Ordynariusz burkińskiej diecezji Banfora podniósł alarm w sprawie zaginięcia miejscowego kapłana. Nie ma o nim wieści od dwóch dni. Według miejscowych źródeł ks. Rodrigue Sanon został porwany przez lokalne grupy zbrojne w celu odsprzedania go w ręce dżihadystów.
Od kilku lat Burkina Faso stało się jednym z najniebezpieczniejszych krajów Sahelu, po tym jak swe wpływy umocnili na tym terenie islamscy fundamentaliści. Burkińskie władze nie radzą sobie z opanowaniem dżihadystów, którzy zdestabilizowali sytuację w kraju. W wyniku ich krwawych działań, wymierzonych głównie w chrześcijan, swe domy musiało opuścić ponad milion ludzi, a co najmniej 1,5 tys. zginęło z ich ręki.
Islamiści coraz częściej uciekają się także do porwań dla okupu. Ich celem padają misjonarze i miejscowe duchowieństwo. Bp Lucas Kalfa Sanou obawia się, że taki los spotkał właśnie zaginionego kapłana. Ks. Sanon nie przyjechał na umówione spotkanie formacyjne. Jego samochód znaleziono porzucony na przedmieściach miejscowości Soubaganyedougo, gdzie był proboszczem w parafii Matki Bożej Pokoju. Biskup Banfory zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji zaginionego kapłana. Diecezja ta graniczy z Mali skąd do Burkina Faso napływają islamscy fundamentaliści.
Jeden z misjonarzy, który spędził ponad 50 lat w Burkina Faso powiedział na początku mojego pobytu, że w tym kraju wszystko jest straszne, wiatry od pustyni, choroby, susza, słońce, które wszystko wypala, burze, ale ludzie są wyśmienici – wspomina o. Marek Hryniewicki.
Francja: co stoi za nowym rekordem chrztów w okresie wielkanocnym?
2025-04-13 09:10
famillechretienne.fr/KAI
Adobe Stock
Jak co roku w okresie Triduum Paschalnego w całej Francji przyjmie chrzest, a wraz z nim I komunię świętą i bierzmowanie kilkanaście tysięcy dorosłych i dorastającej młodzieży. W tym roku będzie to odpowiednio ponad 10,3 tys. tych pierwszych i przeszło 7,4 tys. tych drugich, co oznacza kolejny rekord w tym zakresie. W ubiegłym roku, który też znacznie przewyższał poprzedni, udzielono wprawdzie o 5 tys. chrztów mniej, ale było to o ponad 30 proc. więcej niż w 2023 roku.