Reklama

Rok liturgiczny

Siostra Elżbieta Siepak: z komunią św. przyjętą w święto miłosierdzia Jezus związał obietnicę odpuszczenia win i kar

Adobe.Stock

Pan Jezus obiecał, że każdy, nawet największy grzesznik, jeśli się szczerze nawróci i w Święto Miłosierdzia Bożego przyjmie komunię świętą, otrzyma łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar – powiedziała PAP rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia siostra Elżbieta Siepak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostra Elżbieta Siepak zaznaczyła, że inspiracją dla ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego były objawienia św. siostry Faustyny Kowalskiej, która zanotowała w "Dzienniczku", że o jego ustanowienie prosił ją Pan Jezus podczas objawienia w Płocku w 1931 r.

"Było to w tygodniu po tym, jak Jezus poprosił ją o namalowanie obrazu z podpisem +Jezu, ufam Tobie+. Spowiednik polecił s. Faustynie, by malowała obraz Jezusa w swojej duszy. Kiedy Faustyna odeszła od konfesjonału, Jezus powiedział jej: +Mój obraz w twojej duszy jest, ja pragnę, by ten obraz namalowany był pędzlem i żeby był poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ta niedziela ma być świętem miłosierdzia" – powiedziała rzeczniczka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodała, że Jezus wracał do tego żądania jeszcze 13 razy. "W objawieniach tłumaczył Faustynie, dlaczego pragnie ustanowienia takiego święta i jakie obietnice wiąże z jego obchodzeniem" – zastrzegła.

Siostra Siepak wyjaśniła, że największą obietnicę Pan Jezus związał z przyjęciem komunii świętej w Święto Miłosierdzia Bożego. "Jest to obietnica zupełnego odpuszczenia win i kar, czyli łaski tak wielkiej, jaką otrzymujemy w sakramencie chrztu" – podkreśliła.

Jednocześnie zastrzegła, że otrzymanie tej łaski obwarowane jest pewnymi warunkami. "Aby ją otrzymać, należy być wolnym od przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Należy też troszczyć się o postawę zaufania Bogu, czyli pełnienie Jego woli, a także o świadczenie miłosierdzia wobec ludzi przez czyny, słowa i modlitwę" – wyjaśniła.

Podkreśliła, że chodzi tu o "nawrócenie serca". "Pan Jezus przekazał przez s. Faustynę, że każdy, nawet największy grzesznik, jeśli się szczerze nawróci i w takiej dyspozycji przyjmie komunię świętą, to otrzyma tę łaskę. Powiedział, że w tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski, więc możemy uprosić nie tylko tę szczególną łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar, ale wszelkie doczesne dobrodziejstwa, jeżeli są zgodne z wolą Bożą, czyli dobre dla nas w życiu ziemskim i w wieczności" – zastrzegła.

Reklama

Według siostry Siepak "Bóg chce udzielać swoich łask, warunkiem jest naczynie ufności". "Ta ufność to nie tylko wiara w to, że Bóg wszystko może. Ufność polega na tym, że ja przyjmuję Boży plan dla mojego życia, bo wierzę, iż Bóg lepiej wie, co jest dla mnie dobre. A jeżeli tak, to pełnię Jego wolę" – mówiła.

"W naszych czasach wola Boża często kojarzy się negatywnie, jak jakieś fatum. Jeśli w życiu człowieka dzieje się coś złego, czego nie da się uniknąć, to mówi: wola Boża. Tymczasem, jak wiele razy mówiła s. Faustyna, wola Boża jest dla nas samą miłością i miłosierdziem. Bóg niczego dla nas nie pragnie, tylko dobra" – podkreśliła.

Rzeczniczka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia poinformowała, że Jezus powiedział też s. Faustynie, że "dusza, która w tym dniu przystąpi do spowiedzi i komunii św. otrzyma łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar". "Jednak analiza teologiczna całej treści "Dzienniczka" pokazuje, że nie chodzi o fizyczne przystąpienie do spowiedzi w tym dniu, ale o to, by ta spowiedź była dobra, abyśmy mieli szczere postanowienie, że nie chcemy grzeszyć. Natomiast komunia św. musi być przyjęta w tym konkretnym dniu" – zaznaczyła.

Dodała, że Pan Jezus prosił również o uczczenie tego dnia obrazu Jezusa Miłosiernego, który jest "syntezą przesłania o Bożym miłosierdziu". "Obraz przedstawia Chrystusa zmartwychwstałego ze śladami męki, a z Jego przebitego boku wypływają dwa promienie – czerwony i blady – które oznaczają sakramenty święte. Napis umieszczony na dole obrazu: +Jezu, ufam Tobie+ pokazuje, jak my powinniśmy odpowiadać na Jego miłosierdzie" – wyjaśniła s. Siepak.

Poinformowała, że o ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego długo zabiegał spowiednik św. Faustyny ks. Michał Sopoćko. Zaznaczyła, że święto to obchodzone jest w klasztorze w Łagiewnikach od 1944 r. Dla archidiecezji krakowskiej wprowadził je pierwszy kard. Franciszek Macharski w 1985 r. 10 lat później na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II wprowadził je dla wszystkich diecezji w kraju. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. papież ogłosił to święto dla całego Kościoła powszechnego.

Reklama

Centralne uroczystości Święta Miłosierdzia Bożego odbywają się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym roku obchody rozpoczęła w Wielki Piątek nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego w intencji pokoju na Ukrainie.

Główne uroczystości rozpocznie nocne czuwanie w sobotę o godz. 20.30. Zwieńczy je msza św. o godz. 24.00 pod przewodnictwem bp. Janusza Mastalskiego. W niedzielę o godz. 7.00 mszę św. z kaplicy Cudownego Obrazu transmitować będzie TVP1. Centralnej mszy św., która zostanie odprawiona o godz. 10.00 na ołtarzu polowym przed sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (transmisja TVP 1). Modlitwa w godzinie miłosierdzia i adoracja z koronką rozpocznie się tradycyjnie o 15.00 i będzie transmitowana przez TVP 3.

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna. Pochodziła z ubogiej wielodzietnej rodziny rolników. Ukończyła tylko trzy klasy szkoły podstawowej i w wieku 16 lat zaczęła pracować jako pomoc domowa. 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej, a 30 kwietnia 1926 r. w czasie ceremonii obłóczyn otrzymała imię Maria Faustyna.

W zakonie pracowała w kuchni, ogrodzie, piekarni i przy furcie. Przebywała w kilku domach zgromadzenia, najdłużej w Płocku, Wilnie i w Krakowie.

W 1934 r. zaczęła pisać "Dzienniczek", w którym opisała swoje życie duchowe. Zapisała, że 22 lutego 1931 r. w Płocku objawił jej się Pan Jezus, który polecił jej, by szerzyła kult miłosierdzia Bożego i by postarała się o namalowanie obrazu z podpisem "Jezu, ufam Tobie". Obraz ten powstał dzięki pomocy spowiednika s. Faustyny ks. Michała Sopoćki. Namalował go w Wilnie Eugeniusz Kazimirowski.

Św. Faustyna zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. ją kanonizował. Wtedy też ogłosił, że każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako niedziela Miłosierdzia Bożego.(PAP)

Podziel się:

Oceń:

+24 -1
2022-04-23 08:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łagiewniki: Rektor krakowskiego seminarium - Jezus przychodzi mimo drzwi zamkniętych

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

B. M. Sztajner/Niedziela

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

Porannej Mszy św. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył ks. dr Andrzej Tarasiuk. - Dzisiaj Jezus przychodzi do nas mimo drzwi zamkniętych, pomimo naszych lęków o siebie i o drugich. Gdy zniknie zagrożenie zarażenia, nigdy nie rezygnujmy z tych darów, które wysłużył nam Chrystus - mówił w homilii w Święto Miłosierdzia rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Więcej ...

O Marii Okońskiej „Kobiecie mężnej i ofiarnej w służbie Kościołowi” podczas konferencji na Jasnej Górze

2024-05-11 14:05

BP JG

„Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” - głosiła jej dewiza. Co dzisiaj może powiedzieć współczesnej kobiecie Maria Okońska, uczestniczka powstania warszawskiego, niestrudzona apostołka w trudnych czasach reżimu komunistycznego, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia? Zastanawiano się nad tym podczas odbywającej się na Jasnej Górze konferencji.

Więcej ...

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto