Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: wtorkowe spotkania o sztuce sakralnej archidiecezji

Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie zaprasza na comiesięczne, wtorkowe dyskusje naukowe na temat obiektów eksponowanych w ramach wystawy czasowej Polonia Sacra.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym założeniem wykładów tematycznych – prowadzonych przez pracowników naukowych, specjalistów w danej dziedzinie, historyków sztuki, konserwatorów zabytków – jest w szczególności prezentacja obiektów o wysokiej wartości artystycznej i historycznej, posiadających bogaty program ideowy. Niezwykle ważne pozostaje zwrócenie uwagi na konieczność prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych, jak również prezentacja ich efektów.

Spotkania przy dziele to jedna z najnowszych inicjatyw Muzeum Archidiecezjalnego. Mają one na celu skłonić uczestników do dyskusji naukowej oraz rozbudzić zainteresowanie eksponatami często nieznanymi, nieopracowanymi, prezentowanymi na przestrzeni muzealnej po raz pierwszy. Jak do tej pory omówione zostały dwa obiekty eksponowane na wystawie. W styczniu uwagę słuchaczy zwrócił obraz pt. Wizja św. Kazimierza z kościoła Reformatów w Wieliczce, którego autorstwo było do tej pory przypisywane Szymonowi Czechowiczowi, jednemu z najwybitniejszych polskich malarzy późnobarokowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wyniku szczegółowych badań stylu, formy oraz działalności samego artysty, przeprowadzonych przez dra Józefa Skrabskiego – historyka sztuki, kierownika Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i jednego z kuratorów wystawy – informacja ta została zweryfikowana, a omawiany obiekt okazał się być dziełem Matyldy Meleniewskiej, artystki działającej pod koniec XIX i na początku XX wieku, która w wybitny, niemal mistrzowski sposób naśladowała twórczość Szymona Czechowicza.

Wyjątkowym zainteresowaniem odbiorców cieszył się również wykład dra Michała Kurzeja (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), który posługując się licznym materiałem porównawczym, a także na tle dekoracji oraz wyposażenia kościoła pod wezwaniem św. Anny w Krakowie, podkreślił wyjątkowość jednego z najwybitniejszych dzieł polskiego złotnictwa – relikwiarza puszkowego na głowę św. Jana Kantego, wykonanego przez krakowskiego złotnika Jana Ceyplera w 1695 roku.

Reklama

Wtorkowe spotkania w Muzeum Archidiecezjalnym to wydarzenia zasługujące na szczególną uwagę nie tylko historyków, historyków sztuki, muzealników czy konserwatorów zabytków, ale również osób zainteresowanych sakralnym dziedzictwem Archidiecezji Krakowskiej, złaknionych wiedzy miłośników historii i sztuki, chcących spędzić wolny czas w sympatycznym gronie. Już teraz serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach poświęconych obiektom eksponowanym na wystawie Polonia Sacra. Najbliższe z nich odbędzie się 12.03.2019r, a jego tematem będzie twórczość wybitnego artysty – Jana Matejki, o którym opowie dr Barbara Ciciora (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Zainteresowanie słuchaczy rozbudzi niewątpliwie druga część spotkania, podczas której omówiony zostanie proces konserwacji dwóch kartonów autorstwa Jana Matejki – projektów polichromii w kościele Mariackim w Krakowie, zdobiących ściany Pałacu Biskupiego, użyczonych Muzeum Archidiecezjalnemu na czas trwania wystaw.

Uwadze odbiorców nie powinien również umknąć wykład dra Adama Organisty (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), który – na przykładzie obrazów Adama Chmielowskiego, Stanisława Bienkiewicza i Fryderyka Pautscha prezentowanych na wystawie Polonia Sacra – opowie o symbolice wątków martyrologicznych. Prelekcja ta odbędzie się we wtorek 09.04.2019, a już miesiąc później (14.05.2019) poznamy nie znane do tej pory, wybitne dzieło prezentowane w przestrzeni muzealnej po raz pierwszy, stanowiące wyjątkowe odkrycie autorów wystawy. Matka Boska z Dzieciątkiem, zwana również Madonną z gruszką, to datowany na XVI wiek obraz olejny pochodzący z kościoła parafialnego pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach. Znamienite walory artystyczne tego malowidła zostały dostrzeżone dzięki poprzedzającej jego ekspozycję kompleksowej konserwacji, prowadzonej pod okiem wybitnych specjalistów.

Rangę Wtorkowych spotkań organizowanych przez Muzeum Archidiecezjalne podkreśla dodatkowo opieka patronacka takich instytucji jak Narodowy Instytut Dziedzictwa czy Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusjach, które odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca o godzinie 17:00 w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły przy ul. Kanoniczej 19 w Krakowie. Jednocześnie przypominamy, że wystawa Polonia Sacra, na której zaprezentowane zostały obiekty pochodzące z kościołów Archidiecezji Krakowskiej, a także nie udostępniana do tej pory aranżacja wnętrza tzw. Gabinetu Historycznego Pałacu Biskupiego w Krakowie, będzie otwarta dla zwiedzających do 14.04.2019 roku.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-26 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piękno stworzenia

Zofia Białas

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę malarstwa Anety Jaźwińskiej pt. „Piękno stworzenia”.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić Panu Bogu

2024-05-25 13:46

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Wspaniałe narzędzie

2024-05-25 21:43

Mateusz Góra

- Dialog między Bogiem a człowiekiem odbywa się w różny sposób. Często w cichej modlitwie, czasem w milczeniu, nieraz z dyskretnym płaczem. W każdym z tych momentów pojawia się jednak potrzeba uzupełnienia myśli i uczuć muzyką, która niejako podnosi nas w stronę nieba – powiedział ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania