Reklama

Polska

Abp Budzik poświęcił pomnik mec. Macieja Bednarkiewicza, znanego obrońcy represjonowanych

episkopat.pl

Wczoraj na warszawskich Powązkach lubelski metropolita abp Stanisław Budzik poświęcił pomnik na grobie mecenasa Macieja Bednarkiewicza - jednego z najbardziej znanych polskich prawników, obrońcy represjonowanych w stanie wojennym, wieloletniego członka Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grób mecenasa Macieja Bednarkiewicza znajduje się na pierwszej alei Starych Powązek. Pomnik poświęcił wczoraj abp Stanisław Budzik, który dobrze znał się ze zmarłym prawnikiem.

Pomnik zaprojektował znany rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma, którego dziełem jest m.in. pomnik Powstańców Warszawskich na placu Krasińskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pomnik przedstawia ręce, które wyciągają się do pomocy, dwie ręce nad krzyżem. Symbolizuje to pracę mojego męża. Na górze jest zamieszczony fragment 85 Psalmu, który mówi o tym, że wierność wyłania się z ziemi, a sprawiedliwość płynie z nieba. To zdanie bardzo często powtarzał mój mąż – mówi w rozmowie z KAI pani Ewa Bednarkiewicz, żona mecenasa.

Mec. Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada 2016 r. w Warszawie, w wieku 76 lat.

Urodził się w 1940 r. w Warszawie. Studia prawnicze odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1969 r. prowadził praktykę adwokacką. Był wychowawcą wielu pokoleń adwokatów i jednym z najbardziej znanych adwokatów w Polsce, znakomitym znawcą praktyki prawa. W latach 80. współpracował z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Występował jako obrońca w procesach politycznych, był też pełnomocnikiem Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka. W 1984 został tymczasowo aresztowany za rzekome udzielanie jemu pomocy jako rzekomemu dezerterowi.

Maciej Bednarkiewicz był wieloletnim członkiem Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie oraz współtwórcą w 1981 r. Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, którego prezesem jest od lat jego żona Ewa Bednarkiewicz.

W wolnej Polsce był posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego (1989–1991). Pełnił też funkcję sędziego Trybunału Stanu w latach 1991–1993 i 1997–2001. Od 1989 do 1995 stał na czele Naczelnej Rady Adwokackiej, wchodził również później w skład władz polskiej adwokatury. Został także przewodniczącym rady nadzorczej Banku Millennium jak i członkiem powołanej w 2004 r. rady programowej Platformy Obywatelskiej.

Reklama

Od 2002 r. zasiadał w radzie konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Odznaczony został Wielką Odznaką "Adwokatura Zasłużonym" oraz przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-24 16:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: Jezus ukazał ludzkości wyjście z zaklętego kręgu przemocy i kłamstwa

Katarzyna Artymiak

- Być chrześcijaninem, to przełamywać zaklęty krąg zła i nienawiści, nie szukać „kozła ofiarnego” i nie zrzucać winy na drugiego człowieka, lecz samemu się do niego przyznać - powiedział dziś abp Stanisław Budzik w wykładzie po wręczeniu mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W swym wystąpieniu ukazał mechanizm „kozła ofiarnego”, od początku towarzyszący dziejom naszej cywilizacji, a zakwestionowany w tradycji judeo-chrześcijańskiej, w szczególności poprzez dobrowolną śmierć Jezusa.

Więcej ...

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj