Reklama

Edukacja

W czerwcu spotkanie Episkopatu z MEN na temat matury z religii

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matura z religii będzie tematem najbliższego spotkania przedstawicieli Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Udało się ustalić jego termin na 6 czerwca w Warszawie – poinformował KAI bp Marek Mendyk.

- Chcemy wiedzieć, czy może coś się zmieniło w prawie oświatowym, skoro w 2008 roku nie było sprzeciwu ministerstwa, żeby religia mogła być na maturze a teraz jest – zauważa przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. - Pani minister zawsze nas zapewniała, że „nic się nie zmienia a religia nadal pozostaje ważnym przedmiotem w procesie edukacyjnym” – przypomina w rozmowie z KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W styczniu rozmawialiśmy na temat możliwości zdawania religii na maturze, umówiliśmy się z zespołem ministerialnym, że przygotujemy dokładną analizę prawną i spotkamy się w połowie kwietnia, żeby na ten temat porozmawiać. Do spotkania nie doszło. Dopiero dzisiaj ustaliliśmy termin, 6 czerwca wracamy do tematu – mówi bp Mendyk.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego ma nadzieję, że po tym spotkaniu będzie wiadomo, czy zaszły zmiany w prawie oświatowym oraz czy strona kościelna i MEN powinny coś jeszcze zrobić, aby można było zdawać religię na maturze.

Reklama

- My o nic specjalnego się nie upominamy. Chcemy tylko spełnić wszystkie możliwe warunki, żeby tak jak inne przedmioty, również religia – czy to katolicka, prawosławna czy inna – mogła być przedmiotem maturalnym, by wszyscy mieli jednakowe prawa – deklaruje bp Mendyk.

- Upominamy się o całą rzeszę młodych ludzi, którzy przystępując do olimpiad przedmiotowych, zwłaszcza Olimpiady Teologii Katolickiej, przygotowują się z tej dziedziny, i chcieliby tą wiedzą również się podzielić. Dlaczego tego nie wykorzystać np. na maturze? - zastanawia się.

Ministerstwo argumentuje, że uczniowie chcący studiować teologię mogą zdawać egzaminy wstępne na teologię. To prawda, tylko jest spora grupa uczniów, którzy chcą studiować np. nauki ścisłe a teologii uczą się, bo jest to ich życiowa pasja, ale nie zamierzają w przyszłości studiować na tym kierunku. Dlaczego nie wyjść im naprzeciw i nie umożliwić matury z religii? – pyta bp Mendyk.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przypomniał też, że religia jako przedmiot szkolny funkcjonuje na bazie odrębnych rozporządzeń. – My żadnej partyzantki nie uprawiamy. Przedmiot religia ma swoją podstawę programową oraz program nauczania, który MEN otrzymało – zaznacza bp Mendyk.

Rozporządzenie z 14 kwietnia 1992 r. dotyczące organizowania w szkole zajęć z nauczania religii gwarantuje jednostkom kościelnym (dotyczy ono nie tylko nauczania religii katolickiej, ale także innych wyznań), niezależną podstawę programową i niezależne programy.

Kwestia możliwości zdawania religii na maturze jest dyskutowana od 2006 roku. Strona kościelna spełniła wszystkie standardy nakreślone przez MEN. W 2008 roku w Płocku i Szczecinie przeprowadzono pilotażową maturę z religii. Dwa lata później religia miała być jednym z przedmiotów maturalnych.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-24 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Religijność w Europie

Graziako

Opublikowane niedawno dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) nt. religijności polskich katolików każą zadać pytanie o miejsce Polski na mapie religijności Europy.

Więcej ...

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

Więcej ...

Białoruś: biskupi zapraszają Leona XIV do swej ojczyzny

2025-07-05 20:50

Vatican Media

Do złożenia wizyty apostolskiej na Białorusi zaprosili Ojca Świętego podczas głównych uroczystości w sanktuarium w Budsławiu katoliccy biskupi tego kraju. 5 lipca w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej odbyły się centralne obchody ku czci patronki Białorusi, poprzedzone poświęceniem Kościoła w tym kraju Niepokalanemu Sercu Maryi, a następnie Miłosierdziu Bożemu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa