Reklama

Niedziela w Warszawie

Paczki dla kombatantów z okazji Święta Niepodległości

BOŻENA SZTAJNER

400 kombatantów, w tym Powstańcy Warszawscy, z okazji Narodowego Święta Niepodległości otrzymają paczki, które dostarczą wolontariusze Fundacji Cultura Memoriae.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Paczki będą zawierać polskie produkty żywnościowe o długim terminie ważności. Przekazane zostaną najbardziej potrzebującym kombatantom - osobom samotnym, często potrzebującym wsparcia materialnego. Lista adresatów została ustalana ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa, Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Klubem Byłych Więźniarek KL Ravensbrück. Sponsorem "Paczki dla Kombatanta" jest Fundacja PGE. Patronat honorowy nad projektem objął Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Paczki dla kombatantów oraz osób represjonowanych, przygotowane przez Fundacje PGE i Cultura Memoriae z okazji Narodowego Święta Niepodległości, to kolejna akcja, która pokazuje, jak ważna dla pokoleń współczesnych jest troska o wszystkich tych, którzy podczas II wojny światowej walczyli i cierpieli za to, aby Polska była wolna. Nasz dług wdzięczności wobec Nich jest nie do spłacenia. Tak naprawdę w progu domu każdego z naszych Bohaterów narodowych powinien codziennie stawać ktoś nas ze słowami: Dziękujemy za wolną Ojczyznę! Niezmiernie cieszy, że coraz częściej podejmowane są inicjatywy społeczne takie jak ta, dzięki którym, przy różnych okazjach, młodzi ludzie odwiedzają kombatantów, przywożą Im symboliczne upominki, zatrzymują się na rozmowę i zapewniają o nieustającej wdzięczności. Święto Niepodległości to doskonały moment, aby przypomnieć weteranom, że o Nich pamiętamy. Sam 11 listopada planuję dołączyć do wolontariuszy Fundacji Cultura Memoriae i wraz z „Paczką dla Kombatanta” podziękować Bohaterom za Niepodległość – mówi Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zależy nam, aby w trudnym czasie pandemii koronawirusa kombatanci otrzymali miłą niespodziankę, która będzie stanowić dowód naszej wspólnej, narodowej dbałości o uhonorowanie żywych świadków historii. Pomoc im powinna być naturalną potrzebą w ramach naszej wdzięczności i szacunku dla czynów przez Nich dokonanych. Szczególnie teraz w okresie pandemii koronawirusa bądźmy blisko naszych kombatantów dziękując Im za walkę i zaangażowanie w odzyskanie wolności przez Polskę - mówi prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska.

Reklama

- Fundacja PGE już po raz czwarty ma zaszczyt współorganizować projekt „Paczka dla Kombatanta” z Fundacją Cultura Memoriae. Dla Fundacji PGE projekt „Paczka dla Kombatanta” jest przejawem troski o tych, którzy w jednym z najtrudniejszych dla Polski momentów byli gotowi poświęcić dla niej wszystko, w tym własne życie. Fundacja kultywuje pamięć o ważnych wydarzeniach z kart historii Polski oraz wspiera projekty, których celem jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli dla Polski o lepszą przyszłość - podkreśla Anna Kęzik, wiceprezes Zarządu Fundacji PGE.

Paczkę otrzyma między innymi Barbara Piotrowska, więźniarka KL Ravensbrück. - To dowód pamięci o osobach, które przeszły wiele w swoim życiu, a teraz potrzebują wsparcia, zwłaszcza w czasie pandemii. Ta pamięć jest szczególnie ważna po tym, jak przeżyliśmy czas głodu i wojny. Paczki będą dla nas wielką radością - zaznacza Barbara Piotrowska.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-11-05 18:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania