Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: trzeba bronić dziś dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej

Adam Dziura (adamdziura.9g.pl) / pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dla dobra każdego człowieka i Polski nie można podcinać korzeni, z których wyrasta nasz naród. Nie można niweczyć chrześcijańskich wartości, z których rodzi się społeczne dobro. Trzeba bronić dziś dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej” - napisał kard. Stanisław Dziwisz w liście z okazji jubileuszu 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Zdaniem hierarchy sanktuarium ludźmierskie jest oazą modlitwy, miejscem pojednania ludzi z Bogiem, ośrodkiem duszpasterskich inicjatyw, wzbogacając religijne życie archidiecezji krakowskiej i polskiego Kościoła. Stanowi także oparcie dla rodaków żyjących za granicą.

Metropolita krakowski przypomniał, że pół wieku upłynęło już od uroczystości koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej czczonej w sanktuarium w Ludźmierzu, co miało miejsce 15 sierpnia 1963 roku. „Dla uświetnienia tej rocznicy uczyniono wiele przygotowań obejmujących przede wszystkim mieszkańców Podhala a także wszystkich czcicieli Ludźmierskiej Panny żyjących w naszej Ojczyźnie a także rodaków zza Oceanu” - zwrócił uwagę kardynał. Dodał także, że podjęto trzyletni trud modlitwy i refleksji mający na celu pogłębienie duchowości maryjnej i świadomości naszej odpowiedzialności za wiarę w codziennym życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Uroczystości w sanktuarium ludźmierskim w dniu 15 sierpnia 2013 roku będą stanowić zwieńczenie tych przygotowań a nade wszystko będą wielkim świętem wszystkich czcicieli Królowej Podhala radujących się z jubileuszu koronacji. Będzie to wielkie święto wiary w przeżywanym obecnie Roku Wiary” - podkreślił kard. Dziwisz.

Jego zdaniem to wydarzenie sprzed 50 lat jest wciąż żywe w pamięci ludzi i naszej archidiecezji oraz stanowi wyzwanie dla obecnego czasu.

Hierarcha przypomniał, że koronacja w Ludźmierzu przypadła na czas Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski w 1966 roku i był program duszpasterski rozpisany na lata, ale także w pewnym sensie powrót do źródeł chrześcijańskiej wiary, która na terenie Podhala miała swój początek właśnie w Ludźmierzu.

Reklama

„Kardynał Stefan Wyszyński mówił w przemówieniu podczas koronacji ludźmierskiej, że jednym z najważniejszych zadań chrześcijan w dzisiejszym świecie jest „zachowanie i uratowanie godności człowieka”. O tej wielkiej godności przypomina nam Maryja, trzymająca w swych ramionach Człowieka – Dziecię Boże” - zwrócił uwagę kardynał.

Według niego zadanie to pozostało niezmiernie aktualne, choć zmieniły się w pewnej mierze istniejące zagrożenia, płynące z fałszywie pojętej wolności. „Prymas Tysiąclecia podkreślił, że aby iść prawą drogą, trzeba stale zabiegać o wolność dzieci Bożych, do której wyswobodził nas Chrystus” - zaznaczył kard. Dziwisz.

Zwrócił uwagę także na to, że jesienią 1963 roku arcybiskup Karol Wojtyła przekazał Pawłowi VI zdjęcia z koronacji w Ludźmierzu, która zgromadziła 200 tysięcy wiernych. „Ojciec Święty oglądając je powiedział: „To jest Polska, to jest tylko tam możliwe” - wspominał kard. Dziwisz. „Na działania władzy komunistycznej utrudniającej udział w uroczystościach, ludzie odpowiedzieli odwagą wiary, świadectwem swojej przynależności do Kościoła i swej odpowiedzialności za Ojczyznę, od tysiąclecia związaną z chrześcijaństwem” - napisał metropolita krakowski. „Ich postawa nie zrodziła się z politycznego oporu, lecz z wierności duchowemu dziedzictwu, tworzonemu przez głęboki nurtu maryjnej religijności” - dodał. Zdaniem kardynała dla dobra każdego człowieka i Polski nie można podcinać korzeni, z których wyrasta nasz naród. „Nie można niweczyć chrześcijańskich wartości, z których rodzi się społeczne dobro. Trzeba bronić dziś dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej” - podkreślił hierarcha.

Reklama

„Kardynałowi Karolowi Wojtyle zależało, by koronacja figury Matki Boskiej nie stała się tylko historycznym wydarzeniem, lecz była źródłem wielu nowych inicjatyw religijnych, duszpasterskich i kulturalnych. Dał temu wyraz w kazaniach, które wygłosił w Ludźmierzu jako metropolita krakowski” - zaznaczył kard. Dziwisz i dodał, że Jan Paweł II żywo interesował się rozwojem sanktuarium, a papieska wizyta w Ludźmierzu 7 czerwca 1997 roku, wygłoszone przez Ojca Świętego rozważanie i nabożeństwo różańcowe stanowią wyzwanie, by sanktuarium ludźmierskie było dla wszystkich pielgrzymów i osób odwiedzających prawdziwą „szkołą Maryi”, w której Ona uczy nas wierzyć, ufać i kochać Pana Jezusa.

Metropolita krakowski wyraził także radość i wdzięczność, że „sanktuarium ludźmierskie jest oazą modlitwy, miejscem pojednania ludzi z Bogiem, ośrodkiem wielu duszpasterskich inicjatyw, wzbogacając tym samym religijne życie archidiecezji krakowskiej i polskiego Kościoła, będąc jednocześnie ważnym punktem odniesienia dla kultury i życia społecznego Podhala a także stanowiąc oparcie dla rodaków żyjących poza Ojczyzną, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Kanadzie”.

Główna uroczystość jubileuszowa 50–lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej odbędzie się 15 sierpnia. Sumę odpustową o godz. 11.30 odprawi kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-11 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kardynał nominat: homoseksualizm to niedorozwój seksualny

Więcej ...

Jak wygląda moja modlitwa?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 15-20.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?