Reklama

Kościół

Ustanowiono nagrodę im. sługi Bożej Wandy Malczewskiej

Ustanowiono nagrodę im. sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Zostanie ona wręczona 15 maja w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Tego dnia będzie obchodzona 200. rocznica urodzin mistyczki i wizjonerki z Radomia. W ramach obchodów w Sejmie odbędzie się 13 maja konferencja "Wanda Malczewska. Miłość Boga i Ojczyzny".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem nagrody będzie uhonorowanie osób oraz instytucji wyróżniających się w pracy oświatowej, społecznej i dobroczynnej na rzecz podniesienia poziomu i jakości życia, zgodnie z postawą Sługi Bożej Wandy Malczewskiej.

- Nagroda przyznawana będzie za wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej i działania na rzecz pełniejszego włączenia w struktury społeczne, za wpieranie rodzin i budowanie więzi w lokalnych środowiskach, za propagowanie postaw patriotycznych i pomnażanie bogactwa narodowego, za działalność wychowawczą, edukacyjną i pomoc w rozwoju duchowym oraz za tworzenie filarów życia społecznego w oparciu o wartości chrześcijańskie - mówi biskup Piotr Turzyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nagroda będzie przyznawana przez Akcję Katolicką Diecezji Radomskiej, Klub Inteligencji Katolickiej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum. Patronat nad nagrodą sprawuje Biskup Radomski Marek Solarczyk. Nagrodę stanowi statuetka przedstawiająca postać Wandy Malczewskiej.

Wręczenie nagrody będzie odbywało się każdego roku, 15 maja, w rocznicę urodzin Wandy Malczewskiej podczas Mszy św. W tym roku o godzinie 18.00 w celebrowana będzie Msza święta w kościele farnym w Radomiu, gdzie Wanda Malczewska została ochrzczona i przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Zaplanowano również wystawę plastyczną wizerunków Wandy Malczewskiej - m.in. zdjęć, portretów i rysunków.

W ramach obchodów w Sejmie odbędzie się 13 maja konferencja "Wanda Malczewska. Miłość Boga i Ojczyzny". Początek o godz. 10.00. Wystąpią: poseł Robert Telus, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie i Akcji Katolickiej, prof. Dariusz Kupisz (Malczewscy w Radomiu i regionie radomskim), dr Ewa Czaczkowska (Wanda Malczewska – prekursorka zaangażowania świeckich kobiet w Kościele), ks. prof. Marek Tatar (Wartość cierpienia w piątkowych wizjach Wandy Malczewskiej) oraz bp dr Piotr Turzyński (Profetyzm w życiu Wandy Malczewskiej).

Reklama

Wanda Malczewska (1822-1896) urodziła się w Radomiu w rodzinie ziemiańskiej. Po opuszczeniu w wieku 24 lat rodzinnego miasta mieszkała u krewnej w Klimontowie, w klasztorze w Przyrowie. Gdziekolwiek się znalazła, uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki. Najzdolniejszym pomagała kontynuować naukę. Była mistyczką, przeżywała Mękę Pańską, miała dar przewidywania przyszłości, pojednania osób skłóconych i rozeznawania powołań. Miała wizje wydarzeń z życia Jezusa, przewidziała też wiele faktów z dziejów Polski, jak zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. Zmarła w opinii świętości w Parznie, gdzie na plebanii spędziła ostatnie trzy lata życia jako rezydentka. Pochowana jest w tamtejszym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do jej grobu pielgrzymują wierni, będący w drodze do dwóch najsłynniejszych polskich sanktuariów maryjnych – na Jasną Górę i do Lichenia.

Proces beatyfikacyjny trwa już długo. Na przeszkodzie stanęły okupacja hitlerowska i czasy komunistyczne. W tym czasie zaginęły akta z zeznaniami 25 naocznych świadków. Odnaleziono je dopiero w 1962 r. Trybunał do przeprowadzenia procesu informacyjnego powołany został w 1939 r. Proces beatyfikacyjny Wandy Malczewskiej osiągnął już etap końcowy. W 2006 r. Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności cnót Wandy Malczewskiej i odtąd przysługuje jej tytuł „czcigodnej sługi Bożej”. Brakuje jedynie potwierdzonego kanonicznie cudu, dokonanego za jej wstawiennictwem.

Wanda Malczewska była córką Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z domu Żurawskich. Pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Siostra Juliana i Marcina.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2022-05-04 19:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wręczono diecezjalną nagrodę

Laureat nagrody w otoczeniu nominowanych

R.K.

Laureat nagrody w otoczeniu nominowanych

Założyciel pierwszego w Polsce katolickiego ośrodka leczenia uzależnień i wieloletni przewodnik diecezjalnej pielgrzymki do Częstochowy został laureatem pierwszej edycji diecezjalnej „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”.

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...