Reklama

Świat

Bagdad: księża oddali pensje na rzecz dotkniętych pandemią koronawirusa

Patriarcha Louis Raphaël I Sako

Bożena Sztajner/Niedziela

Patriarcha Louis Raphaël I Sako

Katoliccy księża z Bagdadu postanowili przekazać swoje pensje osobom najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa. Decyzję podjęto na spotkaniu z kard. Louisem Raphaelem Sako, patriarchą Kościoła katolickiego obrządku chaldejskiego i jego biskupami pomocniczymi, Shlemonem Warduni i Basiliosem Yaldo, poinformowała ekumeniczna fundacja „Pro Oriente”. Wcześniej, patriarcha ze swej strony przekazał 90 tys. dolarów od zwierzchników Kościoła, aby pomóc najbardziej poszkodowanym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na spotkaniu z proboszczami bagdadzkich parafii kard. Sako podkreślił konieczność skrupulatnego przestrzegania środków zapobiegających wobec rozprzestrzeniania się koronawirusa, takich jak zachowanie odległości pomiędzy osobami, przestrzegania przepisów sanitarnych, zamknięcia nakazanych przez władze miejsc. Dlatego została zawieszona katechizacja i wszystkie zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Iracki kardynał podkreślił potrzebę korzystania z mediów społecznościowych bardziej niż kiedykolwiek, aby utrzymać kontakt z wiernymi. Jednocześnie zachęcił, aby zwracać uwagę na materialne potrzeby rodzin.

- W tym historycznym i dramatycznym momencie katolicy, podobnie jak wszyscy inni Irakijczycy, musieli odłożyć na bok wewnętrzne walki i osobiste interesy”, stwierdził patriarcha i dodał: "Chodzi o wzmocnienie solidarności w celu przeciwstawienia się `wspólnemu wrogowi`, który zagraża życiu, gospodarce, relacjom społecznym i religijnym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Od początku kryzysu w Iraku miały miejsce znaczące gesty pomocy i solidarności między chrześcijanami i muzułmanami, ludzka i społeczna solidarność, która wyraża się na wiele sposobów - podkreślił kard. Sako w wywiadzie dla azjatyckiej agencji „AsiaNews”.

Podziel się cytatem

W dzielnicy zamieszkałej przez bogatych rozdawana jest potrzebującym żywność. Społeczności skupione wokół meczetów i indywidualni muzułmanie pozwalają chrześcijanom korzystać z ich pomocy. - W obliczu kryzysu spowodowanego pandemią nie widać żadnych różnic wyznaniowych. Widzimy także powrót do religii i wiary. Tęskni się za Bogiem, za sensem życia i byciem w świecie. Prowadzi to także do nawrócenia, do powrotu wartości duchowych - powiedział kardynał.

Zwrócił uwagę, że mimo złagodzenia niektórych restrykcji wiele osób wciąż boi się wyjść z domu. Ludzie pozostają w domu i korzystają z internetu i innych mediów, aby pozostać w kontakcie, otrzymywać wiadomości, uczestniczyć w liturgiach. Codzienne liturgie odprawiane przez patriarchę są transmitowane na Facebooku. Każdego wieczoru tysiące rodzin uczestniczy w nabożeństwach online. "Mieszkania stały się prawdziwymi "Kościołami domowymi”, pogłębiła się duchowość i kontakt z Chaldejczykami w diasporze - powiedział kard. Sako.

Reklama

Patriarcha podkreślił, że na Wielkanoc masowe korzystanie z „mediów społecznościowych” pozwoliło utrzymać relacje ze społecznością chaldejską w czasie izolacji. Otrzymał też liczne życzenia wielkanocne od muzułmańskich polityków i przywódców religijnych. "Te życzenia zrobiły na mnie szczególne wrażenie. Muzułmańskie osobistości użyły słów: „Święto Zmartwychwstania” i tradycyjnego zawołania Kościołów Wschodnich: „Chrystus naprawdę zmartwychwstał” - wyznał kardynał.

Reklama

Patriarcha wyraził nadzieję, że kryzys koronawirusa „zmieni rzeczywistość”. "Chodzi o stworzenie nowego porządku, umocnienie solidarności i poszanowania życia, zakończenia wojen i handlu bronią, ochrony stworzenia i wspólnego domu” - powiedział i ostrzegł: "W przyszłości istnieje ryzyko nasilenia się konfliktów gospodarczych, tym bardziej konieczne jest wprowadzenie większej sprawiedliwości społecznej i równości między narodami”.

Podziel się cytatem

Podsumowując, kard. Louis Raphael Sako przekazał muzułmanom swoje życzenia na początku miesiąca postu ramadanu. „Religia ma przesłanie, które pochodzi od Boga, w jej sercu jest człowiek żyjący w szacunku i godności. Należy położyć kres przemocy i konfliktom wyznaniowym, musimy zbudować godne społeczeństwo dla wszystkich. Dzisiaj nastał czas miłości i współczucia, a nie przemocy. Przesłanie religii dotyczy wszystkich, chrześcijan, żydów i muzułmanów" - powiedział zwierzchnik Katolickiego Kościoła Chaldejskiego.

Kościół chaldejski, należący do wschodniosyryjskiej tradycji liturgicznej, jest największą wspólnotą chrześcijańską w Iraku, choć od 10 lat liczba jego wyznawców w tym kraju maleje w związku z toczącą się tam wojną i narastającym fundamentalizmem islamskim. Liczbę wiernych ocenia się na nieco ponad 350 tys., głównie w Iraku, ale także na emigracji w innych krajach Bliskiego Wschodu oraz w Ameryce i Europie Zachodniej. Jest to jedyny wschodni Kościół katolicki, który ma więcej wyznawców niż Kościół, z którego się wywodzi. Asyryjski Kościół Wschodu liczy bowiem zaledwie 170 tys. wiernych, głównie w diasporze.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-28 11:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Irak: kard. Sako staje w jednym szeregu z protestującymi

„Młodzi z placu Tahrir są jak promień słońca prześwietlający panujący w Iraku chaos. Trzeba im pomagać, słuchać i rozumieć. Są nadzieją na lepszą przyszłość” – taką opinię wyraził chaldejski patriarcha Iraku, kard. Louis Raphaël Sako. Na ulicach Bagdadu oraz innych miast kraju nie ustają protesty skierowane przeciwko Iranowi, Stanom Zjednoczonym oraz wewnętrznej polityce pogrążającej kraj w zapaści.

Więcej ...

Zapomniany patron leśników

św. Jan Gwalbert

wikipedia.org

św. Jan Gwalbert

Więcej ...

Kard. Ryś: Antysemityzm jest, zgodnie z nauczaniem Kościoła, grzechem i złem moralnym

2025-07-11 12:37

Vatican News

Antysemityzm w każdej postaci jest, zgodnie z nauczaniem Kościoła, grzechem i złem moralnym - napisał w oświadczeniu kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Wiadomości

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką