Reklama

Polska

Bp Antoni Dydycz kończy 75 lat

Archiwum bp. Antoniego Dydycza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 sierpnia przypada 75. rocznica urodzin bp. Antoniego Dydycza. Tego dnia będzie on celebrował Eucharystię dziękczynną w rodzinnych Serpelicach nad Bugiem z udziałem m.in. Akcji Katolickiej. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego hierarcha złożył już rezygnację z pełnionej funkcji ordynariusza drohiczyńskiego.

Bp Antoni Dydycz urodził się 24 sierpnia 1938 roku w Serpelicach. Naukę w szkole średniej rozpoczął w Lublinie, a gdy w wieku 16 lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, kontynuował ją w Nowym Mieście nad Pilicą, aby uwieńczyć egzaminem dojrzałości, zdanym w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Studiował następnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jako zakonnik otrzymał imię Pacyfik. Zakonne śluby wieczyste złożył w Nowym Mieście nad Pilicą w 1961 r., a w 1963 r. przyjął w Łomży święcenia kapłańskie z rąk bp. Czesława Falkowskiego. Studiował socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, będąc równocześnie katechetą młodzieży w Lublinie. Pracę z młodzieżą, zarówno ze szkół średnich, jak też akademicką kontynuował, będąc przez 9 lat przełożonym domu zakonnego w Białej Podlaskiej.

W 1976 r. został przełożonym Warszawskiej Prowincji Kapucynów, następnie członkiem Konsulaty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i jej przewodniczącym. Jest przewodniczącym i członkiem wielu komisji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Konferencji Przełożonych Franciszkańskich.

Od 1982 r. do nominacji na stolicę biskupią w Drohiczynie przebywał w Rzymie, gdzie pełnił funkcję definitora generalnego. Do jego obowiązków należało niesienie pomocy zakonnikom przebywającym na terenie bloku państw socjalistycznych w Europie. Wielokrotnie, często w konspiracji, odwiedzał zakony i parafie na terenie byłego Związku Radzieckiego i innych krajów komunistycznych. Po upadku systemu zajmował się tam odbudową życia zakonnego.

Reklama

Był delegatem zakonu do spraw włoskiego sanktuarium w Loreto, a także dwukrotnie – jako kapucyn i jako biskup - uczestniczył w pracach Światowego Synodu Biskupów.

W 1994 r. obronił doktorat na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a 20 czerwca tego roku został mianowany przez bł. Jana Pawła II po śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka jego następcą.

Sakra biskupia i ingres do katedry drohiczyńskiej odbyły się 10 lipca 1994 r. Głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, a współkonsekratorami abp Stanisław Szymecki z Białegostoku i abp Francisco Gioia z Rzymu.

Jako ordynariusz drohiczyński bp Dydycz odnowił oblicze diecezji na różnych płaszczyznach życia duchowego, społecznego i materialnego. Ma wielkie zasługi, działając także na forum ogólnopolskim oraz na rzecz Kościoła powszechnego.

W tym roku bp Antoni Dydycz obchodził 50-lecie święceń kapłańskich, a zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego złożył rezygnację z pełnionej funkcji ordynariusza drohiczyńskiego. To, kiedy zostanie ona przyjęta, zależy od decyzji Stolicy Apostolskiej.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-22 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

25. rocznica sakry biskupiej

Msza św. jubileuszowa w drohiczyńskiej katedrze

Al. Piotr Zdzieborski

Msza św. jubileuszowa w drohiczyńskiej katedrze

>Z okazji jubileuszu sakry biskupiej bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap 10 czerwca br. celebrowana była uroczysta Msza św. dziękczynna w drohiczyńskiej katedrze.

Więcej ...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

Więcej ...

Papież Franciszek otwiera drogę do kanonizacji bł. Carlo Acutisa

2024-05-23 11:20

carloacutis.com

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa (1991-2006), który zmarł na białaczkę. Uczeń, mający polskie korzenie, został beatyfikowany w 2020 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele