Reklama

Kościół

Ks. prof. Mazurkiewicz: czytając papieskie orędzie przypomnijmy sobie uczynki miłosierne względem duszy i ciała

Episkopat.news

- Papież w swoim orędziu zwraca uwagę na konieczność troski wobec drugiego człowieka i na to byśmy pamiętając o tym, że dystans społeczny jest wyrazem tej troski, nie zapominali również o tym, by – na tyle na ile to jest możliwe - być blisko innych – mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW komentując opublikowane dziś papieskie orędzie na 54. Światowy Dzień Pokoju. Ks. prof. Mazurkiewicz podkreśla, że czytając orędzie warto przypomnieć sobie katechizmowe uczynki miłosierne względem ciała i względem duszy, by je praktykować. - Zwłaszcza jeśli chodzi o uczynki miłosierne co do duszy, my jako wierzący jesteśmy niezastąpieni – mówi ks. prof. Mazurkiewicz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w rozmowie z KAI zaznacza, że tegoroczne orędzie papieża Franciszka mieści się w całej tradycji orędzi na Światowy Dzień Pokoju, który jest obchodzony 1 stycznia. Przypomina, że pierwsze słowa Ojciec Święty kieruje do szefów państw i rządów, natomiast tekst ten jest również głosem papieża w kontekście epidemii i formą odpowiedzi na pytanie, co my, jako Kościół w tym szczególnym czasie możemy zrobić.

- Postawa troski – to zasadniczy wątek, który przewija się przez cały ten tekst – stwierdza ks. prof. Mazurkiewicz. Zwraca uwagę na pewną trudność związaną z postawą troski w czasie epidemii. – Z jednej strony jesteśmy wezwani do tego, by zachowywać dystans społeczny, nie wychodzić z domu i by, gdziekolwiek jesteśmy, nosić maskę. Taka postawa jest koniecznym wyrazem troski wobec bliźnich. Z drugiej strony, przy tego typu obostrzeniach relacje z ludźmi się rozluźniają, rozmywa się poczucie wzajemnej odpowiedzialności a nawet – w pewnym sensie – nieznajomy na ulicy przedstawia się jako potencjalne zagrożenie, tym bardziej, że jest zamaskowany – mówi ks. prof. Mazurkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwraca uwagę, że zaufanie między ludźmi rodzi się w momencie, gdy możemy komuś spojrzeć w twarz. – Poprzez twarz poznajemy człowieka i równocześnie w twarzy odczytujemy zobowiązanie – stwierdza.

- Jako ludzie i jako katolicy stajemy zatem wobec konieczności pogodzenia tych dwóch zasad - tego wszystkiego, co wynika z odpowiedzialności i konieczności zachowania przepisów sanitarnych ale również wezwania do bliskości wobec drugiego człowieka, dla którego w pewnym sensie gorsze od choroby i śmierci jest porzucenie, samotność i poczucie bycia zapomnianym – wyjaśnia.

Ks. prof. Mazurkiewicz sugeruje również, by czytając papieskie orędzie przypomnieć sobie katechizmowe uczynki miłosierne względem ciała i względem duszy. - Pan Bóg przemawiając poprzez wydarzenia mówi nam, że to jest czas, kiedy ludzie potrzebują pomocy. Cały świat zamienił się jakby w szpital polowy i nie może w tym wszystkim brakować Kościoła – podkreśla. Zwraca uwagę, że uczynki miłosierne względem ciała pełnią nie tylko katolicy i ludzie wierzący, natomiast jeśli chodzi o pełnienie uczynków miłosierdzia względem duszy – jesteśmy jako Kościół niezastąpieni.

Podziel się:

Oceń:

2020-12-17 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prowincjał saletynów w Łagiewnikach: Jeśli doświadczamy miłosierdzia, to dzielmy się nim z innymi

Mazur/episkopat.pl

Na słowa pokój, nadzieja i wspólnota zwrócił uwagę ks. Grzegorz Zembroń MS w czasie Mszy św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Jeśli doświadczamy miłosierdzia, to dzielmy się nim z innymi – apelował prowincjał saletynów w czasie wieczornej liturgii sprawowanej w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.

Więcej ...

Litania do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Święty Krzysztof - patron kierowców, miast położonych nad rzekami, przewoźników, biegaczy, żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci. Jego wspomnienie obchodzimy 25 lipca, często połączone z poświęceniem pojazdów. Tydzień w którym przypada jego wpomnienie obchodzony jest jako tydzień św. Krzysztofa.

Więcej ...

Z Helu wyruszyła 44. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

2025-07-25 07:11

Karol Porwich/Niedziela

44. Kaszubska Piesza Pielgrzymka wyruszyła w piątek z Helu na Jasną Górę. Pątnicy mają do przejścia ponad 600 kilometrów. Do Częstochowy dotrą 12 sierpnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 15-letniego...

Wiadomości

Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 15-letniego...

USA: papież uznał za cud uzdrowienie noworodka za...

Kościół

USA: papież uznał za cud uzdrowienie noworodka za...

Prokuratura: opiekun i ratownik wodny usłyszeli zarzuty w...

Wiadomości

Prokuratura: opiekun i ratownik wodny usłyszeli zarzuty w...

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Święci i błogosławieni

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny