Reklama

Europa

Słowacja: Kościoły chcą sprawdzić, czy ograniczenia antycovidowe są zgodne z prawem

Adobe Stock

W Słowacji utrzymuje się krytyka obowiązującego od początku roku całkowitego zakazu otwartych nabożeństw z udziałem wiernych. Były minister spraw zagranicznych i unijny komisarz Ján Figeľ, w porozumieniu z władzami Kościołów rozpoczął działania, których celem jest sprawdzenie, czy zastosowane przez rząd środki przeciwko pandemii koronawirusa są zgodnie z prawem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powodem jest decyzja rządu z 17 marca przedłużająca stan wyjątkowy o 40 dni, a więc ze świętami Wielkanocy włącznie. Na początku marca chrześcijański demokrata Figeľ zaapelował do rządu Słowacji oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o generalne zniesienie zakazu sprawowania nabożeństw, który jest sprzeczny z konstytucją, a także z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Także prokurator generalny Maroš Žilinka zwrócił się 24 marca do słowackiego Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o sprawdzenie, czy ograniczenia swobody poruszana się są zgodne z konstytucją Słowacji. Zdaniem prokuratora, także w ogłoszonym przez rząd stanie wyjątkowym ingerencja w prawa podstawowe musi być adekwatna do danej sprawy. Aktualnie obowiązujące w Słowacji środki na czas pandemii utrudniają korzystanie z prawa własności, prawa do swobodnego wyznawania religii, prawa do wolności zgromadzeń oraz prawa do wykonywania zawodu, uważa prokurator Žilinka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inicjatywę Figeľa popierają również biskupi katoliccy. Wielokrotne apele Kościoła o dostosowanie przepisów „nie zostały wzięte pod uwagę przez przedstawicieli państwa”, ostrzegł przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji abp Stanislav Zvolenský z Bratysławy. Nawiązując do trwającego od kilku tygodni kryzysu rządowego, hierarcha dodał, że wielu przekonało się, iż państwo z powodu wewnętrznych sporów straciło gotowość do zaspokajania duchowych potrzeb mieszkańców. W tej sytuacji biskupi uznali „inicjatywę pana Figeľa za słuszną i potrzebną”.

Reklama

Tymczasem do inicjatywy przyłączyli się zwierzchnicy Kościoła prawosławnego i ewangelickiego Konfesji Augsburskiej. Byłoby „dobrze, gdyby władza państwowa przynajmniej okazywała Kościołom tyle szacunku i poważania, ile Kościoły okazywały jej w zrozumieniu jej działań”, stwierdzili prawosławni hierarchowie. Ewangelicki biskup generalny Ivan Eľko powiedział, że jest przekonany, iż jeśli zasady państwa prawa będą przestrzegane, obywatele będą „bardziej skłonni do zaufania państwu i bardziej zmotywowani do opracowania wspólnej strategii”.

Ostatnio słowacki arcybiskup Cyril Vasiľ zaproponował, aby ci wierni, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub już wyzdrowieli po przebytej chorobie, mogli znowu uczestniczyć w nabożeństwach. Administrator apostolski greckokatolickiej eparchii koszyckiej widzi w tym sposób na złagodzenie obowiązującego obecnie całkowitego zakazu sprawowania nabożeństw z udziałem wiernych.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2021-03-27 16:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: Nie ma wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego

Karol Porwich/Niedziela

Kościół jest budynkiem jak inne, do których wiele osób może wejść. Nie ma wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego. Przepis jest przepisem, natomiast trzeba się odwołać do odpowiedzialności i pomysłowości proboszczów - powiedział KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ na pytanie o weryfikację osób zaszczepionych, które chcą wejść do świątyni.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

III Festiwal dla Życia i XII Marsz dla Życia i Rodziny – Gdańsk jest gotowy na wyjątkowe wydarzenie

2024-05-16 11:03

Mat. prasowy

16 czerwca Gdańsk stanie się przestrzenią dla dwóch wyjątkowych wydarzeń, które zjednoczą dziesiątki tysięcy ludzi pragnących świadczyć o wartości życia i rodziny. III Festiwal dla Życia oraz XII Marsz dla Życia i Rodziny to inicjatywy, które od lat gromadzą pomorzan wokół piękna życia i wsparcia dla rodziny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania