Reklama

Polska

Bp Mendyk: do kwestii matury z religii strona rządowa kiedyś dojrzeje

Bp Marek Mendyk

Archiwum bp. Marka Mendyka

Bp Marek Mendyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Młodzi ludzie chcą się podzielić wiedzą, którą zdobyli podczas zajęć nadobowiązkowych. Wybór religii na maturze jest do tego okazją” – odpowiedział dziś w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraził nadzieję, że kiedyś strona rządowa zmieni zdanie w tej kwestii.

Dziś rano w "Kontrwywiadzie RMF FM" minister administracji i cyfryzacji Michał Boni wyraził opinię, że religia - jego zdaniem - nie powinna być przedmiotem maturalnym. - My mówimy, że nie ma ku temu żadnych przesłanek prawnych. Religia to nie religioznawstwo i uważamy, iż nie powinno być na maturze religii, ale kolejne argumenty prawne będziemy przedstawiali na następnych posiedzeniach – powiedział szef MAiC.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O komentarz do słów min. Boniego KAI poprosiła bp. Marka Mendyka, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego.

„Nauczanie religii wpisuje się w program nauczania szkolnego, istnieje podstawa programowa tego nauczania. Od dwunastu lat uczniowie chodzą na religię: od przedszkola aż do matury. Dlaczego ucząc się, zdobywając pewnego rodzaju wiedzę, nie mogliby się tym podzielić?” – uważa bp Mendyk.

Zwłaszcza, że – jak argumentuje bp. Mendyk - są uczniowie, którzy wymagają od siebie więcej niż wymaga program nauczania religii. - Uczą się nowego języka, zdobywają nową wiedzę, rozwijają swoje zdolności w kierunku teologicznym. Dlaczego nie mogliby tego wykorzystać, wybierając religię na maturze? – pyta bp Mendyk.

Jak dodał, nie jest to żaden kaprys strony kościelnej. - Domagają się tego od dawna laureaci Olimpiady Teologii Katolickiej. Nie upominamy się o nic nadzwyczajnego ponad to, co nam gwarantuje konstytucja i co nam zapewnia konkordat – tłumaczy przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

Status nauczania religii w szkole publicznej regulują: Konstytucja RP, Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 r., rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach z 14 kwietnia 1992 r. wraz z nowelizacjami oraz porozumienie między ministrem edukacji narodowej i Konferencją Episkopatu Polski w sprawie kwalifikacji nauczycieli religii z 6 września 2000 r.

Reklama

Latem MEN zaskakująco poinformował, że religia nie może przedmiotem maturalnym, pomimo, że taka możliwość istnieje w wielu demokratycznych państwa Europy. Argumentowano, że nauczanie religii w szkołach odbywa się na podstawie programów nauczania opracowanych i zatwierdzonych przez Kościoły i związki wyznaniowe. Są one przedstawiane ministrowi edukacji narodowej do wiadomości, nie ma on wpływu na zawarte w nich treści. Natomiast egzamin maturalny jest przeprowadzany na podstawie programu nauczania ustalonego przez ministra edukacji narodowej.

"Uważamy, że skoro religia jest przedmiotem szkolnym nauczanym przez dwanaście lat, to co stoi na przeszkodzie, by uczniom, którzy chcą zdawać religię jako przedmiot dodatkowy" - komentował stanowisko MEN ks. prof. Piotr Tomasik z Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

MEN argumentowało, że uczelnia może przeprowadzić dodatkowy egzamin wstępny, jeżeli wynika to m.in. z potrzeby sprawdzenia szczególnych predyspozycji do podejmowania studiów na danym kierunku (egzaminy wstępne nie mogą dotyczyć przedmiotów objętych egzaminem maturalnym). Ten stan prawny obowiązuje od 1 października 2011.

„Tak, my to wiemy, ale nie chodzi tylko o to, by oni dostawali się na teologię na uczelniach wyższych. Taka możliwość istnieje. Młodzi ludzie chcą się podzielić wiedzą, którą zdobyli podczas zajęć dodatkowych, nadobowiązkowych. Wybór religii na maturze jest do tego okazją” – odpowiedział dziś w rozmowie z KAI bp Mendyk.

Reklama

I przypomniał, że kilka lat temu rozgorzała dyskusja na temat kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii. – Państwo miało swoje wymagania, my jako strona kościelna staraliśmy się je spełnić, i spełniliśmy je. Powstało porozumienie pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a Ministerstwem Edukacji Narodowej – powiedział. „Był taki czas, gdy wszystkie warunki były już spełnione. W 2010 r. można było wpisać religię jako przedmiot maturalny do wyboru. I nagle jedna decyzja i wszystko się rozsypało. Decyzja tylko polityczna” – dodał bp Mendyk.

Inną kwestią sporną było wliczanie oceny z religii do średniej ocen na świadectwie. – Były głosy za i przeciw. Były też rzeczowe argumenty, że skoro uczeń wykonuje jakąś pracę, to dlaczego nie zauważa się jego wysiłku? Nawet Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w tej kwestii, orzekając, że nie ma żadnych przeciwwskazań – przypomniał bp Mendyk. – Myślę, że tak samo jest teraz z maturą. Może na dzisiaj któraś ze stron nie jest gotowa na to - od strony mentalnej – by to wprowadzić – uważa.

„Mamy świadomość, że zmieniają się wymogi prawa oświatowego, Jesteśmy w stanie jako strona kościelna usiąść, rozmawiać i to, co możliwe – wypełnić” – stwierdził bp Mendyk. Jak dodał, za każdym razem od 2006 r., gdy pojawiały się wątpliwości w kwestii statusu religii w szkole, strona kościelna starała się takie problemy rozwiązywać. – A teraz pojawia się argumentacja „ja uważam, że nie” – dodał z ubolewaniem.

„Każdy resort rządowy jest w służbie wobec tych, którzy mają pewne oczekiwania. Jeśli młodzi ludzie chcą się wykazać wiedzą z religii, to dlaczego im się to uniemożliwia? To nie jest żaden przywilej. Gwarantuje im to konkordat” – podkreślił bp Mendyk.

Zdaniem bp. Mendyka, nie można jednak tracić nadziei, że strona rządowa kiedyś zmieni swoje nieprzejednane stanowisko w kwestii religii na maturze i – generalnie – co jej statusu w nauczaniu szkolnym. - Do pewnych decyzji strony dojrzewają – dodał przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2013-11-18 14:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: katecheta zachowuje i ożywia pamięć o Bogu

„Zachęcam was do dalszej modlitwy i twórczego myślenia o katechezie skoncentrowanej na kerygmacie, która patrzy w przyszłość naszych wspólnot, aby były one coraz bardziej zakorzenione w Ewangelii, braterskie i włączające” – te słowa Papież skierował do członków sekcji katechetycznej Konferencji Episkopatu Włoch.

Więcej ...

Papież rozmawiał z azjatycką młodzieżą: zawsze trzeba mieć nadzieję!

2024-06-21 17:06

www.vaticannews.va/pl

Ojciec Święty wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Loyola w Chicago. Odbyła się ona w ramach studenckiej inicjatywy „Budowanie mostów przez Azję i Pacyfik”, która promowana jest przez Papieską Komisją ds. Ameryki Łacińskiej. Na zakończenie serii pytań stawianych mu przez młodych z Azji papież zachęcał swych rozmówców: „Zawsze trzeba mieć nadzieję. Pozostańcie wierni swoim przekonaniom”.

Więcej ...

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06
Abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej