Reklama

Niedziela Częstochowska

Moneta widziana oczami dziecka

Anna Przewoźnik/Niedziela

Wyobraźnia i kreatywność dzieci jak zwykle nie zawiodła. Dzieci ze szkół podstawowych z Częstochowy wykazały się swoją wyobraźnią przy tworzeniu prac plastycznych na konkurs: „Moneta na 100-lecie Niepodległości Polski widziana oczyma dziecka”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z racji 100 - lecia odzyskania Niepodległości z inicjatywy pedagoga Agnieszki Benduch ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. S. Wyspiańskiego w Częstochowie, powstał międzyszkolny konkurs plastyczny. „Moneta na 100-lecie Niepodległości Polski widziana oczyma dziecka”.

- Celem Konkursu było upamiętnienie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ale to też rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży. Kształtowanie patriotyzmu poprzez nawiązanie do tradycji niepodległościowych narodu polskiego - mówi organizator konkursu Agnieszka Benduch.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs się spodobał i napłynęło bardzo wiele ciekawych prac, w różnorodnej technice. Projekty zostały wykonane na kartonie o formacie A3 lub A4 techniką rysunku kredkami, pastelami suchymi, pastelami olejnymi, techniką malarską (akwarela, tempera), wyklejanką, lub przyjęły formę collage’u.

Zobacz zdjęcia: Moneta widziana oczami dziecka

Uczniowie z klas od IV- VIII. w swoich pracach zaprojektowali awers o tematyce związanej z nazwą konkursu.

Zwycięzców prac wyłoniła komisja konkursowa. Jej ocenie poddana była pomysłowość wykonanej pracy, zastosowana technika i staranność.

I miejsce zajęła Luiza Mizgała ze Szkoły Podstawowej nr 34.

II miejsce Kacper Kozerski ze Szkoły Podstawowej nr 34.

III miejsce Julia Stucka ze Szkoły Podstawowej nr 17.

Wyróżnienia i upominki otrzymało dziesięciu uczniów: Mikołaj Michalski, Maja Jundziłł, Bartłomiej Iwańczak, Zuzanna Ozga, Adrianna Fujarska, Maksymilan Krawczyk, Marcelina Wawrzyńczyk, Natalia Walaszczyk, Maja Konowska, Szymon Olczak.

Nagrodą w konkursie międzyszkolnym było wybicie jednej prawdziwej monety numizmatu, z awersem zaprojektowanym przez zwycięzcę konkursu, a także dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Dla Luizy – zwyciężczyni pierwszego miejsca, dużym przeżyciem jest, że jej praca znalazła się na prawdziwej monecie. - Cieszę się bardzo, że moja praca znalazła się na monecie - mówi zwyciężczyni. Dostałam kilka egzemplarzy, więc podaruję tę nagrodę moim rodzicom i dziadkom. W swojej pracy ukazała najważniejsze symbole dotyczące Polski. Barwy narodowej Flagi i napis 100 -lecie Niepodległości, wykonała ją z kolorowej bibuły.

Reklama

Zwyciężczyni trzeciego miejsca - Julia Stucka ukazała na swojej pracy dzieje niedźwiadka Wojtka, który został przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Jego losy są znane na całym świecie. Jak mówi zainspirowała ją muzyka, której słuchały jej siostry i koszulka wujka, która przedstawiała misia - bohatera wojennego.

Wręczenie nagród odbyło się 28 listopada br. w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie z udziałem dyrektora miejsca Krzysztofa Witkowskiego. Wybicie monety było możliwe dzięki sponsorowi - Firmie Jawo, wsparcie firmy umożliwiło wybicie serii monet zwycięskiej pracy. Wręczenie nagród było też okazją, by poznać historię monety. Dużą atrakcją dla wszystkich dzieci biorących udział w spotkaniu było zwiedzanie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2018-11-30 20:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II – Święty szlifowany cierpieniem

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, które od czterech lat organizuje cykl spotkań „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”, gościło już wielu świadków życia i świętości Papieża

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...