Reklama

Kościół

Abp Depo: Każdy ma misję w międzyludzkiej komunikacji

Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Każdy z nas ma określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę – napisał abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, w Słowie z okazji publikacji papieskiego orędzia na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce przypada w tym roku 19 września.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Depo przypomniał temat Orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Dzień: „Chodź i zobacz (J 1, 42). Komunikowanie jako spotkanie ludzi takimi jakimi są i gdzie są”. Podkreślił ponadto, że w obecnym czasie zmagań z epidemią, która zmusza nas do społecznego dystansu, „komunikacja – zdaniem Franciszka – może umożliwić bliskość niezbędną do rozpoznania tego, co jest istotne i do prawdziwego zrozumienia rzeczy”.

Abp Depo odniósł się w Słowie do stosowanego we współczesnej nauce o mediach pojęcia „komunikacji zapośredniczonej”, na określenie spotkania i komunikowania się osób za pomocą sieci wirtualnych. „W wybranym, przez papieża, fragmencie wg. Św. Jana, dostrzegamy Jezusa jako Mistrza komunikacji interpersonalnej: +Chodź, zobacz+” – napisał abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Uwierzmy więc na nowo, że każdy z nas mający swoje imię, własną historię i drogę życia, ma określony planem Boga czas życia na ziemi, wbrew zagrożeniom Sarscov–2 i określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę” – podkreślił przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

Publikujemy pełny tekst Słowa:

Słowo Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski na dzień 24 stycznia 2021 r.

Komunikacja "zapośredniczona"

Jest sprawą bardzo charakterystyczną, że wspomnienie św. Franciszka Salezego (1567-1622), Patrona ludzi służących prawdzie słowem mówionym, pisanym i obrazem, przypada w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2021). Pragnę, więc w duchu jedności i współodpowiedzialności za tę służbę, pozdrowić wszystkich Dziennikarzy i Pisarzy, a zarazem przypomnieć temat Orędzia Ojca Świętego Franciszka na 55 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: „”Chodź i zobacz” (J 1, 42). Komunikowanie jako spotkanie ludzi takimi jakimi są i gdzie są”. Już w Orędziu z Roku Miłosierdzia (2016), Papież podkreślał, że „komunikacja wymaga pochylenia się nad człowiekiem, aby przekazać mu prawdę, aby go dźwigać w imię miłości bezinteresownej”. A w obecnym czasie zmagań z epidemią, która zmusza nas do społecznego dystansu, „komunikacja – zdaniem Franciszka – może umożliwić bliskość niezbędną do rozpoznania tego, co jest istotne i do prawdziwego zrozumienia rzeczy”.

Reklama

We współczesnej nauce o mediach, jest stosowane pojęcie: „komunikacja zapośredniczona”, by określić spotkanie i komunikowanie się osób za pomocą sieci wirtualnych. W wybranym, przez papieża, fragmencie wg. Św. Jana, dostrzegamy Jezusa jako Mistrza komunikacji interpersonalnej: „Chodź, zobacz” – spotkali Go i pozostali u Niego tego dnia takimi jakimi byli na ten czas (…). Z płaszczyzny czysto-ludzkiej – naturalnej, Chrystus „przechodził” do spojrzenia na człowieka w świetle wiary i prawdy o jego godności ludzkiej osoby i wspólnego człowieczeństwa.

Uwierzmy więc na nowo, że każdy z nas mający swoje imię, własną historię i drogę życia, ma określony planem Boga czas życia na ziemi, wbrew zagrożeniom Sarscov–2 i określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę.

Z serca wszystkim błogosławię

Abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski

Częstochowa dn. 10 stycznia 2021 r., w Uroczystość Chrztu Pańskiego.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-24 06:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Calandrina: media pomijają ważne synodalne tematy

Problem ogromnych szkód środowiskowych wywołanych w Amazonii przez agrobiznes jest tematem niewygodnym z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia, ale w imię troski o człowieka Kościół musi odważnie podejmować trudne kwestie społeczne i głośno o nich mówić. Wskazuje na to arcybiskup Santa Cruz w Boliwii podkreślając, że zachodnie media próbują umniejszyć wagę tematów ekologicznych podejmowanych na Synodzie Biskupów, dyskredytując ich znaczenie nie tylko dla Amazonii, ale i przyszłości całej planety.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania