Reklama

Polska

Bp Kamiński: wiara pomaga przyjąć i przeżyć śmierć najbliższych

Episkopat News

Wiara pomaga przyjąć i przeżyć śmierć najbliższych – powiedział bp Romuald Kamiński. W stołecznej bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika modlono się za dusze małych pacjentów Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, które w minionym roku odeszły z tego świata. Palcówka od 25 lat zajmuje się na co dzień domową opieką paliatywną nad nieuleczalnie chorymi małymi osobami i młodzieżą otaczają jednocześnie wsparciem ich najbliższych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Kamiński podkreślił, że wiara jest tym fundamentem na którym wszystko da się zbudować i uporządkować. – Człowiek nie zawsze jest w stanie zrozumieć cierpienie, trudne, bolesne doświadczenia które są jego udziałem. Nie ma jednak potrzeby się tego wstydzić, ani przed tym uciekać. Nie jest to niczym nadzwyczajnym. Jako ludzie mamy prawo zadawać pytania, szukać odpowiedzi, prosić o światło Ducha Świętego – powiedział biskup warszawsko-praski.

Zachęcał, aby w sytuacjach patowych, kiedy wydaje się że brakuje człowiekowi sił i nie widać żadnego rozwiązania, starać się wznieć ponad to co ludzkie i doczesne. – Dopiero często przy pomocy innych osób, innych doświadczeń, wchodząc na inny poziom patrzenia, przeżywania i rozumienia - można dostrzec, że sprawy trudne są w rzeczywistości dużo prostsze niż się wydawało. Człowiek uświadamia sobie wówczas niezwykły sens tego wszystkiego co przeżywał, a dotychczasowe porażki układają się w sensowną drogę, która prowadziła go do zwycięstwa – zwrócił uwagę bp Kamiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podkreślił, że pomoc drugiej osobie - zwłaszcza cierpiącej, służba innym nie jest obowiązkiem ale przywilejem człowieka. – Wszystko cokolwiek mamy, czym dysponujemy. jest niczym nie zasłużonym darem Boga. „Cóż masz, czego byś nie otrzymał”- czytamy na kartach Pisma Świętego. W związku tym winimy dzielić się z innymi tym co nieustannie Pan mam ofiarowuje – przekonywał duchowny.

Zachęcał również do modlitwy za wstawiennictwem dzieci, które odeszły z tego świata. – Ich młody wiek i doświadczenie cierpienie predysponują je do tego, by być w Domu Ojca. Ośmielmy się zatem zanosić modlitwy za ich pośrednictwem – zaapelował bp Kamiński.

Fundacja Warszawskie Hospicjum Dziecięce powstała w 1994 r. z inicjatywy dr hab. n. med. Tomasza Dangela i jego małżonki dr hab. n. med. Joanny Szymkiewicz-Dangel, pediatry i kardiologa oraz perinatologia. Zapewnia ona zespołową domową opiekę paliatywną nad nieuleczalnie chorymi dziećmi, tak więc poza opieką medyczną jest również wsparcie psychologiczne, i duchowe dla pacjentów i ich rodziców.

W ciągu 25 lat funkcjonowania przez hospicjum przeszło ponad 700 osób. - Na początku najwięcej było dzieci z chorobą nowotworową. Obecnie większość trafia do nas z diagnostyki prenatalnej. Od 2006 r. przy Fundacji Warszawskie Hospicjum Dziecięce działa poradnia ultrasonograficznych badań prenatalnych. Część z tych dzieci, które przeżywają ciążę i okres noworodkowy, trafia później do naszego hospicjum – powiedział dr Dangel.

Dyżur Warszawskiego Hospicjum Dziecięcego trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Obejmuje on swoim wsparciem osoby z Warszawy i Siedlec oraz województwa mazowieckiego.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-03 19:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z potrzeby serca

Bp Romuald Kamiński

Magdalena Wojtak

Bp Romuald Kamiński

O inicjatywach związanych z Cudem nad Wisłą, beatyfikacją kard. Wyszyńskiego i oczekiwaniach Synodu Młodych z bp. Romualdem Kamińskim rozmawia Magdalena Wojtak

Więcej ...

Kim był św. Otton?

Wikipedia

Święty Otton (lub Otto) z Bambergu od chwili erygowania diecezji szczecińsko-kamieńskiej (28 czerwca 1972 r.) jest drugim obok Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jej patronem.

Więcej ...

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy

2025-07-01 17:03

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Ołomuńca w Republice Czeskiej udzielił tymczasowej dyspensy od obowiązkowego uczestnictwa w niedzielnej Mszy. Wskazania abp. Jozefa Nuzika, jako „pomoc dla tych, którzy z powodu braku księży mają poważne problemy z uczestnictwem w niedzielnej Mszy św.”, zostały odczytane w ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji ołomunieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kim był św. Otton?

Święci i błogosławieni

Kim był św. Otton?

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...