Reklama

Kościół

Uroczystości Bożego Ciała - zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi

Karol Porwich/Niedziela

Bez głównej procesji eucharystycznej ulicami miasta lub tylko wokół kościoła, za to przy zachowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych wewnątrz i na zewnątrz świątyń - tak będą organizowane w czwartek 3 czerwca tegoroczne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Bożego Ciała).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poszczególne kurie diecezjalne informują o tym w wydawanych komunikatach dla duchowieństwa i wiernych świeckich.

Warszawa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W diecezji warszawsko-praskiej biskup pomocniczy Jacek Grzybowski przypomniał w diecezjalnym komunikacie, że tegoroczną uroczystość Bożego Ciała należy zorganizować w parafiach w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami sanitarnymi przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa.

Bp Grzybowski powołuje się na tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r., w którym zapisano (par. 26, ust. 10 pkt 1), że do 5 czerwca "zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać" pod warunkiem, że w budynkach i innych obiektach kultu religijnego znajduje się, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny.

Z kolei na zewnątrz (pkt 2) uczestnicy mogą przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.

W komunikacie kurii warszawsko-praskiej zaznaczono zatem, że "roztropnej decyzji Księdza Proboszcza pozostawia się kwestię organizacji procesji Bożego Ciała".

Ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym należy uzgodnić z odpowiednimi władzami. Wskazane jest skonsultowanie tej sprawy ze służbami sanitarnymi sprawującymi nadzór nad obszarem parafii.

Bp Grzybowski poinformował też, że w miastach, w których był zwyczaj organizowania przez kilka parafii wspólnej procesji Bożego Ciała, w tym roku każda parafia zorganizuje procesję we własnym zakresie. Gdyby jednak pojawiły się nowe decyzje władz państwowych lub sanitarnych, zostaną one niezwłocznie przekazane księżom proboszczom.

Kalisz

Kuria kaliska prosi, aby podczas uroczystości Bożego Ciała nie rezygnować z tradycyjnych form liturgicznych z zachowaniem obowiązujących na ten dzień przepisów sanitarnych. Obecne regulacje nie zabraniają bowiem zorganizowania procesji eucharystycznych.

Reklama

Kuria w Kaliszu także powołuje się na rozporządzenie Rady Ministrów, dodając, że w zgromadzeniach liturgicznych sprawowanych na zewnątrz należy przestrzegać odległości 1,5 metra, ale nie ma nakazu noszenia maseczki na świeżym powietrzu. Zachęca przy tym, aby tam gdzie to jest możliwe, celebrację Mszy św. przed lub na zakończenie procesji zorganizować na zewnątrz kościoła.

Kuria prosi proboszczów o zgłaszanie tras procesji oraz prośby o zabezpieczenie policji według systemu wypracowanego w minionych latach. Należy pamiętać również o poinformowaniu zarządcy dróg — w przypadku, gdy teren nie należy do parafii.

Kielce

Podczas uroczystości Bożego Ciała w diecezji kieleckiej nie będzie głównej procesji do czterech ołtarzy ulicami Kielc, możliwe są natomiast w obrębie parafii, ale z zachowaniem wszelkich obowiązujących restrykcji.

- Z punktu widzenia Sanepidu w Kielcach nie ma przeszkód, byleby zostały zachowane przepisy sanitarne. Chodzi o zachowanie dystansu między uczestnikami wynoszącego 1,5 m. W przypadku trudności z zachowaniem dystansu, zaleca się noszenie maseczek – mówi ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik kurii w Kielcach. Dodaje, że decyzją bp. Jana Piotrowskiego nie odbędzie się tradycyjna procesja przez Kielce.

Natomiast główna Msza św. odbędzie się o godz. 11.00 w bazylice katedralnej, a po niej procesja wokół kościoła do czterech ołtarzy, pod przewodnictwem bp. Jan Piotrowskiego – poinformował KAI ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej. Zastrzegł, że mogą zostać wprowadzone ewentualne zmiany, gdyby zostały poluzowane obostrzenia sanitarne.

Co do organizowania procesji w poszczególnych parafiach, decyzję podejmują księża proboszczowie. W przypadku wyjścia na ulice należy odpowiednio wcześniej poinformować władze samorządowe. Dobrze byłoby też skonsultować organizację procesji z miejscową jednostką powiatową Sanepidu.

Reklama

- W kościołach nadal obowiązują przepisy, według których może w nich przebywać 1 osoba na 15 m2, a wierni mają obowiązek nosić maseczki – podkreśla ks. Cisowski.

Częstochowa

Kuria w Częstochowie wskazuje, że procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy należy zorganizować tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego. Ołtarze należy urządzać na placu kościelnym, „jeśli to możliwe, wykorzystując także istniejące kaplice lub krzyże” - poinformował w imieniu metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

„Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy św. organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni” – informuje ks. Polak.

Kapłan podkreśla, aby wszystkie uroczystości „organizować z uwzględnieniem obecnie obowiązujących obostrzeń dotyczących liczby osób w kościele, dystansu między osobami oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa”.

W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej. "Z racji na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną prosimy o systematyczne zapoznawanie się z odpowiednimi wytycznymi władz kościelnych i państwowych, ponieważ powyższe decyzje mogą ulec zmianie” – poinformował ks. Polak.

Podziel się:

Oceń:

+8 -1
2021-05-24 18:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niosą orędzie nadziei

Niedziela kielecka 38/2023, str. II

Ks. Karol Rasała

Archiwum autora

Ks. Karol Rasała

O zadaniach rozgłośni katolickich i jesiennej ramówce Radia eM z ks. Karolem Rasałą rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Więcej ...

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

Małgorzata z Kortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

Więcej ...

Mężczyzna szuka miejsca. Męskie forum w Częstochowie

2024-05-15 13:25

Karol Porwich/Niedziela

„Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” – to hasło męskiego forum w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia każdy uczestnik otrzyma wskazówki pomagające w odnalezieniu swojego miejsca. Możliwa będzie również wymiana osobistych doświadczeń związanych z poszukiwaniem własnego miejsca w ramach panelu dyskusyjnego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie