Reklama

Franciszek

Watykan: Niech nasze „my” rozszerza się na migrantów i uchodźców

Podczas konferencji prasowej przybliżającej treść orędzia Papieża na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, kard. Michel Czerny, podsekretarz w Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka zwrócił uwagę, że możemy odbudować rodzinę ludzką w całym jej pięknie, jeśli uznamy drugiego człowieka jako bogactwo, jako obdarzonego talentami, które czynią go niepowtarzalnie różnym od nas: „przybycie różnych osób, pochodzących z innego kontekstu życiowego i kulturowego, staje się darem”. Tylko przyjęcie tego „daru” pozwala tworzyć „coraz większe my”, które w końcu obejmuje całą ludzkość.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sarah Teather, szefowa Jezuickiej Służby Uchodźcom w Wielkiej Brytanii uważa, że migranci w krajach, do których przybywają są często spychani na margines. Polityka publiczna sprawia, że stają się bezdomni i zmarginalizowani, a przez to również z czasem stanowią obciążenie i zagrożenie.

„Mimo to jest również nadzieja. Widzimy ją, gdy uchodźcy walczą o możliwość działania i odzyskują ją, tworząc wspólnoty, nawet gdy system azylowy przeszkadza w tworzeniu więzi międzyludzkich. Jesteśmy świadkami, jak wielu pozbawionych środków do życia azylantów angażuje się w wolontariat, aby wspierać innych – podkreśliła Teather. Pozbawieni możliwości uczestnictwa w społeczeństwie poprzez płatną pracę, tworzą nowe możliwości, by wnieść swój dar i sensownie wykorzystać czas. Jedna z kobiet przebywających w areszcie dołączyła do grupy modlących się za ludzi, którzy mają zostać wydaleni. «Modliliśmy się za wszystkich, nawet za funkcjonariuszy» - wyjaśniła. Działając w solidarności między sobą i z innymi, dając dobro tam, gdzie go nie otrzymali, tacy uchodźcy pomagają budować wspólną przyszłość, szersze «my», które odrzuca innych, ale walczy razem na wspólnej drodze ku sprawiedliwości.“

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. Alessandra Smerilii, podsekretarz w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wśród przyczyn obecnego zjawiska migracji rozejście się pomiędzy tymi, którzy dysponują kapitałem potrzebnym do realizacji różnych projektów, a tymi, którzy chcieliby je realizować, ale nie dysponują odpowiednimi środkami. Mamy do czynienia wtedy najczęściej z czystym zjawiskiem spekulacji. Te działania obejmują między innymi produkcję żywności, co sprawia, że całe kraje zostają pozbawione dostępu do jedzenia z powodu wzrastających cen. Wolny rynek bardzo często kieruje się zasadą: „to co, jest dobre dla mnie” a nie „jaki może być mój wkład, aby było to lepsze dla nas wszystkich i dla naszego wspólnego domu”. Bez tej zmiany podejścia nie uzdrowi się chorej ekonomii i zjawisko migracji będzie narastać.

Reklama

Zdaniem biskupa pomocniczego archidiecezji Westminster w Wielkiej Brytanii Paula McAleenana, aby podążać „ku coraz szerszemu my”, naszą przewodnią zasadą powinien być tytuł czwartego rozdziału encykliki Fratelli Tutti: „Serce otwarte na świat”. To serce wie, że migranci i uchodźcy nie przybywają po to, by uzurpować sobie prawo do naszego stylu życia, lecz cieszyć się z tego, jak mogą wzbogacić nasze społeczeństwo.

„Rządy krajowe mogą czuć się zobowiązane do ochrony granic, aby zapewnić, że bogactwa i zasoby danego kraju są zachowane tylko dla jego obywateli. Czytania z Dziejów Apostolskich w okresie wielkanocnym podkreślają, że zbawcze działanie Chrystusa dotyczyło wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie, naród czy język. Kościół, prowadzony przez Ducha Świętego, głosi tę prawdę, niosąc pomoc dotkniętym i strapionym oraz promując równą godność migrantów i uchodźców – zauważył bp McAleenan. Wraz z Ojcem Świętym zachęcamy do poszerzenia horyzontów myślowych i serc. W kręgu naszego społeczeństwa powinno znaleźć się miejsce dla wszystkich, także dla migrantów i uchodźców, którzy szukają wśród nas domu.“

Podziel się:

Oceń:

2021-05-06 16:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Smutny los małych migrantów

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 32-33

pixabay.com

Przemyt dzieci, handel nimi, wykorzystywanie ich przez pracę, znęcanie się nad nimi i przemoc seksualna dzieją się na oczach ludzi dorosłych, polityków i mediów.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

2024-05-08 21:09

Mat. prasowy

Czy Jezus gorszy się wypaleniem? Co zrobić z kryzysem powołania? Gdzie na nowo odnaleźć odwagę, radość i siłę do obowiązków? Zapraszamy na dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że przy Maryi da się zacząć od nowa.

Więcej ...

Oddane w opiekę Niepokalanej

2024-05-10 13:13
Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

Archiwum prywatne

Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

W parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu działa Dziewczęca Służba Maryjna (DSM). Prowadzi ją s. M. Laureta Turek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...