Reklama

Niedziela Częstochowska

Żył jak wierzył

Beata Pieczykura/Niedziela

– Nasz brat prof. Jerzy Filip Sztuka to człowiek wiary, praktykujący katolik, żyjący codziennie Słowem Bożym, Ewangelią, to kochający mąż, mądry ojciec i dziadek, to przyjaciel, nauczyciel, artysta, obdarowany talentami, a wśród wszystkich darów najpiękniejszym jest wiara – mówił ks. prał. Andrzej Sobota 28 grudnia podczas Mszy św. pogrzebowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijaństwo jest drogą. Profesor Jerzy był w drodze, w drodze do domu Ojca. Teraz jest w lepszym świecie. Rodzina, przyjaciele i wszyscy, którzy go znali, wierzą w wieczność, ale mają świadomość, że wraz z jego odejściem tracili to, kim był. – A był jak solidarny znak, który wskazywał na niebo i krzyż – powiedział ks. prał. Andrzej Sobota, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Przewodniczył on Mszy św. pogrzebowej za śp. prof. Jerzego Filipa Sztukę 28 grudnia oraz wygłosił homilię. Przypomniał w niej, że każdy człowiek jest niepowtarzalny i to, co tracimy, nie da się uzupełnić. – Nie wszystko przemija wraz z odchodzącym człowiekiem, pozostaje on w swoim dorobku, w tym, co stworzył – podkreślił kaznodzieja. Twórczość jest istotnym wymiarem ludzkiej egzystencji, a życie człowieka to nie tylko przemijanie, ale przede wszystkim tworzenie dobra i kultury, to dynamiczny rozwój. – Prof. Jerzy był człowiekiem integralnym. Do końca był wierny Chrystusowi. Żył jak wierzył. Człowiek jest powołany do tworzenia szeroko rozumianego humanizmu na miarę Chrystusa, bez Chrystusa nie ma humanizmu – przypomniał ks. Sobota.

Jego charakter, twórczość, modlitwa, całe bogate przesłanie, piękne optymistyczne spojrzenie i zorientowanie na przyszłość są darem i testamentem dla tych, którzy wciąż są w drodze. W tym kontekście kaznodzieja mówił, że prof. Sztuka zdaje się mówić do swoich najbliższych: – Nie płaczcie, nie opuszczam was, to chwilowe rozstanie, kocham was, cieszcie się życiem, każdą chwilą dnia, nie traćcie czasu na karmienie się pretensją, żalem, bądźcie czujni i przebaczajcie, spieszcie się tylko w jednej rzeczy, „śpieszcie się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą”. Chce nam powiedzieć: Do zobaczenia, ale trzeba nam czasu, by ukoić ból rozstania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W pogrzebie uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowisk, z którymi był związany, m.in. rodziny i zespołu Trebunie Tutki. Ich muzyka towarzyszyła uroczystości pogrzebowej prof. Jerzego, który był przyjacielem Władysława Trebuni-Tutki (zmarł 3 grudnia 2012 r.). Duchowo łączył się ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Ciało prof. Jerzego Filipa Sztuki spoczęło na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-12-28 16:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W sobotę pogrzeb dr Lucyny Wiśniewskiej - zasłużonej dla Kościoła

dziecart63/

W sobotę 5 listopada odbędzie się pogrzeb dr Lucyny Wiśniewskiej. Tragicznie zmarła była dyrektorem radomskiego sanepidu, lekarzem i posłem na Sejm V kadencji oraz laureatką nagrody Viventi Caritate-Żyjącemu Miłością. Była również odznaczoną medalem „Dobry Samarytanin”. Od zawsze elementem łączącym jej życie zawodowe z prywatnym były pielgrzymki na Jasną Górę. Była również animatorką diecezjalną dla wspólnot intronizacyjnych Najświętszego Serca Jezusowego.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli