Reklama

Polska

Msza św. z udziałem Episkopatu w pierwszą rocznicę wyboru Franciszka

Lee Kindness/pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokładnie rok temu, 13 marca 2013 cały świat usłyszał radosne „Habemus papam”, a po nim nazwisko kardynała z Argentyny - Jorge Marii Bergoglio. Dzisiaj mija pierwsza rocznica rozpoczęcia pontyfikatu papieża, który przyjął imię Franciszek. Z tej okazji w bazylice św. Krzyża w Warszawie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy świętej, podczas której homilię wygłosił nowo wybrany wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski z Łodzi.

Mówiąc o charakterystycznych, jego zdaniem, wątkach postawy Ojca Świętego, jakie zawarł on w swoim pierwszym wystąpieniu zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową, metropolita łódzki zwrócił uwagę na samotność papieża. Według kaznodziei towarzyszyła ona Franciszkowi podczas wyboru. "W jakiejś mierze niestosowne jest, aby nawet w wyobraźni kreślić sobie duchową sytuację, w jakiej wtedy znajdował się nowy papież. Wydaje się, że nie będziemy dalecy od prawdy, jeśli wskażemy na jeden szczególnie znaczący moment, jakim jest samotność Ojca Świętego" – powiedział arcybiskup. Podkreślił, że jeszcze chwilę wcześniej Franciszek był tylko jednym ze 115 kardynałów biorących udział w konklawe, teraz zaś stał się "skałą, opoką".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Według mówcy sytuację tę można porównać do tej sprzed dwóch tysięcy lat u źródeł Jordanu, gdy Jezus wybrał Piotra na pierwszego Apostoła. "Jezus skierował do Piotra słowa, które wyróżniły go spośród pozostałych apostołów i jednocześnie określiły jego tożsamość: «Ty jesteś Piotr, skała, i na tej skale zbuduję kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą»” – przytoczył kaznodzieja słowa Pana Jezusa.

Zapewne to szczególne doświadczenie samotności, która - jak podkreślił abp Jędraszewski - w swej istocie jest piotrową jedynością, skłoniło papieża Franciszka do tego, aby zwrócić się tego wieczoru z nieoczekiwaną prośbą do zebranych na Placu św. Piotra dziesiątków tysięcy ludzi: „A teraz chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale najpierw mam do was prośbę. Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana, by pobłogosławił mnie” – przywołał mówca słowa pierwszego wystąpienia nowego biskupa Rzymu. „Był to pierwszy znamienny gest papieża, będący błagalną prośbą: «Módlcie się za mnie»” – zauważył metropolita łódzki.

Przeanalizował także inne słowa papieża, zawarte w jego pierwszym wystąpieniu. Przypomniał, że Franciszek nakreślił fundamenty braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania, którym to pojęciom w czasie swojego pontyfikatu pragnie nadać nową treść. „A teraz wyruszamy w drogę: biskup i lud, w drogę Kościoła Rzymu, tego który przewodzi w miłości wszystkim Kościołom, w drogę braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania” – wspominał słowa Ojca Świętego abp Jędraszewski. Dodał, że Franciszek ukazał w nich wielkość Kościoła, który jest w Rzymie.

Reklama

Drugi wątek rozważań to pełna radości droga ewangelizacji. Trzecim jest, według kaznodziei, wezwanie do modlitwy. „Za siebie nawzajem, za cały świat, aby panowało braterstwo i za niego samego. O tę modlitwę za siebie Ojciec święty prosi niemal przy każdej okazji, o nią prosił także polskich biskupów przybyłych do Rzymu z wizytą ad limina, prośbę tę zawarł także w tegorocznym orędziu na Wielki Post” – przypomniał mówca.

Na tę prośbę odpowiedzieli dzisiaj biskupi i wierni podczas Mszy św. w bazylice św. Krzyża, modląc się żarliwie za pasterza Kościoła powszechnego – papieża Franciszka. W modlitwie uczestniczyli również przedstawiciele Kościoła Prawosławnego, dyplomaci i licznie zgromadzeni wierni. Mszę św. koncelebrowali biskupi obecni na zakończonym dzisiaj 364. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Franciszek jest 266. następcą św. Piotra i pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-13 19:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Program papieskiej podróży do Mozambiku, Madagaskaru i na Mauritius

Grzegorz Gałązka

Jutro papież Franciszek udaje się w podróż apostolską do trzech krajów afrykańskich: Mozambiku, Madagaskaru i Republiki Mauritius. Odbędzie się ona w dniach 4-10 września bieżącego roku.

Więcej ...

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

2025-07-21 13:50

Caritas Kielce

W Oknie Życia przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach pozostawiono noworodka. Dziecko w poniedziałek rano odebrały siostry nazaretanki i wezwały pogotowie. Chłopiec został przewieziony do szpitala w stanie ciężkim, był m.in. wychłodzony.

Więcej ...

Media: Trump zdecydował o wyjściu USA z UNESCO

2025-07-22 12:40

Wikimedia Commons

Prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z UNESCO - podał we wtorek portal dziennika „New York Post”. Według Białego Domu UNESCO ma wspierać tzw. kulturę woke oraz sprzyjać Chinom i Palestynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Śladem świętej z Magdali

Święci i błogosławieni

Śladem świętej z Magdali

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

Franciszek

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...