Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra włączona w jubileuszową nowennę w intencji Ojczyzny

Zdzisław Sowiński

Jasna Góra włączona jest w jubileuszową nowennę w intencji Ojczyzny. Msza św. za Polskę odprawiona została o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej. Dziś przewodniczył jej przebywający w kraju abp Edward Nowak, kanonik bazyliki św. Piotra w Rzymie. Także nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem prowadzone przez wiernych archidiecezji częstochowskiej odbywać się będzie z dziękczynieniem za odzyskaną sto lat temu wolność i z prośbą o dobre jej zagospodarowanie dzisiaj.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Ojczyzna to my wszyscy, ja i ty - mówił abp Edward Nowak na zakończenie Mszy św. - Prosimy za przyczyną Królowej Polski o pomoc dla niej, zwłaszcza w stulecie odzyskania niepodległości, pomagaj nam wszystkim i błogosław - dodawał pielgrzym z Watykanu. Przywoływał wstawiennictwa patronów Polski: św. Wojciecha, Stanisława i Jana Pawła II. - Wstawiajcie się za nami u Pana Boga, pokornie oto prosimy - powiedział abp Nowak.

Na Jasnej Górze główne uroczystości jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się już 4 listopada, dokładnie w dzień kiedy w 1918 r. na Jasnej Górze „załopotała” biało-czerwona flaga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenie będzie miało rangę narodowego, nie tylko ze względu na znaczenie częstochowskiego Sanktuarium, ale także dlatego, że swym honorowym patronatem objął je prezydent RP. Andrzej Duda specjalnie na tę okoliczność przygotował list, który osobiście, 2 września, wręczył przeorowi Jasnej Góry. Obchody przygotowywane są w ramach projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje” realizowanego przez delegaturę w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach i częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

W okolicznościowym liście prezydent Polski napisał m.in., że obejmuje patronat honorowy „dla upamiętnienia wydarzeń, które napełniły polskie serca wielką radością i nadzieją w akcie uroczystego hołdu dla biało-czerwonej flagi zawieszonej na jasnogórskiej wieży niezwyciężonej twierdzy polskiej wolności”.

Andrzej Duda podkreślił, że czyni to także „w przekonaniu, że od częstochowskiego tronu Królowej Polski zawsze promieniował będzie duch szacunku i wierności wobec najstarszych i najpiękniejszych tradycji określających naszą historyczną tożsamość i kulturę”.

4 listopada odbędzie się na Jasnej Górze wielka narodowa modlitwa dziękczynna i piknik patriotyczny. Zaprezentowane zostanie oratorium o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim i odbędzie się inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej.

Reklama

Dokładnie za tydzień, 18 września na Jasnej Górze odbędzie spotkanie dla dyrektorów, nauczycieli i wszystkich, którzy pragną włączyć się w jubileuszowe świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Celem konferencji jest zaprezentowanie działań podejmowanych w ramach przygotowania do jasnogórskich głównych uroczystości.

Podczas spotkania przypomniane zostanie tło historyczne wydarzeń z 1918 r. a także rola i znaczenie jasnogórskiego Sanktuarium w polskiej drodze do wolności. O tym „jak niepodległość na Jasną Górę przyszła” mówić będzie dr Sławomir Maślikowski, a o. prof. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości przedstawi postać Jasnogórskiego Bohatera Narodowego kpt. Artura Wiśniewskiego.

Spotkanie będzie także okazją do zaprezentowania scenariusza lekcji dotyczącego wydarzeń jasnogórskich, podsumowania konkursu plastycznego dla przedszkolaków na okładkę patriotycznego śpiewnika i sposobnością do zobaczenia wystawy „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości”.

Początek konferencji, we wtorek 18 września o godz. 11.00. Spotkanie ma charakter otwarty.

Projekt zyskał wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-11 20:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowenna za wstawiennictwem św. Gerarda Majelli w Rzeszowie

Więcej ...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele