Reklama

Kościół

Ogólnoświatowy szok i protesty po aresztowaniu kard. Zena

wikipedia.org

Aresztowanie kard. Josepha Zen Ze-kiuna i trzech innych prominentnych działaczy demokratycznych w Hongkongu wywołało protesty na całym świecie. „Wymierzone w czterech aktywistów, w tym 90-letniego kardynała działania, ujawniają bezduszne lekceważenie przez rząd Hongkongu podstawowych praw obywateli", powiedział dyrektor regionalny stowarzyszenia Amnesty International Erwin van der Borght portalowi informacyjnemu Hong Kong Free Press. Posłanka chrześcijańskich demokratów w Parlamencie Europejskim Miriam Lexmann napisała na Twitterze: "Jestem wstrząśnięta i zniesmaczona aresztowaniem odważnego i miłującego pokój 90-letniego kard. Zena".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katharina Wenzel-Teuber z „China-Zentrum”, katolickiego ośrodka propagującego kontakty Kościołów Europy i Chin w niemieckim Sankt Augustin koło Bonn, powiedziała że jest "bardzo zasmucona aresztowaniem kardynała Zen, ponieważ znamy go osobiście od bardzo dawna i darzymy dużym szacunkiem". Zwróciła uwagę, że sprawa ta może być także sygnałem do zastraszania Kościołów chrześcijańskich w Hongkongu. „Chińskie media już wcześniej oskarżały Kościoły o częściową winę za protesty w 2019 r.”, powiedziała redaktor naczelna magazynu "China heute". Jej zdaniem zwolnienie kard. Zena za kaucją "nie oznacza, że wszystko jest jasne”. "Przecież to jeszcze nie koniec; należy obawiać się procesu" - zaznaczyła.

Wczoraj wieczorem kard. Joseph Zen, biskup-senior diecezji Hongkongu został zwolniony za kaucją z posterunku policji w Chai Wan około godziny 23.00 (czasu lokalnego). Został on aresztowany po południu wraz z trzema innymi osobami za „zmowę z obcymi siłami” w związku z zarządzaniem „612 Humanitarian Relief Fund", funduszem, który pomagał protestującym aresztowanym podczas prodemokratycznych i antychińskich protestów w 2019 roku w opłaceniu kosztów prawnych i medycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Organizacja "Hong Kong Watch" potępiła aresztowania aktywistów, "których rzekomym przestępstwem było finansowanie pomocy prawnej dla protestujących w 2019 r. „Były one sygnałem, że Chiny zamierzają zintensyfikować walkę z podstawowymi prawami i wolnościami w Hongkongu” - powiedział założyciel organizacji, katolik Benedict Rogers.

Eric Yan-ho Lai, prawnik z Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, zwrócił uwagę na podobieństwa z przeszłością: "Aresztowanie kardynała Zena przypomina aresztowanie kardynała Kung Pin-mei, który został uwięziony przez Komunistyczną Partię Chin w latach 50-tych za odmowę podporządkowania się państwu, które kontrolowało Kościół". Przypomniał, że wielu biskupów katolickich było prześladowanych w Chinach kontynentalnych, a teraz w Hongkongu".

Diecezja w Hongkongu wyraziła "zaniepokojenie" aresztowaniem swojego byłego biskupa. "Zawsze staliśmy na straży praworządności. Wierzymy, że w Hongkongu nadal będziemy cieszyć się wolnością religijną zgodnie z Ustawą Zasadniczą" - napisano w oświadczeniu.

Human Rights Watch stwierdziła: "Aresztowania, które nastąpiły po mianowaniu przez rząd chiński byłego szefa służb bezpieczeństwa Johna Lee na stanowisko szefa zarządu miasta, są złowieszczym znakiem, że represje w Hongkongu będą się nasilać." Lee, były minister bezpieczeństwa lojalny wobec komunistycznych Chin, został mianowany nowym szefem rządu w minioną niedzielę.

Odkąd w czerwcu 2020 r. Chiny wprowadziły "ustawę o bezpieczeństwie narodowym", w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkongu tłumione są swobody, wolność prasy i rządy prawa. Wolność religijna znajduje się również pod coraz większą presją ze strony prochińskich przywódców.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-12 15:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Globalna wojna z chrześcijaństwem

jingoba/pixabay.com

Co roku zabijanych jest ok. 100 tys. wyznawców Chrystusa, a niemal 150 mln katolików, prawosławnych i protestantów dotykają prześladowania za wiarę.

Więcej ...

Leon XIV - Papież misjonarz

2025-05-08 19:49

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Sześćdziesięciodziewięcioletni kard. Robert Francis Prevost, to pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego, choć w przeciwieństwie do swego poprzednika, pochodzi z Ameryki Północnej. Nowy Biskup Rzymu urodził się 14 września 1955 r. w Chicago, w stanie Illinois, jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci - Louisa Martina i Johna Josepha.

Więcej ...

Augustianin o. Lamprecht: Leon XIV jest do krwi i kości augustianinem

2025-05-09 11:23

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Papież Leon XIV jest do krwi i kości augustianinem, zachowuje tę tożsamość, a charyzmat zgromadzenia oparty na wspólnotowości, braterskości będzie przekazywał i promieniował na cały Kościół powszechny – powiedział PAP o. Piotr Lamprecht, sekretarz Polskiej Prowincji Zakonu Świętego Augustyna.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Kościół

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Leon XIV - Papież misjonarz

Leon XIV

Leon XIV - Papież misjonarz

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...