Reklama

Kościół

23. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych na Jasną Górę

Archwium wspólnoty Betel

8 września już po raz 23. organizowana przez Ruch Betel wyjątkowa pielgrzymka świata osób słabych wyruszyła z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie i dotarła na Jasną Górę. Gromadzi ona osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz przyjaciół.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ ZDJĘCIA

Mimo deszczowej aury wyjątkowi pielgrzymi nie zawiedli i stawili się w liczbie ponad 500 osób. Wśród nich znaleźli się nie tylko członkowie Ruchu Betel z różnych stron Polski, ale i m.in. bezdomni z Fundacji św. Barnaby czy podopieczni Ośrodka Terapii Uzależnień „Betania”, od wielu lat pomagający pchać wózki z osobami niepełnosprawnymi. Przy kościele św. Zygmunta do pątników dołączył abp senior Stanisław Nowak, który jadąc na wózku, dotarł na Jasną Górę, a następnie w Bazylice Jasnogórskiej sprawował Eucharystię. W homilii mówił m.in.: – Wasza pielgrzymka ma taki sens: ona przypomina pielgrzymkę życia. Wy, kochani niepełnosprawni, na pewno idziecie do nieba, bo idziecie naprawdę drogą krzyża, krzyżową drogą. Tą drogą idzie się do zmartwychwstania, do nieba. Nie ma innej drogi do życia wiecznego. (...) Bardzo wam dziękuję za to, żeście pokazali wielu ludziom drogę, żeście pokazali krzyż, żeście weszli przez bramę krzyża, idąc za wskazaniem św. Jana Pawła II pochylonego cierpieniem i podążającego na Jasną Górę. (...) Proszę, żebyście mieli wiarę, żebyście trwali w tym ukierunkowaniu się na życie wieczne, wtedy bieda nie jest taka straszna, cierpienie nie jest takie okropne, niepełnosprawność nie jest tak bolesna. Wtedy naprawdę widzi się jaka niepełnosprawność może być cenna, w oczach Boga i cenna w oczach tego świata – podkreślił abp senior, wieloletni przyjaciel Ruchu Betel.

Na zakończenie Mszy św. wręczono statuetki „Ecce Homo” – nagrodę za świadectwo na rzecz osób słabych i ubogich. W tegorocznej edycji uhonorowani zostali: kamilianin o. Andrzej Chorążykiewicz z Zabrza, niepełnosprawny Mariusz Maślanka z Myszkowa oraz lekarz Janusz Gurbiel, który od wielu kieruje opieką medyczną podczas pielgrzymki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Archwium wspólnoty Betel

Andrzej Kalinowski, założyciel „Betel”, tak podsumował pielgrzymkę: – Działo się wiele. Dużo emocji. Jeszcze więcej radości! Wszyscy razem mogliśmy w tym jednym dniu iść ramię w ramię do Matki Bożej. Ten jeden dzień to symbol naszego codziennego pielgrzymowania w środowisku naznaczonym stygmatem cierpienia. Na co dzień nie jest łatwo. Dla wszystkich: samych osób niepełnosprawnych, chorych, uzależnionych czy bezdomnych. Nie jest też łatwo dla ich rodzin. To wielki trud dla samych opiekunów poświęcających zawsze jakaś część siebie, większą czy mniejszą. To był jednak piękny dzień spotkania. To była, można powiedzieć, manifestacja słabości i zarazem pięknej miłości. Wzruszającą dla mnie chwilą było uczestniczenie w naszym pielgrzymim szlaku abp. Stanisława Nowaka. Dziś po raz pierwszy na wózku inwalidzkim. Kto by przypuszczał? 23 trzy lata zawsze to on nas witał na samej Jasnej Górze i kończył w Bazylice Jasnogórskiej nasze pielgrzymowanie. Dziś sam na wózku był w pełni uczestnikiem pielgrzymki. Piękne, naprawdę piękne świadectwo. Dziękujemy.

Ruch „Betel” zaprasza do udziału w przyszłorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Więcej o ruchu na: www.betel-charity.org .

Podziel się:

Oceń:

2018-09-10 08:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Magdeburga do Gniezna – ekumeniczne pielgrzymowanie Niemców i Polaków

PL.WIKIPEDIA.ORG

W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) zakończyła się trzynasta ekumeniczna pielgrzymka Niemców i Polaków szlakiem Ottona III. Tym razem droga wiodła z Magdeburga do Gniezna. Po raz pierwszy w rozważaniach i w prowadzącym pątników haśle „Magnificat anima mea” nardzo wyraźnie obecna była Maryja.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024