Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce na Jasną Górę

BPJG

Pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce przybyła na Jasną Górę w sobotę, 6 lipca. To kontynuacja spotkań, które odbywały się w jasnogórskim sanktuarium na 1000-lecie Chrztu Rusi w 1988 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilkudziesięcioosobową grupę stanowili Polacy i Ukraińcy, którzy czasowo lub na stałe przebywają w naszym kraju, z różnych dekanatów: katowickiego, słupskiego, koszalińskiego, wrocławskiego i poznańskiego. Wchodzą one w skład eparchii (diecezji) wrocławsko-gdańskiej, skupiającej wiernych mieszkających na terenach na zachód od Wisły. Zwierzchnikiem tej diecezji jest biskup Włodzimierz Roman Juszczak.

Kościół greckokatolicki w Polsce to Kościół wschodni obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, uznający władzę i autorytet papieża. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski. Prowincja kościelna obrządku greckokatolickiego w Polsce nosi nazwę Metropolii przemysko-warszawskiej, a w jej skład wchodzą dwie eparchie: Archieparchia przemysko-warszawska, obejmująca dekanaty po prawej stronie Wisły oraz Eparchia wrocławsko-gdańska, obejmująca dekanaty po lewej stronie Wisły. Liczba wiernych Kościoła Greckokatolickiego w Polsce szacowana jest na 55 tys. Zwierzchnikiem Kościoła Greckokatolickiego w Polsce jest arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wraz z grupą pielgrzymów gościł na Jasnej Górze bp Włodzimierz Roman Juszczak, biskup wrocławsko-gdański Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Zapytany o powody obecności na Jasnej Górze ks. biskup odpowiedział: „Na Jasnej Górze jesteśmy od bardzo dawna. Przypomnę tylko, że na początku lat 80-tych każdego roku przybywaliśmy tutaj przed jubileuszem 1000-lecia Chrztu Rusi, i potem, w 1988 roku, tu właśnie, na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości 1000-lecia Chrztu Rusi. Następnego roku tutaj wyświęcony został pierwszy po wojnie biskup greckokatolicki, obecny arcybiskup Jan Martyniak (uroczystość miała miejsce 16 września 1989 roku na Jasnej Górze – przyp. red.). Oprócz tego bywamy często w mniejszych grupach. W tej chwili próbujemy odnowić nasze pielgrzymowanie do Matki Boskiej Częstochowskiej, która ma swoje korzenie też na Wschodzie. Przychodzimy tutaj z tymi wiernymi, którzy są z Polski, jak również tymi, którzy przyjechali z Ukrainy, żeby się modlić. Dzisiaj u nas jest święto Matki Bożej Bolesnej, i dlatego tym bardziej jesteśmy tutaj na tej modlitwie”.

Reklama

Pielgrzymi zgromadzili się w południe przed obrazem Matki Bożej na nabożeństwie ku czci Maryi. „Modlimy się słowami molebnia - nabożeństwa wschodniego do Matki Boskiej, które wysławia Ją jako Bogurodzicę, jako naszą Matkę - mówił na zakończenie modlitwy bp Włodzimierz Juszczak - Kościół greckokatolicki ma głęboką nabożność do Matki Bożej. Za wspólną modlitwę przed ikoną Matki Boskiej wielkie Bóg zapłać. Gdyby komuś trafiło się spotkać grekokatolików na swojej drodze, to zapraszamy do wspólnej modlitwy, jest również możliwość uczestniczenia w sakramentach świętych”.

Na nabożeństwie zaśpiewał chór z parafii greckokatolickiej w Opolu.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-07 15:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Eugeniusz Popowicz przyjmie sakrę biskupią 21 grudnia

Paweł Bugira

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...