Reklama

Niedziela Małopolska

Tarnów: Najstarsze w kraju Muzeum Diecezjalne można zwiedzać podczas wakacji

Adobe.Stock

Pochodząca z XIII w. rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie to najstarszy eksponat znajdujący się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie - najstarszym w Polsce. Przyjeżdżają do niego turyści z całej Polski. W oprowadzaniu po muzeum pomogą w wakacje klerycy tarnowskiego seminarium i studenci filologii angielskiej. Placówka w ten sposób przygotowuje się na przyjęcie turystów z całego świata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa czasowa związana jest z 35.rocznicą wizyty Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacją Karoliny Kózkówny. Są pamiątkowe zdjęcia, plakaty którymi ludzie dekorowali swoje domy. Ponadto można zobaczyć monstrancję i kielich papieski, które były używane podczas Mszy św. i nieszporów. Są także prace siostry Dolorozy Jeziorskiej, sercanki, która swoje obrazy maluje na szkaplerzach od zakonnych habitów. Na wystawie znajduje się obraz prof. Macieja Bieniasza w formie szkicu, bo oryginał dzieła „Pielgrzym” jest w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Wystawa czasowa czynna będzie w Muzeum Diecezjalnym do 9 października.

Natomiast na wystawie stałej, najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej – gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Są to zabytki bardzo ważne dla poznania poziomu i dziejów polskiej kultury średniowiecznej. Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne od czasów średniowiecza aż po wiek XIX.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tarnowskie muzeum posiada także dział sztuki ludowej, gdzie na szczególną uwagę zasługują obrazy ludowe malowane na szkle, pochodzące z terenu Europy a także innych kontynentów. Przekazał je w darze dla Muzeum Diecezjalnego w 1957 r. znany w Polsce i zagranicą kolekcjoner, Węgier z pochodzenia, tarnowianin, Norbert Lippóczy. Muzeum prezentuje także przykłady współczesnej rzeźby ludowej z bardzo żywotnego ośrodka tej sztuki w Paszynie k. Nowego Sącza.

W 1988 r. z okazji jubileuszu 100-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie zbiory wzbogaciły się o kolejną kolekcję: dzieła sztuki z około r. 1900. Są to płótna kilku malarzy polskich a także zbiór porcelany i zegarów. Eksponaty te są darem tarnowskiej kolekcjonerki Olgi Majewskiej.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie znajduje się obok bazyliki katedralnej w najstarszych kamienicach przyległych do średniowiecznych murów obronnych, co stanowi doskonały klimat do eksponowania zabytków z XIV i XV wieku.

Reklama

W dziedzinie malarstwa tablicowego muzeum posiada zabytki o wielkim znaczeniu dla kultury artystycznej polskiego średniowiecza. Należy do nich przede wszystkim obraz będący arcydziełem malarstwa polskiego z połowy XV wieku. Jest to słynne, znane w Polsce i zagranicą „Opłakiwanie Chrystusa”, pochodzące z Chomranic.

Cennym zabytkiem są m.in. dwa skrzydła tryptyku z Nowego Sącza poświęcone św. Wojciechowi i św. Jerzemu, a datowane na lata 1430-1440.

Muzeum może poszczycić się również rzeźbiarską galerią przedstawień Matki Boskiej Bolesnej w typie ikonografii zwanej pieta. Najstarsza z nich, Pieta z Wojnicza pochodzi z początku XIV wieku.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest czynne w dni powszednie w godz. 10:00 – 15:00, w niedziele i święta w godz. 9:00 – 14:00, z przerwą od 12:00 – 13:00. W poniedziałki wystawa jest nieczynna.

Muzeum Diecezjalne ma także kilkanaście filii m.in. w Bobowej, Dobrej, Grybowie, Krynicy, Odporyszowie, Paszynie, Starym Sączu, Tropiu i w Złotej.

Więcej o Muzeum Diecezjalnym można przeczytać na stronie internetowej www.muzeum.diecezja.tarnow.pl

Tam także zbiory można oglądać podczas wirtualnej wycieczki.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-30 16:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cud Zmartwychwstania

Niewiasty u grobu

Muzeum Diecezjalne

Niewiasty u grobu

Od początków chrześcijaństwa artyści różnych epok starają się ukazać Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w sztuce. Odwiedzający bazylikę katedralną w Sandomierzu oraz Muzeum Diecezjalne Dom Długosz mogą przekonać się o tym naocznie.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

"DGP": Tabletka "dzień po" z apteki nie dla małoletnich

2024-05-07 07:35

moakets/PIXABAY

Dlaczego lekarze mogą przepisać pigułkę "dzień po" tylko za zgodą rodzica, a aptekarze nie? Ci ostatni nie zamierzają ryzykować – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?