Reklama

Kościół

9. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

Milena Kindziuk

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 23 stycznia w Inowrocławiu Mszy św. w 9. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w latach 1981-1992, Prymasa Polski do 2009 roku. Eucharystia sprawowana była w kościele Zwiastowania NMP, gdzie kard. Glemp został ochrzczony.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspominając w homilii swojego poprzednika abp Wojciech Polak przypomniał jego szczególny związek z rodzinnymi Kujawami i Ziemią Gnieźnieńską, o których zawsze pamiętał, które przypominał i których historyczne „wołanie” potrafił dobrze odczytać.

historia tych ziem i Kościoła, który żyje tutaj, pośród synów i córek tego ludu, była mu nie tylko bliska i z racji pochodzenia naturalna, ale stanowiła też dla niego swoistą inspirację w odczytywaniu dziejów i historii zbawienia” - stwierdził Prymas przyznając, że ujawniało się to szczególnie w głoszeniu przez niego prawdy o Bożej Opatrzności i zaufaniu Temu, który „jest Panem wieków, i wie dokładnie, co będzie z każdym z nas jutro, za tydzień, za rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Warto odczytać te słowa kard. Józefa właśnie teraz, w trudnych i niespokojnych czasach, aby wierzyć, że nasz Bóg jest konkretny, bliski i rzeczywisty, że jest naszym teraz, naszym dziś i naszą przyszłością” - mówił metropolita gnieźnieński powtarzając raz jeszcze za poprzednikiem, że być w ręku Boga „to być zanurzonym w źródle życia”.

Msza św. celebrowana była w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, gdzie kard. Józef Glemp został ochrzczony i gdzie wielokrotnie wracał, by dziękować Bogu za życie, wiarę i powołanie. W 2009 roku, gdy kończył 80 lat mówił m.in., że Inowrocław „był niejako oknem, przez które oglądał krainę Kujaw, zaczął poznawać ludzi i Boga”.

„Jak poznajemy Boga? Pytanie to, gdy je zadajemy, wydaje się sztuczne. To jakby zapytać, kiedy poznałem matkę i ojca. Ja po prostu z nich wyrastam i rosnę ich obecnością, żyję ich wiarą, mówię takim językiem, jakim oni mówią” - mówił wówczas kard. Glemp wskazując, że „Boga poznajemy już wtedy, gdy uczymy się znaku krzyża, gdy zaczynamy odmawiać pacierz, czytać Pismo Święte, poznawać wspólnotę Kościoła”.

W tym samym roku w Inowrocławiu otwarty został Instytut Prymasa Glempa, który promuje kulturę i duchową spuściznę Kujaw kultywując także pamięć o Prymasie z Kujaw.

Reklama

Śp. kard. Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu. Lata dziecięce i młodość spędził w pobliskim Rycerzewku. W Inowrocławiu ukończył liceum, a w Gnieźnie seminarium duchowne. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1956 roku w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego, sufragana poznańskiego, który udzielił ich w zastępstwie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego. Nominację na arcybiskupa warszawskiego i gnieźnieńskiego Prymasa Polski otrzymał 7 lipca 1981 roku, półtora miesiąca po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rządy w obu archidiecezjach kanonicznie objął 9 lipca tegoż roku, a uroczyste ingresy odbył: 13 września do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i 24 września do archikatedry warszawskiej.

Śp. kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność Prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

Śp. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. 28 stycznia po Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej został pochowany w znajdującej się w świątyni krypcie arcybiskupów warszawskich.

Msza św. w 9. rocznicę śmierci Prymasa Glempa sprawowana była także w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem ks. inf. Jana Kasprowicza.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-23 17:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tacy ludzie nie umierają

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama