Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze życie upływa w kręgu Bożej miłości

Kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz

Jesteśmy w ręku Boga i to jest najważniejsze – mówił kard. Stanisław Dziwisz do kapłanów, którzy wraz z nim obchodzą 23 czerwca 59. rocznicę święceń prezbiteratu. Przewodniczył on Mszy św. w katedrze na Wawelu, gdzie w 1963 roku święceń udzielał im bp Karol Wojtyła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krakowski metropolita senior przypominał, że w 1963 roku dwa dni przed święceniami kapłańskimi przypadała uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a rocznica tego wydarzenia przypada w przeddzień tej uroczystości. - Całe nasze życie upływało i nadal upływa w kręgu Bożej miłości. W świetle tej prawdy patrzymy na przyjęty przed laty dar i zadanie – podkreślał, przywołując słowa św. Jana Marii Vianneya, że kapłaństwo jest miłością Jezusowego Serca.

Kard. Dziwisz mówił o wdzięczności wobec „wszystkich, którzy pomagali dorastać do kapłaństwa” oraz o tych, do których kapłani zostali posłani w archidiecezji krakowskiej, obecnej diecezji bielsko-żywieckiej, a także służąc poza ich granicami. - Użyczyliśmy Chrystusowi naszych stóp i rąk, naszych umysłów, ust i serc, ale przede wszystkich sami zostaliśmy obdarowani wiarą i miłością ludu Bożego – stwierdził.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zauważył dawny sekretarz Jana Pawła II, rocznik 1963 spotkał „niezwykły przywilej” bliskiego poznania polskiego papieża w czasach, gdy jeszcze nie był znany w świecie. - To jego dłonie spoczęły na naszych głowach i to on wypowiedział nad nami modlitwę konsekracyjną. On nam wyznaczył pierwszą misję i był naszym biskupem przez pierwsze piętnaście lat naszej posługi kapłańskiej – mówił o związkach kapłanów z krakowskim metropolitą, a później papieżem. Podkreślał, że Jan Paweł II znał każdego z nich osobiście, po imieniu i „tę żywą pamięć podtrzymywał podczas całego swojego długiego pontyfikatu”.

- Bolą nas pojawiające się czasem krytyki czy z gruntu fałszywe oskarżenia wysuwane pod adresem świętego papieża, ale cieszymy się, że olbrzymia część ludu Bożego i ludzi dobrej woli widzi jasno, jakim okazał się on darem dla Kościoła i świata na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej – dodał kard. Dziwisz.

- Dziś rozpoczynamy 60. rok naszej kapłańskiej służby. Nie wiemy, kiedy dobiegnie ona kresu, ale nie to jest ważne. Jesteśmy w ręku Boga i to jest najważniejsze – mówił kaznodzieja.

Reklama

Hierarcha zapewniał o modlitwie w intencji tych kapłanów z rocznika święceń, którzy już odeszli do wieczności, a także za tych, którzy dziś nie mogli przybyć do katedry na Wawelu. Wspomniał bp. Tadeusza Rakoczego i wsparciu modlitewnym „w trudnym dla niego czasie”.

- Odnawiając naszą gotowość służenia Chrystusowi w Jego Kościele, modlimy się w intencjach Ojca Świętego Franciszka, a także naszych diecezji i wszystkich, którzy liczą na naszą kapłańską, solidarną modlitwę. Modlimy się o pokój dla umęczonej agresją i wojną Ukrainy. Prosimy Pana żniwa o nowe i dobra powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – mówił na zakończenie kard. Dziwisz.

Wśród księży, którym 23 czerwca 1963 roku w katedrze na Wawelu udzielił święceń bp Karol Wojtyła, oprócz kard. Stanisława Dziwisza i biskupów Jana Zająca i Tadeusza Rakoczego, byli m.in. nieżyjący już proboszcz wawelski ks. Janusz Bielański oraz rektor UPJPII i kanclerz krakowskiej kurii ks. Jan Maciej Dyduch.

Podziel się:

Oceń:

+5 -6
2022-06-23 09:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: u stóp Ukrzyżowanego składamy doświadczenie epidemii, krzyżującej nasz świat

youtube.com

Z całą pokorą doświadczamy kruchości ludzkiego życia i świata przez nas urządzonego. To ważna dla nas lekcja, ucząca nas pokory – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas liturgii Męki Pańskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. - Wierzymy głęboko, że wszystkie sprawy nasze i całego świata znajdą pod Chrystusowym Krzyżem rozwiązanie – podkreślał.

Więcej ...

George Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II "wstecz" i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość

2024-05-14 14:40
George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

Polscy katolicy powinni przestać patrzeć wstecz na tego wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość. Trzeba poważnie przyjąć wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, w której każdy postrzega siebie jako ucznia-misjonarza - powiedział we wtorek goszczący w Polsce George Weigel. Amerykański teolog i pisarz, autor bestsellerowej biografii o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto