Reklama

Jasna Góra

36. Pielgrzymka Ludzi Pracy z udziałem tysięcy osób

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa dwudniowa 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. W tym roku jest podziękowaniem za sto lat niepodległości Polski i przypomnieniem, że o niepodległość wyraźnie i skutecznie upomnieli się w sierpniu 1980 r. właśnie ludzie świata pracy. Modlitewne spotkania zapoczątkował bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1983 r. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, zorganizował pierwszą pielgrzymkę wtedy robotników Huty Warszawa na Jasną Górę. Inicjatywa ta była aktem masowej mobilizacji Polaków w trudnym czasie łamania ich praw i godności. Zgromadziło się wtedy kilka tysięcy robotników. Ks. Jerzy nie przewodniczył wtedy Mszy św. a jedynie miał modlitwę wiernych. Została wtedy odczytana „Modlitwa dziękczynna robotników”. Pracownicy hut, kopalń, stoczni dziękowali Maryi za to, że była z nimi w celach więziennych w czasie internowania i prosili, aby Królowa Polski ich nie opuszczała. Świadkowie tamtej pielgrzymki uważają, że próbowano kapelana ludzi pracy chronić, bo cały czas był śledzony i inwigilowany.

Ks. Popiełuszko zdążył przygotować jeszcze tylko jedną pielgrzymkę na Jasną Górę, we wrześniu 1984 r. Została ona potraktowana jako II Pielgrzymka Ludzi Pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od tamtego czasu każdego roku w połowie września świat ludzi pracy spotyka się w Częstochowie, by wspólnie zawierzać swoje najtrudniejsze sprawy Matce Bożej. Naturalnym organizatorem tego wydarzenia stała się i jest do dzisiaj Solidarność. Dwudniowa pielgrzymka gromadzi kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. Głównym punktem spotkania jest niedzielna Msza św. na jasnogórskim szczycie. W programie jest też droga krzyżowa, nocne czuwanie oraz okolicznościowe wystawy i prelekcje.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się już po raz 36. Jak napisał w zaproszeniu na nią Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, pielgrzymowanie w tym roku „zyskuje intencję szczególną – podziękowanie za sto lat niepodległości Polski”. - Ludzka praca i niepodległość nawzajem się warunkują i szczególnie w Polsce są ze sobą integralnie związane. To przecież w naszym kraju o niepodległość wyraźnie i skutecznie upomnieli się w sierpniu 1980 r. właśnie ludzie pracy – napisał przewodniczący.

Przypomniał słowa bł. Ks. Jerzego wypowiedziane kilka miesięcy przed męczeńską śmiercią: „mamy obowiązek pielęgnować nadzieję Sierpnia’80” i podkreślił: „udajemy się na Jasną Górę po to, by tę nadzieję pielęgnować i prosić o pomyślność dla naszej Ojczyzny”.

Reklama

Z organizacją pielgrzymki wiąże się tradycja peregrynacji obrazu Matki Boskiej Robotników Solidarności. Każdego roku podczas Mszy św. w Częstochowie przejmuje go ten region, który będzie organizował pielgrzymkę Ludzi Pracy w roku kolejnym. W 2018 r. obraz przebywał w parafiach diec. szczecińsko-kamieńskiej, duchowo przygotowując członków „Solidarności” do pielgrzymki. Nawiedził rekordową liczbę 53 parafii. Kolejnym Regionem, który przejmie obraz i zorganizuje pielgrzymkę w roku 2019 będzie Podkarpacie.

Dziś o 9.15 rozpoczęła się modlitwa różańcowa. Na 10.40 zaplanowano wystąpienie Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. O 11.00 Mszy św. na szczycie przewodniczyć będzie abp Józef Kupny z Wrocławia, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy a homilię wygłosi abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-16 11:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Największym skarbem jest rodzina” - Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

Adobe Stock

Pod hasłem „Największym skarbem jest rodzina” zaczerpniętym z nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, w sobotę i niedzielę odbędzie się 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Oprócz modlitwy zaplanowano też dyskusję na temat zadań duszpasterstwa rodzin na najbliższe lata. Odbędzie się także odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Spotkanie z Raymondem Naderem

2024-05-06 11:47

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?