Reklama

Polska

Nowi biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prałat Stanisław Salaterski i ks. prałat Jan Piotrowski zostali mianowani przez papieża Franciszka biskupami pomocniczymi diecezji tarnowskiej.

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komunikat

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupami pomocniczymi diecezji tarnowskiej:
- ks. prał. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, przydzielając mu stolicę tytularną Tigillava;
- ks. prał. Jana Piotrowskiego, proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, przydzielając mu stolicę tytularną Siniti.

Abp Celestino Migliore
Nuncjusz Apostolski

Warszawa, 14 grudnia 2013 roku.





Ks. dr Jan Piotrowski i ks. dr Stanisław Salaterski to nowi biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej. Pierwszy był dotychczas proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a drugi proboszczem parafii katedralnej w Tarnowie. Decyzję papieską ogłosiła 14 grudnia Nuncjatura Apostolska w Polsce. Uroczystości odbywają się też w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

„Oczekiwania na nowych biskupów pomocniczych rozpoczęły się tuż po nominacji biskupa Andrzeja Jeża na biskupa tarnowskiego. Potrzeby w diecezji są olbrzymie, mamy 451 parafii. Dziś w diecezji wielka radość połączona jest z modlitwą za nowych pasterzy, by swoją posługą prowadzili wiernych do Boga. To jest ich pierwsze zadanie i to wielka nadzieja jaką wiążemy z posługą nowych pasterzy” – mówi rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak.

Pasją ks. Jana Piotrowskiego, proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu są misje.

„Misje warunkują jego tożsamość. Ciągle żyje w kategoriach Kościoła misyjnego” - mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Ks. Jan Piotrowski był misjonarzem w Republice Konga w Afryce. Pracował też w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. Przez 10 lat był dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Reklama

Osoby znające księdza Piotrowskiego mówią, że dużo wymaga od siebie, jest człowiekiem otwartym na potrzeby konkretnego człowieka i życzliwym. „To Boży człowiek, szlachetny i ojcowski” - dodają wierni. Często do parafii zapraszał misjonarzy, którzy opowiadali o pracy w różnych rejonach świata.

W parafii św. Małgorzaty działają liczne grupy i stowarzyszenia m.in. kuchnia Caritas i punkt Dobre Serca, Poradnia Specjalistyczna Arka, grupa modlitewna św. o. Pio, świetlica parafialna dla dzieci oraz wspólnota osób niepełnosprawnych Wiara i Światło.

Ks. dr Jan Piotrowski, urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana Piotrowskiego członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała go na konsultora ds. Misyjnych KEP.

W 2009 r. został proboszczem parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Interesuje się misjologią, historią misji, antropologią kulturową oraz muzyką klasyczną. Lubi jazdę na rowerze i pływanie. Biskup nominat zna pięć języków: angielski, francuski, włoski, hiszpański, munukutuba (Kongo Brazaville).

Biskup nominat Stanisław Salaterski od kwietnia 1995 r. jest proboszczem parafii katedralnej w Tarnowie.

„Pracowity, dobry człowiek i gospodarz, otwarty na młodzież, potrzeby ubogich. Ważni są dla niego też chorzy i starsi. Nasz proboszcz ma czas dla drugiego człowieka” – mówią wierni.

W parafii prężnie działa świetlica dla najmłodszych. Codziennie korzysta z niej ok. 40 dzieci. Uczniowie odrabiają tam lekcje, dostają posiłki i jeżdżą na wycieczki. Ok. 80 ubogich jest objętych stałą pomocą. „Proboszcz nie raz kupował ludziom leki i pomagał płacić rachunki za media” – dodają parafianie.

Reklama

Ks. Salaterski sam żyje skromnie, nie boi się prac fizycznych. Parafianie wiele razy widzieli go z taczkami, młotkiem czy nawet z miotłą. Raz nawet w prezencie dostał nowe taczki, kiedy starymi woził piasek, by posypać w zimie śliskie chodniki przy kościele.

W czasie kiedy był proboszczem w zabytkowej katedrze został przeprowadzony remont generalny. Udało się m.in. odnowić wieżę, elewację, wymienić blachę, osuszyć fundamenty i odnowić ołtarze. Remontowany był też pl. Katedralny.

„Nie chcę się za dużo zmieniać w podejściu do ludzi i duszpasterstwa” – mówi biskup nominat Stanisław Salaterski.

Ks. dr Stanisław Salaterski, urodził się 5 listopada 1954 roku w Lipnicy Murowanej. Jego parafią rodzinną jest Tymowa. Specjalistyczne studia z historii Kościoła zakończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem.

Był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, diecezjalnym duszpasterzem harcerstwa, koordynatorem duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski, asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej i wikariuszem biskupim do spraw młodzieży. Interesuje się historią kościoła i turystyką górską. Zna języki niemiecki i rosyjski.

Jutro w kościołach diecezji tarnowskiej czytany będzie list biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który prosi wiernych o modlitwę w intencji nowych biskupów pomocniczych.

„Proszę Was o modlitwę w intencji Biskupów Nominatów, aby mogli owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu trafnie odczytując współczesne znaki czasu i podejmując z odwagą duszpasterskie wyzwania trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Niech Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, poprzez posługę nowych pasterzy tarnowskiego Kościoła umacnia wiarę Ludu Bożego, dodaje odwagi wobec zła oraz pomnaża cierpliwość na drodze poszukiwania prawdy i dążenia do osobistego uświęcenia” – napisał biskup tarnowski.

Ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski są jedenastym i dwunastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-14 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wizyta „ad limina Apostolorum” polskich biskupów rozpocznie się 4 października

Episkopat News

W październiku br. polscy biskupi udadzą się do Watykanu z wizytą „ad limina Apostolorum” (dosł. do progów Apostołów). Episkopat podzielony będzie na cztery grupy. Pierwsza z nich rozpocznie wizytę 4 października.

Więcej ...

Adam Chmielowski - porzucił sztukę i został św. Bratem Albertem

Św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum bp. Mariusza Leszczyńskiego

Św. Brat Albert Chmielowski

Adam Chmielowski do pewnego czasu żył jak prawdziwy artysta. Był gościem na salonach, przyjacielem wielkich postaci, sławnych malarzy i pisarzy. Dążąc do doskonałości artystycznej, odkrył inną doskonałość-służbę ubogim. Zobaczył nędzę człowieka i z ubogimi pozostał do końca życia.

Więcej ...

Wschowa za życiem

2024-06-17 13:48
Marsz dla Życia i Rodziny we Wschowie

Krystyna Pruchniewska

Marsz dla Życia i Rodziny we Wschowie

Marsz dla Życia i Rodziny w niedzielę 16 czerwca przeszedł ulicami Wschowy. Na koniec odbył się festyn rodzinny przy kościele pw. św. Jadwigi Królowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy