Reklama

Polska

Kard. Nycz wyświęci nowych biskupów pomocniczych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Józef Górzyński i ks. Rafał Markowski - mianowani przez papieża Franciszka biskupami pomocniczymi archidiecezji warszawskiej - przyjmą sakrę biskupią w sobotę 7 grudnia. Mszy św. o godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył będzie i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Współkonsekratorami będą abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz biskup-senior diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk.

Na uroczystość przyjedzie ponad 20 biskupów z kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Józef Górzyński odprawi pierwszą Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 8 grudnia o godz. 13.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Jego dewizą biskupią będą słowa: „Ad Mysterium ministrandum” (Do posługi Tajemnicy). W herb biskupi wpisał krzyż Chrystusa, który stoi na szczycie, z którego jak ze źródła wypływa siedem strumieni, siedem sakramentów.

Biskup Rafał Markowski odprawi Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 15 grudnia o godz. 11.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka. Za hasło biskupiego posługiwania przyjął słowa: „Jesu in Te cofido” (Jezu ufam Tobie). Centralne miejsce herbu zajmuje chrystogram symbolizujący Chrystusa, z którego wypływają promienie Bożego miłosierdzia w kolorze czerwonym i białym. W herbie biskupim znalazła się także harfa jako symbol sztuki, w szczególności muzyki.

Ks. Rafał Markowski urodził się 16 kwietnia 1958 roku w Józefowie koło Otwocka. W 1982 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1982-1985 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce.

W 1985 rozpoczął studia specjalistyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1991 roku uzyskał stopień doktora z zakresu religioznawstwa. W latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w warszawskim Wyższym Seminarium Duchownym. Od 1992 jest wykładowcą nauk religioznawczym na Wydziale Teologicznym UKSW oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego. Autor monografii pt. "Wiara i moralność w spotkaniu Kościoła z islamem" i "Kult muzułmański w ujęciu porównawczym z doktryną katolicką".

Reklama

W 1993 roku kard. Józef Glemp zlecił ks. Markowskiemu zadanie zorganizowania katolickiego Radia Józef. Funkcję dyrektora radia pełnił do 2002 roku – objął wtedy funkcję rektora kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1999 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.

W 2008 został mianowany rzecznikiem prasowym archidiecezji warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacji. Od 2012 r. jest też administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ma trzech braci, jeden z nich to wokalista zespołu Perfekt – Grzegorz Markowski.

Ks. Józef Górzyński urodził się 5 marca 1959 roku w Żelechowie. W 1979 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku z rąk kard. Józefa Glempa. Przez dwa lata pracował jako duszpasterz, będąc wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Grójcu.

W 1987 roku wyjechał na zagraniczne studia specjalistyczne do Rzymu. Studiował liturgikę na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Pracę doktorską obronił w 1996 roku. Po powrocie ze studiów został prefektem w warszawskim seminarium duchownym. Zaczął też wykładać liturgikę na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Pracę wychowawczą zakończył w 2004 roku. Został mianowany proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Rok wcześniej wyniesiony do godności opata Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej.

W 2012 roku kard. Kazimierz Nycz mianował ks. Górzyńskiego moderatorem wydziałów duszpasterskich oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgii, od lat uczestniczy w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych. Jest archidiecezjalnym moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-12-06 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Austria: kardynał Ch. Schönborn podkreśla, że Amazonia interesuje cały świat

fernandisco/pixabay.com

Kiedy w Amazonii palą się lasy deszczowe, jest tym zainteresowany cały świat. Zwrócił na to uwagę metropolita wiedeński kard. Christoph Schönborn w cotygodniowym komentarzu na łamach bezpłatnej stołecznej gazety „Heute”. Przez długi czas lasy zwrotnikowe uważane były za „zielone piekło, dziś wiemy, jak ważny jest to region dla życia całej Ziemi”, napisał purpurat austriacki.

Więcej ...

Adam Chmielowski - porzucił sztukę i został św. Bratem Albertem

Św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum bp. Mariusza Leszczyńskiego

Św. Brat Albert Chmielowski

Adam Chmielowski do pewnego czasu żył jak prawdziwy artysta. Był gościem na salonach, przyjacielem wielkich postaci, sławnych malarzy i pisarzy. Dążąc do doskonałości artystycznej, odkrył inną doskonałość-służbę ubogim. Zobaczył nędzę człowieka i z ubogimi pozostał do końca życia.

Więcej ...

Kard. Parolin po konferencji w Szwajcarii: Stolica Apostolska pragnie wpierać pokój

2024-06-17 17:51
Kard. Pietro Parolin

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Kard. Pietro Parolin

Stolica Apostolska, zgodnie ze swą naturą i statusem obserwatora wstrzymała się od podpisania końcowego oświadczenia, chociaż wyraziła poparcie dla konkluzji szczytu wysokiego szczebla w sprawie pokoju dla Ukrainy, który odbywał się w Szwajcarii 15-16 czerwca 2024 r. - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy