Reklama

Świat

Rozpoczął się pogrzeb Elżbiety II: ceremonia państwowa w Opactwie Westminsterskim

PAP/EPA/Wo1 Rupert Frere/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE/HANDOUT

W Londynie rozpoczęły się właśnie uroczystości pogrzebowe zmarłej królowej Elżbiety II. Na ulice brytyjskiej stolicy wyległy dziesiątki tysięcy ludzi. Przybyło kilkaset szefów państw i rządów z całego świata. Zastosowano niespotykane środki bezpieczeństwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około godziny 11.45 trumna z królową w kondukcie została przewieziona z Westminster Hall do pobliskiego Opactwa Westminsterskiego na ceremonię państwową. Za trumną kroczyła czwórka dzieci królowej, w tym nowy król Karol III, oraz książęta William i Harry.

Nabożeństwo żałobne prowadzi dziekan opactwa westminsterskiego, ks. David Hoyle. Podczas nabożeństwa premier Liz Truss i sekretarz generalna Commonwealthu Patricia Scotland odczytają fragmenty Pisma Świętego. Modlić się będą także: anglikański arcybiskup Yorku Stephen Cottrell, katolicki arcybiskup Westminsteru, kard. Vincent Nichols oraz moderator Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kazanie wygłosi arcybiskup Canterbury i prymas Wspólnoty Anglikańskiej Justin Welby. Ks. Dean Hoyle udzieli na koniec błogosławieństwa.

Reklama

Były arcybiskup Yorku, John Sentamu, powiedział wcześniej, że królowa nie życzyła sobie "nudnego pogrzebu". Jak zaznaczył nabożeństwo uświetni muzyka i chóralny śpiewem.

Na godz. 12.55 w Westminsterze i w całym kraju zaplanowano dwie minuty ciszy, po czym zostanie odśpiewany hymn narodowy, a trumna zostanie wyprowadzona z opactwa. W następującej po tym procesji ponownie towarzyszyć jej będzie rodzina królewska. Procesja zakończy się o godz. 14 salwą armatnią; trumna zostanie wówczas przewieziona do zamku Windsor.

Msza pogrzebowa w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor rozpocznie się o godz. 17. Obecna będzie rodzina królewska oraz najwyżsi przedstawiciele państw, których królowa Elżbieta II była głową. Ciało królowej spocznie u boku jej męża księcia Filipa, który zmarł w 2021 roku.

Na uroczystości pogrzebowe przybyły głowy państw i przedstawiciele rządów z całego świata, w tym prezydent USA Joe Biden, prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Austrii Alexander van der Bellen i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na uroczystości pogrzebowa nie zostali zaproszeni przedstawiciele Rosji i Białorusi, Syrii, Mjanmy, Afganistanu, Wenezueli i Korei Północnej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-19 12:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wlk. Brytania: chrześcijanie podzieleni w sprawie „Brexitu”

pixabay.com

Chociaż największe Kościoły Wielkiej Brytanii wyraźnie opowiedziały się za pozostaniem ich kraju w Unii Europejskiej, to jednak wśród tamtejszych chrześcijan zdania na ten temat są podzielone, i to prawie po równo. Katolicki arcybiskup Westminsteru kard. Vincent Nichols ostrzegł, że wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE „postawiłoby kraj wobec większych problemów niż pozostanie w niej”

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...