Reklama

Kościół

Poznań: rozpoczęły się centralne obchody XXV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Wspólną modlitw przy grobie rabina Akivy Egera i otwarciem Izby Pamięci jego imienia rozpoczęły się w Poznaniu centralne obchody XXV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiejsze uroczystości XXV Dnia Judaizmu w Poznaniu rozpoczęła wspólna modlitwa przy grobie rabina Akivy Egera na cmentarzu żydowskim. Poprowadzili ją naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który odśpiewał Psalm 130 i modlitwę za zmarłych, oraz ks. Marcin Kotas z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, który odczytał fragment Psalmu 73.

– W błogosławieństwie tego czasu i miejsca nasze myśli i serca kierujemy w stronę tych, którzy byli przed nami. Przywołujemy dziś w sposób szczególny pamięć poznańskiego rabina Akivy Egera, a wraz z nim wszystkich tych, którzy byli tutaj przed nami, żyli, pracowali, pełnili różnorakie role. Dziękujemy Ci za dobro, które im okazywałeś, a którym [można] ubogacać drugiego człowieka. Dziękujemy za świadectwo życia i wiary i prosimy Cię, by pamięć o ich życiu i służbie inspirowała nas do czynienia dobra i pokoju. Naszą modlitwą obejmujemy także wszystkich tych, których miejsca spoczynku pozostają dziś nieznane, o których pamięć się zatarła. Prosimy Cię Boże, abyś napełnił nas pełnią wrażliwości i otwartości, szacunku i pokory. Napełnij nas również duchem odwagi, abyśmy byli w stanie przekraczać lęk czy niechęć. Bowiem Ty jesteś Bogiem dialogu, Bogiem spotkania, relacji - modlił się ks. Kotas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po modlitwie wszyscy udali się do sąsiadującej z cmentarzem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, w której miało miejsce uroczyste otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera, a po niej spotkanie z Alicją Bromberg-Kobus, wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Zebranych przywitała rektor uczelni dr Aleksandra Woda.

Jest to dla mnie szczególny moment, bo kiedy spotykałam się z panią Alicją, nie sądziłam, że to wydarzenie nabierze takiego wymiaru i będziemy mogli tak uroczyście to celebrować. Sam pomysł sprowokowali młodzi ludzie, którzy często tu przychodzili nawiedzić grób rabina, znajdowali się w naszej uczelni i nikt nie umiał im pomóc. Stwierdziłam, że pamięć jest najważniejsza, bo buduje naszą tożsamość. Dlatego ważne jest świadectwo miejsca, fakt, że był tu cmentarz, że leży tu osoba tak ważna dla społeczeństwa poznańskiego. To wymagało konkretnego pokazania że pamięć jest, że chcemy by nasi studenci, wykładowcy i goście mieli świadomość znaczenia tego miejsca - mówiła rektor uczelni.

Izbę zaprezentował prof. Eugeniusz Matejko, autor projektu wnętrza.

Na koniec miała miejsce prezentacja filmu o rabinie Egerze.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zaprezentował zaangażowanie rabina Egera w czasie panującej za jego czasów zarazy, kiedy to ufundowano nowoczesny szpital w gminie żydowskiej, a podczas zarazy realizowano odpowiednie sanitarne obostrzenia. Dzięki temu śmiertelność wśród Żydów była bardzo mała.

Prof. Rafał Witkowski wygłosił wykład o rabinie Akivie Egerze, wprowadzając w kontekst czasów, w których żył słynny rabin, podkreślając wielkość jego postaci.

Reklama

Zaprezentował m.in. dorobek rabina Egera, który miał duży wpływ na rozwój gminy, edukację, zjednoczenie społeczności żydowskiej. Założył on jesziwę, która wykształciła ok. 1500 osób, w tym wielu ważnych rabinów. Tu zapoczątkowana została również myśl syjonistyczna o powrocie Żydów do Palestyny, jednak idea ta nie była polityczna a mesjanistyczna - towarzyszyło jej pragnienie, by Mesjasz, którego się oczekuje, zastał na miejscu Żydów.

Następnie miała miejsce wizyta w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu i spotkanie z wiceprzewodniczącą ZGŻwP Alicją Bromberg-Kobus. Przy muzyce na żywo i koszernych wykwintnych przekąskach i okolicznościowym wielkim torcie uczestnicy spotkania mieli możliwość wymienić się doświadczeniami, poznać się wzajemnie, a także zwiedzić siedzibę z synagogą.

W uroczystościach udział biorą także m.in. przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski oraz członkowie Komitetu, w tym Barbara Sułek-Kowalska i Jan Grosfeld, przewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Stanisław Krajewski oraz członkowie Rady, s. Katarzyna Kowalska (Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej z Syjonu), przewodniczący rady ekumenicznej ks. Marcin Kotas, dyrektor Muzeum Archidiecezji Poznańskiej ks. Jerzy Stranz, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, przedstawiciele Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, zaangażowani w dialog międzyreligijny i międzykulturowy.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-17 19:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy wiecie, gdzie…

Archiwum parafii

...znajduje się wizerunek łaskami słynącego obrazu Smolickiej Pani?

Więcej ...

Pakistan: chrześcijanie oskarżani o bluźnierstwo wciąż domagają się sprawiedliwości

2025-07-15 17:33
Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Vatican Media

Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Od dwunastu lat Asif Pervaiz, 42-letni Pakistańczyk wyznania chrześcijańskiego, przebywa w więzieniu, a w 2020 r. został skazany na śmierć przez sąd w Lahore za bluźnierstwo. Jego przypadek jest jednym z wielu, w których zarzuty zostały sfałszowane, a niewinny człowiek został oskarżony.

Więcej ...

Jan Urban selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski

2025-07-16 17:58
JAN URBAN

PAP/Przemysław Karolczuk

JAN URBAN

Jan Urban będzie selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji - poinformował PZPN. Zastąpi Michał Probierza, który zrezygnował 12 września.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...