Reklama

Kościół

W Berlinie przeszedł „Marsz dla życia” - w Szwajcarii tylko wirtualnie

dlazycia.info

Ponad trzy tysiące osób uczestniczyło 19 września w 16. „Marszu dla życia”, który przeszedł przez centrum Berlina. Jego uczestnicy protestowali przeciwko aborcji oraz samobójczej śmierci w asyście osób trzecich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem marszu był krajowy związek „Prawo do życia” (BVL), skupiający 12 organizacji. Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku marsz zgromadził znacznie mniej uczestników niż w latach poprzednich, dlatego był transmitowany na żywo w Internecie (w 2019 r. uczestniczyło w nim ponad 8 tys. osób z całych Niemiec).

Doroczny „Marsz dla życia” był największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Jak co roku organizowane też były zgromadzenia protestacyjne, wspierane przez SPD, lewicową „Linke” oraz Zielonych, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA. Według policji było to około tysiąca osób, które domagały się m.in. nieograniczonego dostępu do aborcji. Nad bezpieczeństwem obu zgromadzeń czuwało około 900 policjantów.

Podziel się cytatem

Reklama

Podczas rozpoczęcia „Marszu dla życia” przy Bramie Brandenburskiej jego uczestnicy oklaskami przyjęli żądania sformułowane przez BVL. Organizacja opowiedziała się przeciwko eutanazji i samobójczej śmierci w asyście osób trzecich oraz przeciwko diagnostyce prenatalnej i prenatalnym testom krwi. Musi być natomiast zachowana ustawa o ochronie zarodka ludzkiego. Skrytykowano ponadto praktykę „surogatek” oraz „dalszą legalizację i banalizowanie aborcji”. Sprzeciwiono się także „stosowaniu komórek usuniętych płodów ludzkich do produkcji szczepionek”.

Reklama

Wśród uczestników Marszu byli katoliccy biskupi: Wolfgang Ippold z Görlitz i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony oraz Florian Wörner, biskup pomocniczy w Augsburgu. Nie wzięli w nim natomiast udziału biskupi ewangeliccy.

Liturgii na zakończenie tego wydarzenia przewodniczył arcybiskup Berlina Heiner Koch. W kazaniu podkreślił prawo do życia każdego człowieka „od pierwszego momentu w łonie matki aż do ostatniego oddechu”. Ten, kto tego nie przestrzega, widzi z historii, jakie ma to konsekwencje.

Reklama

Przed rozpoczęciem trzykilometrowej trasy Marszu były przewodniczący Bundestagu Johannes Sighammer określił ruch na rzecz ochrony życia jako „wielką inicjatywę obywatelską”. Polityk niemieckiej CSU podkreślił , że ochrona stworzenia „nie może wykluczać życia nienarodzonego”.

Podczas gdy berliński „Marsz dla życia” zgromadził kilka tysięcy osób, jego szwajcarski odpowiednik odbył się tylko wirtualnie. Organizatorzy marszu planowanego na ulicach Zurychu nie otrzymali zezwolenia, poinformował 19 września portal kath.ch. Według tej informacji, odmowa ma związek nie tylko z przepisami czasu pandemii koronawirusa, uzasadniano ją także obawami przed oczekiwanymi kontrdemonstracjami.

Jako alternatywę w zaistniałej sytuacji organizatorzy chcieli zorganizować mniejsze spotkanie w hali imprez w Winterthur. Także i to wydarzenie zostało odwołane z powodu zapowiedzianych protestów. „Stwierdzam, że nasze sprawy coraz bardziej zanikają w społeczeństwie", zacytowała kath.ch rzeczniczkę organizatorów, Beatrice Gall.

Z decyzją władz miasta Winterthur nie zgodził się polityk Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) i przewodniczący parlamentu miejskiego Daniel Oswald. W przesłaniu wideo powiedział, że uważa takie decyzje za zagrożenie dla wolności słowa i zgromadzeń. Komitetowi organizacyjnemu pogratulował zaangażowania w ochronę życia nienarodzonego i obiecał, że zawsze będzie głosował za organizacją tego typu wydarzeń. „Monopol władzy musi wrócić do państwa”, stwierdził polityk.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-09-20 12:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się budowa międzyreligijnego centrum w Berlinie

W Berlinie położono kamień węgielny pod budowę międzyreligijnego House of One, który ma łączyć pod jednym dachem kościół, synagogę i meczet oraz promować dialog między chrześcijanami, żydami i muzułmanami. Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble powiedział podczas uroczystości, że projekt ten symbolizuje tolerancję i otwartość, nie roszcząc sobie prawa do reprezentowania własnej religii w całości i nie rezygnując z własnej tożsamości.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania