Reklama

Kościół

Abp Graubner: Europa jest dziś podobna do tej z czasów świętych Cyryla i Metodego

Abp Graubner

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Abp Graubner

„Europa jest dziś podobna do tej z czasów świętych Cyryla i Metodego. W wielu miejscach stoją kościoły, ale dla wielu ludzi Europy Ewangelia pozostaje obca. Nie żyją według Ewangelii” – mówił 14 lutego w homilii abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki w Republice Czeskiej. Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w 1150. rocznicę śmierci św. Cyryla, współpatrona Europy i apostoła Słowian przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Zobacz zdjęcia: III Komgres Ruchu Europa Christi

Msza św. celebrowana była w ramach III Kongres Ruchu „Europa Christi”. Mszę św. koncelebrowali m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak, bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce, abp Ján Babjak, metropolita Kościoła greckokatolickiego Słowacji, bp Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej na Ukrainie oraz biskupi i duchowni z Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy i Białorusi.

Przed Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej został odśpiewany Akatyst o świętych Cyrylu i Metodym przez chór księży greckokatolickich św. Jakuba z Prešov na Słowacji. Akatystowi przewodniczył abp Ján Babjak, metropolita Kościoła greckokatolickiego Słowacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Gromadzimy się mu stóp Matki Bożej Częstochowskiej, Jasnogórskiej, którą widzimy jako Patronkę jedności Europy. Przypominamy dzisiaj hasło św. Piusa X „Omnia instaurare in Christo”, wszystko odnowić w Chrystusie” – mówił na początku Mszy św. ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” oraz założyciel i moderator Ruchu „Europa Christi”.

- Jesteśmy tutaj, aby przypomnieć Polsce, Europie i światu słowa św. Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – kontynuował ks. Skubiś.

Reklama

W homilii abp Jan Graubner, mówiąc o misji świętych apostołów Słowian, pytał: "Co decyduje o ich aktualności Przyszli do barci Czechów jako misjonarze. Nie byli pierwsi. Jednak ludzie poprzednich misjonarzy nie rozumieli i dlatego Ewangelia pozostała obca". – Święci bracia Cyryl i Metody wykorzystywali nowe formy ewangelizacji. I dopiero ich misja powiodła się. Potrafili zrezygnować ze swoich bezpiecznych pozycji oraz wysokich urzędów i przyjęli zaproszenie do głoszenia Ewangelii na nieznanych ziemiach” - dodał arcybiskup.

- Byli świadomi tego, że był im powierzony wielki skarb. Zanim przyszli do nas mieli wielkie doświadczenie modlitwy i ciszy klasztorów. Stworzyli genialne dzieło nowego słowiańskiego pisma – kontynuował abp Graubner. Podkreślił, że święci Cyryl i Metody „w czasach wielkich napięć potrafili stawiać mosty kontaktów między Wschodem i Zachodem”. -Jednak, gdy chodzi o Ewangelię, nie poszli na ustępstwa mimo nacisku pogan. Mówili ich językiem i wszyscy ich rozumieli. Czy nie przypomina nam to Zesłania Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy w Jerozolimie? – kontynuował metropolita ołomuniecki.

Reklama

- Europa jest dziś podobna do tej z czasów świętych Cyryla i Metodego. W wielu miejscach stoją kościoły, ale dla wielu ludzi Europy Ewangelia pozostaje obca. Nie żyją według Ewangelii – zauważył abp Graubner i dodał: „Czyni się wiele eksperymentów, lekceważy się nasze wartości, aby przybliżyć się w myśleniu do świata, a na koniec i tak czeka nas rozczarowanie”. - Europa nasza potrzebuje ewangelizacji. Św. Jan Paweł II wzywał do nowej ewangelizacji od początku swojej papieskiej służby. Głosił, że nowa ewangelizacja musi być nowa swym entuzjazmem. Nastąpi to tylko wtedy, kiedy pogłębimy naszą więź z Bogiem. Ewangelizować będzie cały Lud Boży i każdy kto odkrył, że go Bóg miłuje – podkreślił arcybiskup i zaznaczył, że „nowość ewangelizacji musi opierać się na nowej formie, w której nie chodzi o moralizowanie, ale o dialog mający swe korzenie w miłości i szacunku do drugiego człowieka”. - Abyśmy mogli przeniknąć do duszy drugiego człowieka musimy uniżyć się w pokorze. Tak musi przebiegać inkulturacja do świata drugich ludzi – wskazał abp Graubner.

Metropolita ołomuniecki podkreślił, że „ewangelizacja jest narzędziem Kościoła głoszącym wszystkim, że Bóg ich kocha”. - Nowa ewangelizacja musi być ukierunkowana nie tylko na pojedyncze osoby, ale na całe grupy społeczeństw. Nie można ewangelizować drugich, jeśli najpierw nie ewangelizujemy siebie. Tylko człowiek przemieniony prawem miłości Chrystusowej może nawrócić serca i umysły drugich w swojej ojczyźnie czy w świecie – mówił metropolita ołomuniecki.

- Miłości do ludzi nie można tylko głosić, trzeba ją nieść. O pierwszych chrześcijanach mówiło się: popatrzcie, jak oni się miłują. Ten, kto wierzy, że Bóg jest miłością, ten wie, że obdarowując miłością, obdarowuje Bogiem. Warunkiem skutecznej ewangelizacji jest nasza świętość oraz dzielenie się tym, czego doświadczamy w osobistym spotkaniu z Bogiem – kontynuował abp Graubner. - Stary kontynent europejski, który potrzebuje nowej ewangelizacji, słusznie oczekuje pomocy od wielkich katolickich narodów. Życie chrześcijańskie trzeba rozumieć jako powołanie do świadectwa – podkreślił hierarcha z Republiki Czeskiej i dodał: „Czcić Apostołów Słowian oznacza tak naprawdę, by kontynuować ich misję. Niech ich wstawiennictwo pomaga nam realizować to, czego nas nauczyli”.

Na zakończenie Mszy św. ks. Skubis zawierzył Europę i dzieło Ruchu „Europa Christi” Matce Bożej. Następnie kard. Stanisław Dziwisz podziękował ks. Skubisiowi za podjęcie dział Ruchu „Europa Christi” i za „zwołanie biskupów z Europy Południowej i Wschodniej na kolejny Kongres i na modlitwę na Jasna Górę”.

Pod hasłem „Europa dwóch płuc. Europa Ewangelii, prawdy i pokoju” w 1150. rocznicę śmierci św. Cyryla, współpatrona Starego Kontynentu i apostoła Słowian na Jasnej Górze, odbył się 14 lutego III Kongres Ruchu „Europa Christi”. W obradach uczestniczyli przedstawiciele katolickich Kościołów wschodnich z Ukrainy i Białorusi, reprezentanci Episkopatów i liczni goście z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-14 17:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II – orędownik pokoju

2025-05-07 11:06
Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Jan Paweł II – orędownik pokoju” pod honorowym patronatem Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura SVD i Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Łukasza Prokoryma w ramach IX Międzynarodowego Kongresu Ruchu Europa Christi zatytułowanego „Przyszłość Europy”.
Termin: 8-10 maja 2025 r.
Miejsce: Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Więcej ...

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

2025-05-21 10:58

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Leon XIV, zwracając się do Polaków podczas swojej pierwszej audiencji generalnej w Watykanie w środę, zachęcił do słuchania Słowa Bożego, by "móc dokonywać mądrych wyborów w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym".

Więcej ...

Przeciwności pacjentów onkologicznych w walce o życie

2025-05-21 16:58

Adobe Stock

W ciągu ostatniej dekady leczenie nowotworów przeszło prawdziwą rewolucję, która radykalnie zmieniła rokowania wielu pacjentów. Nowotwory, które kiedyś były wyrokiem, dziś stają się chorobami przewlekłymi. Choć leczenie onkologiczne jest coraz skuteczniejsze, nadal wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi i toksycznością, które mogą wpływać na jakość życia pacjenta. Wielu pacjentów chce świadomie i bezpiecznie wspierać swój organizm w walce z chorobą korzystając z potencjału medycyny komplementarnej. Dziś różne grupy interesu chcą odebrać im tę szansę

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Kościół

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką