Reklama

Wiadomości

Zrób Podzielnik w swojej parafii – akcja z okazji Niedzieli Św. Franciszka

Materiał prasowy

Chcemy głośno powiedzieć: więcej szczęścia jest w dawaniu i sprawdzić to w praktyce. Dlatego zachęcamy każdą parafię do stworzenia Podzielnika i spotkań modlitewnych w intencjach ważnych dla świata – piszą pomysłodawcy ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Z okazji obchodzonej jutro Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się we wspólną modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach św. 9 października 2022 wraz z odczytaniem specjalnej katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zaprasza parafie do zorganizowania Podzielników, czyli specjalnej przestrzeni wzajemnego dzielenia się czasem, obecnością i wymiany konkretnych rzeczy, takich jak na przykład nadal ładne ubrania, sprawne przedmioty, niezniszczone książki. Ważne, aby przynieść coś, co zachowało dobrą jakość, z czego kolejni właściciele będą mogli być zadowoleni. Akcja nie jest sposobem na jesienne porządki, czy czyszczenie szaf.

Ania Oleksy, animatorka Laudato si’ z Krakowa, już w 2019 r. zorganizowała Podzielnik, który dał możliwość nawiązania nowych relacji i spędzenia wspólnego czasu osobom z jednej parafii, ale też okazał się miejscem radości z dzielenia się: „Ktoś przyniósł telefon dla seniora, który z wielkim wzruszeniem przyjęła nieco zawstydzona starsza pani, jedna osoba ucieszyła się z sukni ślubnej, zdarzyło się też, że parafianie przekazali, do podania dalej, ekspres do kawy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnota parafialna – miejsce dzielenia się dobrem duchowym i materialnym. – Warto zaangażować się w tworzenie Podzielnika, ze względu na zmniejszanie konsumpcji oraz powrotu do współdzielenia we wspólnocie. Uwolnienie od nadmiaru przedmiotów, które mamy w domu, nie tylko wprowadza ład, daje więcej przestrzeni, ale także pomaga nam nie przywiązywać się do rzeczy materialnych, bo wiadomo – gdzie Twój skarb, tam jest Twoje serce (Mt 6,21). Wspólnota parafialna jest właściwym miejscem dla wspólnego dzielenia się dobrem, nie tylko tym duchowym, ale także materialnym – mówi KAI Magda Kadziak, koordynatorka programu Zielone Parafie.

Każdy człowiek ma coś, czym może się podzielić, coś, co może być odpowiedzią na czyjś brak, a dzisiaj szczególnie warto dawać sobie wzajemnie pewność, że niezależnie od okoliczności – jest na kogo liczyć. Może ktoś ma zielony, zimowy płaszcz, w którym już nie chodzi, a nadal jest w dobrym stanie i jeszcze nie wie, że istnieje ktoś inny, dla kogo ten sam płaszcz może być spełnieniem marzenia? Może w Twojej parafii są osoby, które tęsknią za rozmową i choć jednym popołudniem spędzonym bez samotności?

Reklama

Św. Franciszek z Asyżu – dobry patron na ten czas

Niedziela św. Franciszka to wydarzenie obchodzone w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Franciszka z Asyżu. To święto w tym roku zostało objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski, a jego myśl przewodnia: „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia” ma zachęcać wspólnoty parafialne do sprawdzenia w praktyce biblijnych słów Jezusa o tym, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu oraz do odkrycia na nowo sensu chrześcijańskiej ascezy, której sednem jest nie tyle rezygnacja, co uczenie się dawania (por. LS, 9).

– Od czasów św. Jana Pawła II, a nawet wcześniej, wyraźnie słychać rosnący niepokój Stolicy Apostolskiej dotyczący stanu naszego wspólnego domu – ziemi, którą zamieszkujemy. Ostatni papieże apelują o zmianę postaw i zwracają uwagę, że troska o środowisko, a co za tym idzie – o człowieka – to integralny element naszego nawrócenia i moralny obowiązek. Niestety, w rzeczywistości to nauczanie Kościoła wydaje się zapomniane, a nieraz ignorowane. Niedziela św. Franciszka jest po to, by je nie tylko przypomnieć, ale też wskazać, jak realizować w praktyce.

- Wierzymy, że Duch Św. mówi dziś Kościołowi, że usłyszenie „wołania ziemi i krzyku ubogich” i odpowiedzi na nie, są konkretną realizacją Przykazania Miłości i służbą, do której zaprasza. Widzimy też, że coraz więcej osób ma świadomość powagi kryzysu ekologicznego i wpływu, jaki ma on na zdrowie i życie ludzi. Zapraszając do zaangażowania w Niedzielę św. Franciszka, chcemy pokazać, że jest w Kościele przepiękne, głębokie nauczanie dotyczące naszej odpowiedzialności za ten świat i że realizując je w praktyce – żyjemy wiarą i dajemy świadectwo o Chrystusie. A to zawsze jest przywilej i wielka radość – podsumowuje dla KAI Piotr Abramczyk, prezes Zarządu LSM Polska, Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Reklama

***

Z okazji Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się we wspólną modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach św. 9 października 2022 wraz z odczytaniem specjalnej katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.

Jedną z form zaanagażowania może być zorganizowanie tzw. Podzielnika – specjalnej przestrzeni (np. w jednej z salek parafialnych) i dzielenia się dobrymi rzeczami, dobrym słowem oraz przeżycia razem ze wspólnotą parafialną dobrego czasu. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oferuje wsparcie - można kontaktować się, pisząc na adres: lsm.polska@livelaudatosi.org

Inną formą ekologicznego zaangażowania jest dołączenie do programu Zielone Parafie poprzez bezpłatną rejestrację na stronie www.zieloneparafie.pl, aby zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej.

Zielone Parafie to inicjatywa polskiego zespołu Światowego Ruchu Katolików na rzecz środowiska. Program łączy ponad 100 wspólnot parafialnych i jest objęty patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-08 15:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy katolik może być ekologiem?

pixelshoot / Foter.com / CC BY

Więcej ...

Oddane w opiekę Niepokalanej

2024-05-10 13:13
Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

Archiwum prywatne

Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

W parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu działa Dziewczęca Służba Maryjna (DSM). Prowadzi ją s. M. Laureta Turek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Więcej ...

Przegląd Niedzieli Wrocławskiej na 12 maja 2024 roku

2024-05-10 20:37

mat własny.

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do posłuchania przeglądu prasy

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli