Reklama

Niedziela Częstochowska

Sympozjum naukowe nt. „Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte”

Magda Nowak/Niedziela

Z okazji 225. rocznicy urodzin Aleksandra hr. Fredry, jednego z najpopularniejszych polskich komediopisarzy, w poniedziałek 8 października br. zostało zorganizowane sympozjum naukowe nt. „Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte”. Spotkanie odbyło się w budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Cyklu wykładów wysłuchali m.in. uczniowie częstochowskich szkół i studenci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte

Sympozjum zorganizował częstochowski oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD w Częstochowie; senator RP Artur Warzocha oraz Władysław Ryszard Szeląg, prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie.

– Fredro uczy nas i bawi, ale dzisiaj Fredro nie jako ojciec polskiej komedii, tylko jako żołnierz wojsk Księstwa Warszawskiego i żołnierz wojsk napoleońskich – podkreślił Władysław Ryszard Szeląg. Przypominał, że Fredro, mając zaledwie 16 lat, zaciągnął się do armii napoleońskiej. Przeszedł szlak bojowy, a za zasługi wojenne został odznaczony przez Napoleona Złotym Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżnem Legii Honorowej . – Dzisiejsze spotkanie to dobra lekcja dla młodzieży – podsumował prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aleksander hr. Fredro dzieje kampanii napoleońskiej i swoją wojskową młodość opisał w pamiętniku „Trzy po trzy”. Dzieło powstawało w latach 1844-46, później było jeszcze przez autora poprawiane i uzupełniane. Pamiętnik jest doskonałym źródłem wiedzy o epoce i samym pisarzu.

Obecny na sympozjum senator RP Artur Warzocha, dziękując za zorganizowanie sympozjum, zaznaczył, że pobudza ono do refleksji nad Polską, nad tym, jak wygląda dzisiaj, a jak wyglądała przed wiekami. – Mamy tę komfortową sytuację, że możemy się Polską dzisiaj cieszyć, że jest niepodległa, że jest wolna – dodał.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-08 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: sympozjum mariologiczne na 20-lecie Polskiego Towarzystwa Mariologicznego

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

Bożena Sztajner/Niedziela

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

„Maryjność w Kościele i mariologia w teologii” – to temat sympozjum mariologicznego, które odbyło się w dniach 12-13 września w siedzibie Polskiego Towarzystwa Mariologicznego (PTM) w Częstochowie, przy Wyższym Seminarium Duchownym. Sypozjum wpisało się w obchody 20-lecia istnienia PTM.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...