Reklama

Kościół

Obradowała Komisja Wychowania Katolickiego KEP

episkopat.pl

Lekcje religii i etyki w szkole, katecheza parafialna oraz prace związane z opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce i dokumentu określającego posługę katechisty były głównymi tematami obrad Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkanie odbyło się 20 września w Porszewicach. Przewodniczył mu bp Wojciech Osial.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Wychowanie ukierunkowane na wartości jest obowiązkiem wspólnym rodziny, państwa i wspólnoty Kościoła" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Członkowie Komisji podkreślili, że formacja wiary czy to podczas szkolnej lekcji religii czy katechezy parafialnej jest priorytetowym zadaniem w posłudze Kościoła. "To także budowanie ludzkiej wrażliwości na dobro, prawdę i piękno" - napisali po zakończeniu obrad.

Komisja Wychowania Katolickiego wyraziła także jednoznaczną potrzebę wsparcia inicjatywy dotyczącej wprowadzenia obowiązkowej lekcji etyki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

BP KEP

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Porszewice 20.09.2022

20 września w Porszewicach odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP, któremu przewodniczył ks. biskup Wojciech Osial – Przewodniczący KWK.

W pierwszej części obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego ks. biskup Wojciech Osial wraz ze wszystkimi członkami i konsultorami Komisji wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim osobom, które angażują się w proces formacji wiary czy to w przestrzeni szkolnej lekcji religii czy katechezy parafialnej. Jest to priorytetowe dzieło w całej posłudze wspólnoty Kościoła. Podkreślono, że proces formacji, który dokonuje się w czasie lekcji religii i katechezy to także troska o szeroko rozumiany rozwój człowieka. To także budowanie ludzkiej wrażliwości na dobro, prawdę i piękno.

Komisja Wychowania Katolickiego wyraziła także jednoznaczną potrzebę wsparcia inicjatywy rządowej o wprowadzeniu obowiązkowej lekcji etyki. Wychowanie ukierunkowane na wartości jest obowiązkiem wspólnym rodziny, państwa i wspólnoty Kościoła.

Innym tematem były prace związane z opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce. W roku 2020 ukazało się Dyrektorium dla Kościoła powszechnego. Kolejnym krokiem mam być przygotowanie dokumentu dla poszczególnych krajów. Celem podjętych prac jest właściwe odczytanie znaków czasu oraz zdefiniowanie posługi katechetycznej w kontekście polskiego modelu duszpasterskiego.

Reklama

Kolejny punkt to prace związane z przygotowaniem dokumentu określającego posługę katechisty. Jest to nowa posługa ustanowiona w Motu proprio „Antiquum misterium” przez Papieża Franciszka. Katechista, akolita i lektor to trzy nowe, stałe posługi, które Papież proponuje Kościołowi celem ożywienia zaangażowania osób świeckich.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że posługa katechisty może otworzyć nowe przestrzenie duszpasterskie. Wymaga to jednak dobrego przygotowania zarówno na płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej.

W czasie zebrania został określony postulat, aby w przyszłości więcej uwagi i troski poświecić dla wypracowania koncepcji posługi katechetycznej w przestrzeni parafialnej.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-21 16:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bóg pierwszym rodzicem

JenkoAtaman/fotolia.com

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele