Reklama

Niedziela Świdnicka

Dk Tadeusz Dubicki pierwszym diakonem stałym w Świdnicy

Diakon Tadeusz Dubicki (od prawej) wraz z biskupem Markiem Mendykiem i dk. Waldemarem Rozynkowskim

ks. Mirosław Benedyk

Diakon Tadeusz Dubicki (od prawej) wraz z biskupem Markiem Mendykiem i dk. Waldemarem Rozynkowskim

Biskup Marek Mendyk w poniedziałek 10 sierpnia br. udzielił święceń diakonatu stałego Tadeuszowi Dubickiemu. 

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość święceń poprzedziło nabożeństwo w kaplicy biskupiej, gdzie zgodnie z prawem Kościoła kandydat w obecności Biskupa Świdnickiego wyznał katolicką wiarę, złożył przysięgę wierności i osobistą deklarację o swojej wolności w przyjęciu święceń.

Przykład świętych diakonów

Biskup Mendyk w słowie skierowanym do zebranych w świdnickiej katedrze opisując początki posługi diakonów zawartych na kartach Pisma Świętego podał za przykład św. Szczepana, który nie bał się głosić prawdy za którą został ukamienowany. Homileta przypomniał, że na przestrzeni wieków diakoni wspierali papieży nie tylko w działalności charytatywnej, ale byli ich legatami na soborach czy synodach. Wielu z nich było męczennikami, chociażby św. Wawrzyniec wspominany tego dnia, którego historię biskup przywołał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszy w Świdnicy

- Z różnych powodów stan diakonów stałych zanikł w Kościele zachodnim w końcu pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa. Dopiero postanowienie Soboru Watykańskiego II stało się skuteczne w tej sprawie – nawiązywał do historii Kościoła bp Marek, wspominając papieża Pawła VI, który przywrócił w Kościele diakonat stały. – Od dwóch dekad struktura ta jest także odbudowywana w Kościele w Polsce. Nowo wyświęcony diakon stały – pierwszy w Świdnicy, powiększa to grono, to historyczny moment – mówił hierarcha. W osobistym słowie skierowanym do kandydata biskup powiedział: - Drogi bracie! Przyjmujesz święcenia w trudnym czasie dla Kościoła i świata. Wszyscy zauważamy jak słabnie wiara, chrześcijański styl życia. Jak bardzo próbuje się zmienić dobre obyczaje - mówił biskup świdnicki. Jednocześnie pasterz diecezji przestrzegł diakona stałego. - Proszę Cię byś nie zniechęcił się w chaosie tego świata i nie obrażał na rzeczywistość, na przemiany zachodzące w mentalności i postawach ludzi. Ważne jest, aby w tej właśnie rzeczywistości podjąć i pełnić pracę ewangelizacyjną bez narzekania że kiedyś było lepiej. Pomagaj innym i służ im z miłością - powiedział podczas homilii bp Mendyk. W ten sposób diakon będzie pomagać biskupowi i jego prezbiterium w posłudze słowa, ołtarza i miłości.

Reklama


Co może diakon w naszej diecezji

Diakon Tadeusz Dubicki na mocy święceń diakonatu został inkardynowany do diecezji świdnickiej i jednocześnie z dniem 1 września br. rozpoczyna posługę duszpasterską w parafii katedralnej. Zgodnie z zarządzeniem biskupa świdnickiego posługa dk. Tadeusza będzie obejmowała m.in. posługiwanie podczas Mszy św., udzielanie komunii chorym, głoszenie homilii lecz tylko w tygodniu, prowadzenie formacji przygotowawczej do małżeństwa, przygotowanie rodziców i chrzestnych do chrztu i udzielanie chrztu św. po za Mszą św., prowadzenie nabożeństw pogrzebowych na cmentarzu, błogosławieństwa przedmiotów itp. Diakon nie będzie posługiwał w kancelarii, ani uczył w szkole, nie może też błogosławić małżeństw bez zgody biskupa.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-08-10 15:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kaliska: Biskup Damian Bryl wprowadził diakonat stały

archidiecezja.pl

Biskup Damian Bryl wprowadził w diecezji kaliskiej diakonat stały dla mężczyzn żyjących w celibacie, żonatych i wdowców. Diakoni stali nie są księżmi. Mogą jednak m.in. udzielać chrztu, Komunii świętej, błogosławić związki małżeńskie i udzielać Wiatyku umierającym.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady