Reklama

Niedziela Sosnowiecka

30-lecie ustanowienia diecezji sosnowieckiej

Diecezja sosnowiecka

25 marca w bazylice katedralnej w Sosnowcu odbyły się uroczystości z okazji 30 rocznicy powstania diecezji sosnowieckiej. Według pierwotnych planów świętowaniu miał przewodniczyć abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który na uroczystości jednak nie dotarł, co symbolizował pusty tron. Jednak w czasie Mszy Świętej odczytano jego kazanie oraz użyto kielicha, który ofiarował dla diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dobrze wiemy, że dzisiaj ma się dokonać zawierzenie Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. W łączności z papieżem Franciszkiem, mamy tego dokonać jako Jeden, Powszechny i Apostolski Kościół, spełniając prośbę wyrażoną przez Maryję w objawieniach fatimskich – napisał abp Mieczysław Mokrzycki zaznaczając, że nie może być w Sosnowcu tak, jak było to w pierwotnych planach. Jak zapewnił, jako arcybiskup Lwowa w katedrze łacińskiej również dokonuje poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej.

Przypomniał także o swojej ostatniej wizycie na terenie diecezji, która miała miejsce w dniach 19 – 20 marca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kazanie nieobecnego abp. Mieczysława Mokrzyckiego odczytał ks. Mariusz Karaś, sosnowiecki kanclerz. W tekście kazania lwowski metropolita podkreślił fakt, że uroczystość Zwiastowania dla Kościoła w Polsce, podobnie jak dla Maryi stała się chwilą wielkiej przemiany. Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ogłosił zmiany w polskiej administracji kościelnej, a w wyniku tych zmian - powstała diecezja sosnowiecka.

Diecezję w 1999 r. odwiedził Jan Paweł II, który w tamtym czasie wspominał obchody milenijne w kościele obecnie będącym katedrą sosnowieckiego Kościoła. Uroczystości odbywały się z utrudnieniami ze strony komunistów. Jak dodał abp w tekście swojego kazania dziś są już zupełnie inne czasy, za co chcemy wyśpiewać dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy”.

- Czynimy to sięgając pamięcią do archidiecezji częstochowskiej i krakowskiej, oraz diecezji kieleckiej, z których to części składa się obecna diecezja. Jest za co dziękować i jest komu dziękować. Nie sposób zamknąć wszystkiego w słowach, ani nie sposób wymienić wszystkich – napisał abp Mokrzycki.

Obchody 30 rocznicy diecezji sosnowieckiej zbiegły się z obecnością w sosnowieckiej katedrze peregrynującego Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w czasie jego ostatniej drogi krzyżowej w Wielki Piątek w 2005 r.

Reklama

- Kiedy na naszych oczach trwa wojna, giną niewinni ludzie, a pośród nich bezbronne dzieci, proszę was, ukochajcie swoimi sercami krzyż Chrystusowy i pielgrzymujcie do tego znaku – napisał abp Mokrzycki zaznaczając, aby nie uciekać od Ukrzyżowanej Miłości.

Cytując św. Jana Chryzostoma nazwał krzyż, znak zbawienia największym z dobrodziejstw, a noszenie krzyża Chrystusa większą radością, niż noszenie korony.

Podziękował również wraz z całą archidiecezją lwowską za ostatnie gesty solidarności, które są dla innych przykładem solidarnej miłości bliźniego. Szczerość modlitwy nazwał najpotężniejszą bronią, a na koniec zawierzył wszystkich Ślicznej Gwieździe Miasta Lwowa, Łaskawej Matce z lwowskiej katedry.

W uroczystości wzięli udział m.in. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, Michał Wójcik, minister-członek Rady Ministrów, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, Beata Białowąs, członek zarządu województwa śląskiego oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic, a także insp. Dominik Łączyk, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Uroczystość swoim śpiewem uświetnił Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Zespół wystąpi także w czasie uroczystości religijno-patriotycznych ku czci poległych powstańców śląskich i Zagłębiaków, którzy im pomagali. W inicjatywę zaangażował się także Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

Wcześniej, o 17:00 bp Grzegorz Kaszak w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem dokonał poświęcenia Rosji.

- Mimo, że czasy są wyjątkowo trudne, a rosyjska agresja na Ukrainę tak mocno dotyka naszych serc, dostrzegamy istniejące dobro i pragniemy nieustannie trwać w dziękczynnej postawie wobec Stwórcy. „Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu w imię Pana Naszego Jezusa Chrystusa” pisał Apostoł Paweł w liście do Efezjan. Dlatego też, mimo tych trudnych czasów nie zrezygnowaliśmy z uroczystych obchodów przypadającej w tym roku 30 rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej przez św. Jana Pawła II. I dziś tą dziękczynną Mszą Świętą rozpoczęliśmy jubileuszowe uroczystości pod hasłem „W krzyżu - miłości nauka”. Odbywać się one będą przez cały rok we wszystkich kościołach w naszej diecezji. I dziś prosimy „Panie Boże, przyjmij nasze podziękowanie za wszelkie dobro, które stało się w ciągu 30 lat istnienia naszej wspólnoty diecezjalnej” - powiedział bp Grzegorz Kaszak, sosnowiecki ordynariusz na zakończenie uroczystości.

Po zakończonej Eucharystii i adoracji Krzyża prowadzonej śpiewem przez zespół Camerata Silesia przedstawiciele oficjalnych delegacji władz samorządowych i służb mundurowych zgromadzili się w Domu Katolickim przed sosnowiecką Katedrą, gdzie miało miejsce wręczenie jubileuszowych listów gratulacyjnych na ręce bp Grzegorza Kaszaka.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-26 09:48

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły uroczystości pogrzebowych

2024-06-30 11:48
Ks. Mirosław Rapcia

Archiwum

Ks. Mirosław Rapcia

W wypadku samochodowym w dniu 29 czerwca 2024 r, wracając z Medjugorie, zginął ks. Mirosław Rapcia, proboszcz parafii św. Piotra w okowach w Białej/k. Wielunia.

Więcej ...

Zakończyła się pielgrzymka pokoju ks. Zbigniewa Krasa

2024-07-05 09:52

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Kapelan prezydenta RP, tarnowski duchowny ks. Zbigniew Kras dotarł do celu swojej pieszej wędrówki. Przez 25 dni szedł znad morza- od krzyża, do krzyża na Giewoncie. Trud swojej wędrówki poświęcił, by modlić się o pokój na świecie, zwłaszcza o zakończenie wojny w Ukrainie i Palestynie.

Więcej ...

Kraków/ Po odkryciu konserwatorów szczyt Wieży Zegarowej na Wawelu odzyska złote elementy

2024-07-05 17:16
Katedra na Wawelu

Mazur/episkopa.pl

Katedra na Wawelu

Konserwatorzy pracujący przy Wieży Zegarowej na Wawelu odkryli ślady późnobarokowych złoceń wokół otworów na jej hełmie, najwyższym punkcie wieńczącym konstrukcję. Po analizie materiału zdecydowano o przywróceniu dawnej aranżacji nakrycia wieży.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego