Reklama

Kościół

Zakopane: „Krzeptówki u Ciebie”

youtube.com

Gospodarze Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem przygotowali na maj cykl filmów pn. „Krzeptówki u Ciebie”. Kolejne odcinki prezentują historię zakopiańskiego sanktuarium, objawień Matki Bożej w Fatimie i związków z tymi miejscami św. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Największym skarbem każdego sanktuarium są pielgrzymi. Jeśli oni przychodzą do miejsca kultu, aby tu się modlić, dziękować, słuchać Słowa Bożego, korzystać z sakramentów, to wówczas to miejsce tętni życiem – mówi ks. Marian Mucha SAC. Kustosz narodowego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej obecną sytuację, gdy Krzeptówki są prawie puste porównuje do wyschłego koryta rzeki. – Jeśli nie płynie w nim woda, to wszystko wokół jest spieczone słońcem. Wszystko jest głęboko bezsensowne. Ale gdy zmienią się warunki atmosferyczne i w tym korycie popłynie woda, wszystko zacznie żyć. Wszystko będzie piękne, zielone, kwitnące i pachnące. Stanie się bardzo sensowne – mówi ks. Mucha z nadzieją na powrót życia do sanktuarium na Krzeptówkach.

– Skoro teraz nie możemy być tu razem, to bądźmy przynajmniej w sieci – kustosz polskiej Fatimy zapowiada projekt „Krzeptówki u Ciebie”. Od 3 maja do końca miesiąca w każdą środę i sobotę o godz. 8.00 w mediach społecznościowych i stronie internetowej sanktuarium będą publikowane kolejne filmy prezentujące historię zakopiańskiego sanktuarium, objawień Matki Bożej w Fatimie i związków z tymi miejscami św. Jana Pawła II.

Podziel się cytatem

Reklama

Kustosz Krzeptówek zwraca uwagę, że „ból rozstania” jest trudny zarówno dla pielgrzymów, jak i gospodarzy sanktuarium. – Dlatego w tym roku, by doświadczyć jedności, Krzeptówki przychodzą do Was. Idziemy do Was z pośpiechem, jak Maryja z pośpiechem poszła do Elżbiety, aby być z nią w jej domu. Idąc do Was, chcemy razem z Wami być w Waszym domu, z Jej orędziem i bogactwem tego miejsca – zapowiada ks. Marian Mucha SAC.

Reklama

Gospodarze sanktuarium przygotowali projekt „Krzeptówki u Ciebie” na maj, bo to miesiąc tradycyjnych pielgrzymek – 13 maja i w niedzielę po 13 dniu miesiąca z racji kolejnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Projekt jest jednocześnie formą uczczenia 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w miejscu, które stanowi votum wdzięczności za cud ocalenia jego życia w dniu 13 maja 1981 r.

Reklama

Filmy i szczegóły na stronie sanktuarium www.smbf.pl oraz facebookowym profilu www. facebook.com/sanktuariumzakopane.

W środę 13 maja przypada 103. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Tego dnia na zakopiańskich Krzeptówkach o godz. 18.30 – pokutny różaniec fatimski, o godz. 19.00 – Msza św., a o godz. 21.00 – Apel Maryjny.

Duszpasterze przypominają także, że w sanktuarium trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i apelują o modlitwę w intencji ojczyzny i o powstrzymanie panującej pandemii. Przez cały dzień na Krzeptówkach można też skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Zalążek późniejszego centrum fatimskiego w Zakopanem powstał w 1950 r. W 1961 r. na Krzeptówki trafiła figura Matki Bożej Fatimskiej, którą biskup Fatimy przekazał kard. Wyszyńskiemu. 13 maja 1981 r., po zamachu na życie Jana Pawła II, powstała idea świątyni-wotum. W lipcu 1987 r. poświęcono plac pod nowy kościół. 13 maja 1990 r. kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny. 7 czerwca 1997 r., Jan Paweł II dokonał uroczystej konsekracji świątyni. 14 marca 2018 r. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła na zakopiańskich Krzeptówkach Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej. Duchową opiekę nad polską Fatimą sprawują księżą pallotyni.

Podziel się:

Oceń:

2020-05-05 10:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

2 mln wiernych na wystawie z relikwiami świętych i błogosławionych

fotolia.com

Ponad dwa miliony pielgrzymów z całego świata zobaczyło w Fatimie wystawę pt. “Ziemia i Niebo. Pielgrzymi i święci z Fatimy”. Ekspozycja prezentowana od listopada ub.r. będzie otwarta do końca października br. w podziemiach Bazyliki Trójcy Przenajświętszej w tej portugalskiej miejscowości.

Więcej ...

Kard. Schönborn o Euro 2024: najbardziej fascynuje mnie silny duch zespołu

2024-06-28 16:02
Kardynał Schönborn

Erzdiözese Wien/Stephan Schönlaub

Kardynał Schönborn

„Właściwie nie mam żadnego pojęcia o piłce nożnej, ale w ciągu ostatnich kilku dni naprawdę dopadła mnie piłkarska gorączka” - przyznał to kard. Christoph Schönborn na łamach wychodzącej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute” z 28 czerwca. Swój cotygodniowy komentarz arcybiskup Wiednia poświęcił piłkarskim refleksjom przy okazji rozgrywanych w Niemczech Mistrzostw Europy w piłce nożnej i euforii wywołanej występami austriackiej drużyny narodowej. „Austria zwycięzcą w grupie, i to w najtrudniejszej grupie! Wielki szacunek dla występu każdego zawodnika z osobna, a także całej drużyny pod wodzą trenera Ralfa Rangnicka!” - napisał hierarcha.

Więcej ...

Mińsk: nuncjusz apeluje o poszanowanie praw człowieka na Białorusi

2024-06-28 17:45

Adobe Stock

„Modlę się, aby każdy obywatel Białorusi zawsze czuł się wolny i chroniony przed wszelkimi ograniczeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, aby mógł w pełni realizować się w swoim kraju” - stwierdził nuncjusz apostolski na Białorusi, abp Ante Jozić. Uczynił to 27 czerwca wieczorem podczas przyjęcia z okazji kolejnej rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. W watykańskich placówkach dyplomatycznych obchodzi się ją w przeddzień uroczystości świętych Piotra i Pawła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024