Reklama

Kościół

Czas modlitwy i dobroczynności. Kościół greckokatolicki rozpoczyna Wielki Post

episkopat.pl

Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczynają dziś okres Wielkiego Postu, która potrwa 7 tygodni. Abp Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski zachęca kapłanów i wiernych do modlitwy, aktywnego udziału w nabożeństwach wielkopostnych oraz do dobroczynności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Seropustną – Niedzielę Przebaczenia, która wypada w przeddzień Wielkiego Postu, abp Eugeniusz Popowicz Metropolita Przemysko-Warszawski wystosował do wiernych list pasterski. Stwierdził w nim: „dla wierzącego człowieka, który poszukuje głębszego sensu życia, post jest wyjątkowym darem, czasem Ojcowskiej Łaski, czasem, w którym poprzez postne praktyki, modlitwy, dzieła miłosierdzia, jałmużny, na nowo uczy się być dzieckiem Bożym, jednocześnie odkrywając w sobie pierwotne powołanie, uświadamia sobie sens życia i rozumienia zbawczej ofiary Jezusa Chrystusa”.

Abp Popowicz zachęcił też kapłanów i wiernych do aktywnego udziału w nabożeństwach wielkopostnych oraz do dobroczynności. Zaapelował, aby we wszystkich parafiach zorganizować zbiórki pieniężne jako dar miłości do bliźniego. ”Proszę wszystkich proboszczów, kapłanów, żeby zorganizować w parafiach i waszych wspólnotach skarbony jałmużny, dając wiernym możliwość, całkowicie anonimowo, zgodnie ze swoim sumieniem i potrzebą serca, podzielenia się z najbardziej potrzebującymi osobami” - zaznaczył Metropolita Warszawsko - Przemyski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wielki Post w Kościele greckokatolickim rozpoczyna Czysty Poniedziałek, który w tym roku przypada 2 marca. Post potrwa 7 tygodni. W pierwszy dzień Wielkiego Postu obowiązuje post ścisły od mięsa i nabiału. Obowiązuje on również w Wielki Piątek. We wszystkie środy i piątki obowiązuje post od mięsnych potraw. Chociaż Wielki Post nazywa się czterdziestodniowym, to tak naprawdę trwa 36 i pół dnia - jedną dziesiątą roku kalendarzowego. Do postu nie wlicza się sobót i niedziel, co daje w przeciągu 7 tygodni 35 dni postnych. Do tych dni należy dodać Wielką Sobotę i połowę nocy do Liturgii Paschalnej, co stanowi 36 i pół dnia.

Cechą charakterystyczną Wielkiego Postu jest to, że Msze Święte odprawiane są tylko w soboty (Liturgia Świętego Jana Chryzostoma) i niedziele (Liturgia Świętego Bazylego Wielkiego). W środy i piątki odprawiana jest Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której udzielana jest Komunia Święta, wcześniej konsekrowana na niedzielnej Liturgii. W pozostałe dni odprawiane są inne nabożeństwa pokutne: godziny kanoniczne, jutrznie, nieszpory, pasje, akatyst do Męki Pańskiej. Podczas nabożeństw wyjątkowym gestem są pokłony do ziemi, przeważnie na zakończenie modlitw wraz z pokutną modlitwą św. Efrema Syryjczyka, który został ogłoszony doktorem Kościoła przez papieża Benedykta XV.

W Kościele greckokatolickim, w niektórych parafiach, wykształciła się również tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej, która została przejęta z Kościoła Rzymskokatolickiego. Wierni w czasie Wielkiego Postu biorą także udział w rekolekcjach oraz korzystają z Sakramentu Pokuty. Wielkanoc w Kościele greckokatolickim w tym roku przypada 19 kwietnia, tydzień po Świętach w Kościele rzymskokatolickim. Różnica w dacie świętowania wynika z posługiwania się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim, ale przede wszystkim z nieco innego sposobu wyznaczania daty Wielkanocy – w Kościołach wschodnich nie może ona wypaść przed żydowską Paschą.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-02 07:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielka Sobota w Kościele greckokatolickim

Paweł Trawka

Kościół greckokatolicki obchodzi dzisiaj Wielką Sobotę. Wierni adorują płaszczenicę – rodzaj ikony z wizerunkiem Jezusa złożonego do grobu. Podczas adoracji odmawia się modlitwę Liturgii Godzin, zwaną Wielkimi (Królewskimi) Czasami lub Wielkimi Godzinami Kanonicznymi.

Więcej ...

Przerażające dane. W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 aborcji

2025-07-09 13:37

Adobe Stock

W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 legalnych aborcji – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia przekazanych PAP. Najwięcej aborcji wykonano u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia.

Więcej ...

Leon XIV przyjął prezydenta Ukrainy. Gotowość pomocy w rozmowach pokojowych

2025-07-09 15:22

Vatican Media

Leon XIV przyjął w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i powtórzył gotowość przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji pokojowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy