Reklama

Świat

USA: archidiecezja bostońska pozbawiła tytułu „katolicka” szkołę, która wywiesiła flagi LGBT

Adobe Stock

Archidiecezja bostońska ogłosiła 16 czerwca, że pozbawia tytułu „katolicka” szkołę podstawową w Worcesterze oraz nie zezwala na odprawianie tam odtąd Mszy św. Powodem tak drastycznej decyzji było wywieszanie przez tę placówkę flag LGBT i ruchu Black Life Matters (Czarne Życie ma Znaczenie – BLM).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawa dotyczy jezuickiej, choć kierowanej przez świeckich, szkoły podstawowej „Nativity” (Narodzenia Pańskiego) w mieście Worcester w stanie Massachusetts (65 km na zachód od Bostonu). Jej dyrekcja nie podporządkowała się wcześniejszym prośbom tamtejszego biskupa Roberta McManusa o zdjęcie tych flag ze szkolnego frontonu.

W najnowszym dekrecie biskup przywołał swoją wcześniejszą prośbę wysłaną do szkoły w maju br. Tłumaczył wówczas, że „symbole te [flagi] kryją w sobie specyficzne programy i ideologie, sprzeczne z katolicką moralnością i nauką społeczną”. Podkreślił, że podczas gdy życie czarnoskórych obywateli i w ogóle wszystkich ludzi zasługuje na szacunek, to organizacje radykalne „zrabowały” (hijacked) to (kościelne) przesłanie o powszechnej równości osób, propagując rozbicie rodziny – podstawowej komórki społecznej – co też jest nie do pogodzenia z wartościami katolickimi”. Ruchy te promują więc działalność przeciwną nauce katolickiej. „Wywieszając takie flagi szkoła [katolicka] wysyła zatem ludziom mylne i gorszące przesłanie o stanowisku Kościoła w tej sprawie” – napisał biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił następnie, że zgodnie z prawem kanonicznym to on odpowiada za szkoły katolickie na terenie swej diecezji, w tym także za te, którymi zarządzają świeccy, ale które mają w swej nazwie słowa „szkoła katolicka”. Powołał się także na najnowsze wskazania Watykanu dotyczące szkół katolickich, które są „podmiotami kościelnymi” i jako takie „uczestniczą w misji Kościoła i powinny stosować się do jego wskazań”.

Reklama

Poza odebraniem tytułu „szkoła katolicka” biskup zawiesił również prawo odprawiania Mszy św. oraz sprawowania sakramentów i sakramentaliów we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie szkoły „Narodzenia Pańskiego”. „Upór [władz szkolnych] w tej sprawie nie pozostawił mi innego rozwiązania poza tym kanonicznym” – napisał na zakończenie swojego listu bp Robet McManus.

Podziel się cytatem

Sprawa wywieszania flag LGBT i BLM w szkole w Worcesterze odbiła się szeroko w amerykańskich środkach przekazu, m.in. w stacji telewizyjnej CBS News, na portalach „The Daily Beast”, Yahoo i „National Review” oraz w gazecie „The Boston Globe”. Przegląd „National Review” zwrócił uwagę m.in., że deklaracja biskupa nastąpiła w „miesiącu dumy” – w czerwcu, gdy to wywieszanie i propagowanie symboli LGBT przez ponad 500 amerykańskich firm „służy promowaniu swoich towarów, większego udziału na rynku i innym elementom strategii biznesowej”.

Podziel się:

Oceń:

+9 0
2022-06-19 11:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowe zasady przyznawania Oscara: film bez udziału mniejszości seksualnej nie otrzyma nagrody?

Adobe Stock

Wytyczne Amerykańskiej Akademii Filmowej to kolejny krok pochodu rewolucji poprawności politycznej, choć nie wniosą dużej zmiany – ocenił w rozmowie z KAI krytyk filmowy i publicysta Łukasz Adamski. Od 2024 roku, aby móc ubiegać się o Oscara za najlepszy film, twórcy będą musieli spełniać przynajmniej dwa z czterech nowych kryteriów. Dotyczą one m.in. udziału kobiet i mniejszości seksualnych w branży filmowej.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...