Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Adam Szal przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II

Homilię wygłosił Metropolita Przemyski

Episkopatnews

Homilię wygłosił Metropolita Przemyski

W czwartek, 7 października 2021 r., podczas kolejnego dnia wizyty „ad limina Apostolorum” biskupi z archidiecezji warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej zgromadzili się na porannej Eucharystii w Bazylice św. Piotra w Rzymie przy grobie św. Jana Pawła II. Modlitwie przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii hierarcha nawiązał do pomnika Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, który znajduje się na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie wyrażającym homagium jakie złożył Prymas Tysiąclecia Papieżowi Polakowi. – Dziwnym zbiegiem Opatrzności Bożej osoby te św. Jan Paweł II i bł. Stefan biskup miały wiele wspólnego – zauważył hierarcha. Pomimo wielu różnic, jak data urodzenia, miejsce zamieszkania czy charakter to obydwu Wielkich Polaków łączyło samotne wychowanie przez ojców w rodzinach, gdzie pielęgnowana była żywa wiara.

Metropolita przemyski zauważył, że na przestrzeni lat Karol Wojtyła, jako młody biskup, brał przykład z Prymasa Tysiąclecia. – Uczył się od niego miłości pasterskiej, uczył się nadziei i odwagi w biskupiej posłudze. A echem tej nauki były ciągle aktualne słowa św. Jana Pawła II „nie lękajcie się” – powiedział abp Szal.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup podkreślił, że obaj Wielcy Polacy bardzo kochali Kościół Święty i próbowali gorliwie duszpasterzować swojej Ojczyźnie w sytuacji trudnej stworzonej przez system komunistyczny. –Mieli świadomość prób ateizacji społeczeństwa, zwłaszcza młodego pokolenia. Obaj doświadczyli ograniczeń w duszpasterstwie, zwłaszcza w katechezie, w działalności charytatywnej, także trudności w budownictwie sakralnym. Ale patrząc na ich życie, że trudności nie zniechęciły ani Prymasa Polski, ani arcybiskupa krakowskiego. Obaj podejmowali wiele inicjatyw o których ciągle pamiętamy wspominając Wielką Nowennę czy trwająca jeszcze peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Bo dla obu Maryja była dobrą Matką. Obaj starali się być wiernymi w podobnie brzmiącym zawołaniu biskupim Soli Deo per Mariam i Totus tuus – powiedział kaznodzieja.

Zdaniem abp. Szala, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej warto przypominać ich duchowość różańcową, bo kard. Wyszyński w trakcie internowania w Stoczku w planie dnia zapisał trzykrotnie modlitwę różańcową. – Uważał, że różaniec święty w przedziwny sposób łączy modlitwę myśli z modlitwa warg, gdy każe rozważać dzieje miłości Chrystusa Pana na ziemi – zauważył. – Dobrze wiemy, że św. Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem. Jednym z najpiękniejszych prezentów jakie rozdawał tym, z którymi się spotykał był właśnie różaniec – dodał.

Reklama

Metropolita przemyski zaznaczył również, że w życiu św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego nigdy nie zabrakło troski o Ojczyznę. – Obaj obronili naszą powojenną Ojczyznę od ateizacji i laicyzacji – powiedział hierarcha.

– Dziś kiedy modlimy się przy grobie św. Jana Pawła II możemy zauważyć, że obie te postaci są dla nas darem i zadaniem, To prorocy naszych czasów. To obrońcy życia. To obrońcy rodziny katolickiej. To nauczyciele i świadkowie wiary, którzy pokazują nam drogę do świętości – zaakcentował kaznodzieja.

Dlatego prosił wszystkich, aby przez życie iść drogą wskazaną właśnie przez św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Iść służąc całym sercem, tak jak oni całym sobą Jedynemu Bogu, mając oręż modlitewny w naszych dłoniach. Czyńmy to zgodnie z wymową dzisiejszej Ewangelii, z wielką wytrwałości i miłością – powiedział metropolita przemyski.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-07 12:08

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj