Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Wętkowski: jestem spokojny mając wstawiennictwo tylu świętych

Bp Krzysztof Wętkowski

archidiecezja.pl

Bp Krzysztof Wętkowski

„Idę do starej, pięknej diecezji związanej z wieloma świętymi i męczennikami. To przecież ziemia św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. bp. Michała Kozala i innych. Jestem spokojny mając takie wstawiennictwo” – mówi nowy biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego, nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej. Decyzję ogłosiła w południe 27 kwietnia Nuncjatura Apostolska, a w Gnieźnie, w obecności Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a także księży i pracowników świeckich kurii i trybunału, odczytał ją kanclerz kurii ks. kan. Zbigniew Przybylski.

Składając życzenia i podziękowania za wiele lat pracy w świętowojciechowym Kościele gnieźnieńskim Prymas Polski życzył nowemu biskupowi włocławskiemu Bożej opieki i błogosławieństwa, wyrażając jednocześnie radość, że będzie dość blisko swoich rodzinnych stron, diecezja włocławska leży bowiem w granicach metropolii gnieźnieńskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

„Cieszę się, że Ksiądz Biskup zostaje w naszej metropolii, że wciąż będzie związany z Gnieznem, miejscem, w którym został ochrzczony, w którym przyjął święcenia kapłańskie, w którym przez tak wiele lat owocnie dla Kościoła pracował” – podkreślił abp Polak.

Reklama

Przekazał też nowemu ordynariuszowi włocławskiemu cząstkę relikwii św. Wojciecha, zapewniając o modlitwie i zapraszając jak najczęściej do Gniezna.

Dziękując bp Wętkowski przyznał, że idzie do starej, pięknej diecezji o długich i bogatych tradycjach. Do diecezji, której patronuje związany przecież z Gnieznem bł. bp Bogumił, i w której posługiwali tak ważni dla archidiecezji gnieźnieńskiej bł. bp Michał Kozal i kard. Stefan Wyszyński, który wkrótce zostanie wyniesiony na ołtarze.

„To ziemia wielu świętych i męczenników. Ziemia św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. bp. Michała Kozala i wielu innych. Jestem spokojny mając takie wstawiennictwo” – mówił bp Wętkowski.

Przyznał również, że szczególnym znakiem na wyznaczoną mu przez papieża nową drogę jest fakt, że nominację otrzymał w roku św. Józefa, który jest przecież głównym patronem diecezji włocławskiej.

Pytany o czekające go wyzwania stwierdził, że nie są one inne niż te, którym musi sprostać każdy biskup i kapłan. Pierwszym jest pogłębianie i rozwijanie wiary własnej i powierzonych mu wiernych. Wszystko inne – jak dodał – z tego wynika.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Krzysztof Wętkowski będzie 77 biskupem w historii diecezji włocławskiej. Data ingresu nie jest jeszcze ustalona. Według wstępnych planów nowego biskupa uroczystość mogłaby się odbyć w połowie czerwca.

Reklama

Po ogłoszeniu nominacji i krótkim spotkaniu z dziennikarzami bp Wętkowski udał się do swoich obowiązków, czyli pojechał na zaplanowaną wizytację parafii.

Biskup Krzysztof Wętkowski urodził się 12 sierpnia 1963 r. w Gnieźnie. Po ukończeniu miejscowego II Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął studia i formację kapłańską w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1988 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Był wikariuszem w parafii farnej pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy (obecnie katedra bydgoska). Wypełniał także obowiązki kapelana bp. Jana Nowaka, wówczas biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego i wikariusza biskupiego Prymasa Polski dla miasta Bydgoszczy.

Reklama

W 1989 r. podjął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone tytułem doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Po powrocie do Gniezna został mianowany najpierw rzecznikiem prasowym i referentem ds. środków społecznego przekazu, a później kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, którą to funkcję pełnił nieprzerwanie przez 17 lat. W 2004 roku otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Prymasowskiej. Gdy przyjmował nominację w gronie tym było ośmiu jego profesorów z czasów seminaryjnych oraz proboszcz rodzinnej parafii. Był również wykładowcą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od października 2012 roku pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 2012 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Jest członkiem Rady Prawnej KEP, członek Kościelnej Komisji Konkordatowej i przewodniczącym Zespołu Roboczego ds. Nowelizacji Statutu i Regulaminu KEP.

Podziel się:

Oceń:

+3 -2
2021-04-27 14:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Wętkowski: Kościół nie rośnie od gadulstwa i szumu ewangelizacyjnego

wikipedia

„Kościół nie rośnie ilością akcji, programami duszpasterskimi i szumem ewangelizacyjnym. Kościół rośnie od środka. Rośnie jakością osobistej więzi człowieka z Bogiem”- mówił 29 lipca w katedrze gnieźnieńskiej bp Krzysztof Wętkowski. Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył rano Mszy św. rozpoczynającej Pieszą Pielgrzymkę Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. W tym roku, ze względu na pandemię, ma ona zdecydowanie skromniejszą formułę i charakter głównie duchowy.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...