Reklama

Edukacja

Abp Jędraszewski: trzeba stanąć na straży duchowego dobra dzieci i młodzieży

Artur Stelmasiak/Niedziela

Macie ogromne i wspaniałe narzędzia, aby nie ulegać i stanąć na straży dobra duchowego naszych dzieci. Chodzi o ich dobro, ale także o dobro naszej ojczyzny, którą oni będą odpowiedzialnie tworzyć i rozwijać. Tego obowiązku nie można zlekceważyć - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego, odprawionej w Sławkowicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita pogratulował wyboru patrona szkoły, którym jest ks. Karol Wojtyła. Przypomniał o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Karol Wojtyła był świadkiem tych tragicznych dni. Przez to doświadczenie rozumiał czym jest dramat rozdzielonych rodzin, był świadom jak ogromną krzywdę wyrządza się całemu narodowi polskiemu. Z tego wynikła jego ogromna troska o rodziny i dobro duchowe polskiego narodu.

Arcybiskup przywołał wystąpienie Jana Pawła II z roku 1980, wygłoszone w UNESCO. Papież podkreślał wtedy wielokrotnie godność każdego człowieka, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zwracał uwagę, że rodzina musi być otoczona szczególną troską przez instytucje publiczne. Mówił także, że wszyscy są odpowiedzialni za naród, z którego wyrastają. – Te trzy elementy: osoba ludzka, rodzina, naród gromadzą się jak w soczewce w instytucji jaką jest szkoła – powiedział metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zauważył, że współcześnie pojawiają się nowe zagrożenia ideologiczne. Należy troszczyć się by szkoła była miejscem pokoju i życzliwości, musi uczyć szacunku dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Jan Paweł II mówił, że na szacunek i cześć ze strony dzieci i młodzieży rodzice muszą sobie zasługiwać, nie może wynikać on wyłącznie z tego, że są starsi i posiadają większą wiedzę. Szacunek wyrasta z zatroskania o właściwy rozwój dziecka. Szkoła powinna wychowywać do realizacji przykazania miłości bliźniego, kształtować w młodych ludziach gotowość do pomocy oraz umiejętność budowania właściwych relacji z innymi. W szkole należy mówić o Bogu, którego tajemnice odsłania przede wszystkim katechizacja.

– Bóg jest gwarantem tego, że nauka o świecie, człowieku i społeczeństwie nie będzie zafałszowana, nie będzie ulegała współczesnym trendom i ideologiom, które usiłują wtargnąć do współczesnej szkoły by zawładnąć sercami, umysłami i sumieniami małych dzieci – stwierdził metropolita.

Zaapelował, by wychowawcy zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II bronili młodych ludzi przed krzywdą. Podkreślił, że należy stać na straży ich dobra, ponieważ to oni budują przyszłość narodu.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-02 17:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zdalna nauka i funkcjonowanie szkół oraz placówek

Adobe Stock

Od 24 października br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, a także słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego mają kształcenie zdalne. Łącznie to ok. 3,8 mln osób. W trybie stacjonarnym uczy się teraz 1,4 mln przedszkolaków oraz 1,1 mln uczniów klas I-III szkół podstawowych. Taką naukę mają również uczniowie szkół specjalnych klas IV-VIII. To ponad 33 tys. dzieci, które uczą się w 982 szkołach.

Więcej ...

„Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne” – wyniki badań

2025-07-18 08:47

Karol Porwich/Niedziela

Odmawianie różańca to najczęściej praktykowane nabożeństwo maryjne wśród osób rozeznających swe powołanie zakonne lub kapłańskie. Jest to jeden z wniosków płynących z ogłoszonego w czerwcu 2025 przez Centrum Badań Stosowanych w Apostolstwie (CARA) Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie raportu pt. „Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne”. Raport ten omówiła 17 lipca katolicka agencja CNA. Badanie przeprowadzono we współpracy z diecezją Saginaw w stanie Michigan w okresie od marca do maja 2025 roku.

Więcej ...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat