Reklama

Polska

Kard. Mamberti na Wawelu: Kościół jest żywym znakiem Bożego pokoju

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Tylko w ponownym odkryciu chrześcijańskich korzeni można upatrywać szansy na budowanie prawdziwego pokoju – mówił kard. Dominique Mamberti w katedrze na Wawelu. Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej przewodniczył Mszy św. Wieńczącej obchody 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Watykanem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z watykańskim hierarchą Mszę św. sprawowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, dawny przedstawiciel Watykanu w Polsce abp Józef Kowalczyk, sekretarz KEP bp Artur Miziński oraz biskupi metropolii krakowskiej z abp. Markiem Jędraszewskim.

W homilii kard. Mamberti podkreślał, że tylko w ponownym odkryciu chrześcijańskich korzeni i w wartościach wypływających z Chrystusa można upatrywać szansy na budowanie prawdziwego pokoju. - Nie chodzi o puste hasła, ale o prawdziwy pokój, którym jest sam Jezus Chrystus, a Jego królowanie nie jest niczym innym, jak budowaniem pokoju Bożego w naszych sercach, w naszych rodzinach, w społeczeństwie i na całym świecie – mówił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zaznaczył, Kościół nie oferuje gotowych recept ani łatwych rozwiązań, nie ma też “odpowiednich zasobów”. - Mamy tylko Jezusa. Kościół jest żywym znakiem Bożego pokoju, a na każdym z jego członków spoczywa obowiązek aktywnego włączenia się w jego budowę i rozwój – stwierdził.

Purpurat wyjaśniał znaczenie uroczystości Chrystusa Króla, powołując się na encyklikę Piusa XI, Achillesa Rattiego, który wcześniej był przedstawicielem Watykanu w Polsce. Zwrócił uwagę na fakt, że wobec „coraz intensywniejszej ekspansji sekularyzmu i ideologii totalitarnych” papież, poprzez wprowadzenie w cykl roku liturgicznego tak ważnej uroczystości, wskazywał, że „zło pustoszące świat rodzi się w efekcie coraz bardziej powszechnego odsuwania Chrystusa na margines życia jednostek, rodzin i społeczeństw”.

Przypomniał, że mottem pontyfikatu Piusa XI były słowa „Pax Christi in Regno Christi” (Pokój Chrystusa w Królestwie Chrystusa), które patronowały mu również wtedy, gdy od 1918 r. wypełniał w Polsce misję powierzoną przez papieża Benedykta XV. - Przyszły Biskup Rzymu przybył do kraju poranionego wojną, wychodzącego co prawda zwycięsko z ponad stulecia okupacji i rozbiorów, ale z wciąż niepewnymi granicami i bez skonsolidowanych instytucji publicznych – mówił prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Jak dodał, był to jednak „kraj, którego naród zachował swoje najcenniejsze cnoty: lojalność wobec papieża, wierność wartościom wypływającym z wiary i własnym wielowiekowym tradycjom: Polonia semper fidelis”.

Reklama

- Pomimo trudności związanych ze złożoną sytuacją polityczną, podziałami ideologicznymi i społecznymi, antyklerykalnymi tendencjami socjalistycznego rządu, mons. Ratti wypełniał swoje zadanie jako mądry mediator, towarzysząc w tym trudnym czasie Kościołowi i narodowi polskiemu poprzez szczere nawoływanie do połączenia miłości ojczyzny i przykazań Ewangelii w dziele budowania szczęśliwej przyszłości odrodzonego kraju – stwierdził kaznodzieja.

Nawiązując do obchodów 100. rocznicy odnowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, kard. Mamberti wskazał, że należy patrzeć z nadzieją w przyszłość, modlić się i podejmować „w głębokim przekonaniu, że to Chrystus jest przyszłością, nadzieją dla świata”.

Podkreślił ponadto, że uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest „motywacją i źródłem nadziei”, szczególnie w chwilach zwątpienia i zniechęcenia. - Czasami wydaje się, że świat stoi na skraju przepaści, że Królestwo Boże jest oblężone, że wiara naszych wspólnot słabnie coraz bardziej. Jezus Chrystus, Król Wszechświata, przypomina nam dzisiaj, że On żyje, aby zaszczepić w nas wszystkich nową ufność, nową siłę i wewnętrzną radość – mówił.

- Dajmy się ogarnąć tej cichej, ale potężnej mocy wypływającej z Chrystusowego krzyża i wypełniającej cały wszechświat zbawczą obecnością Jezusa – apelował gość z Watykanu, podkreślając, że choć wszyscy jesteśmy słabi i grzeszni, to Jezus obiecuje radość nieba, „o ile zrobimy dla Niego miejsce w naszych sercach i pozwolimy, aby królował w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach, w naszych codziennych obowiązkach”.

Reklama

Podczas wizyty w Krakowie kard. Mamberti odwiedził m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. W sobotę w Kopalni Soli „Wieliczka” wziął udział w koncercie „Wiara, nadzieja, miłość”, zorganizowanym dla uczczenia jubileuszu przywrócenia relacji dyplomatycznych Polski i Watykanu.

Kard. Dominique Mamberti jest od 1986 r. dyplomatą watykańskim. Był przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Algierii, Chile, Libanie oraz przy ONZ.

W maju 2002 r. Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim w Sudanie oraz arcybiskupem tytularnym Sagony. W latach 2002–2006 pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Sudanie, Erytrei oraz delegata apostolskiego w Somalii.

W latach 2006–2014 był sekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej został mianowany przez papieża Franciszka w 2014 r. W 2015 r. Ojciec Święty kreował go kardynałem.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-24 11:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ Zełenski dziękuję ambasadorowi Polski i nuncjuszowi apostolskiemu: Nie opuścili Kijowa w czasie wojny

PAP/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek ambasadorowi RP Bartoszowi Cichockiemu i nuncjuszowi apostolskiemu arcybiskupowi Visvaldasowi Kulbokasowi, którzy jako jedyni dyplomaci nie opuścili Kijowa przez 99 dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Łódź: Polsko – libańska przyjaźń

2024-05-14 15:20

Piotr Drzewiecki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania