Reklama

Watykan

O czym najczęściej mówi się w Watykanie?

Adobe Stock

W minionym tygodniu najczęściej mówiono w Watykanie i jego okolicach o przedstawionym w czwartek 27 października dokumencie roboczym na drugi, kontynentalny etap procesu synodalnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co istotne, nie jest to dokument magisterium. Nie jest to nawet podsumowanie. To lista tematów tematów, już wcześniej znanych, które pojawiły się „w procesie synodalnym w poszczególnych krajach jako przejaw troski i nadziei Ludu Bożego”. Niektóre publikatory wybiły, że dokument wspomina o kapłaństwie kobiet, o środowiskach LGBT czy o celibacie kapłańskim tak, jakby to miały być najważniejsze tematy. Wspomina z prostego powodu - w niektórych dyskusjach, a tekst powstał w oparciu o syntezy od ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych, po prostu te tematy się pojawiły. Dokument jednak nie przesądza, że są one najważniejsze, ani ich nie hierarchizuje, bo wspomina również np. o nieprzystosowaniu nieruchomości kościelnych dla osób z niepełnosprawnościami czy o zagrożeniach dla jedności Kościoła. Sam w sobie jest o tyle ważny, że jest przewodnikiem dyskusji na kolejnym etapie synodalnym.

Uwagę opinii publicznej przykuły również dwie audiencje papieskie. Pierwsza dla księży i seminarzystów studiujących w Rzymie 24 października. Tu papież do młodych mówił o zanurzeniu w świecie cyfrowym i w mediach społecznościowych. Czy księża powinni uczestniczyć w tej sferze życia? Jak najbardziej tak. Czy ona jest w pełni bezpieczna? Oczywiście, że nie. Jednym z niebezpieczeństw jest pornografia. „Jest to nałóg, który ma tak wielu ludzi, tak wielu świeckich, tak wiele świeckich kobiet, a także księży i zakonnic. Tędy wchodzi diabeł”. Przekazy niektórych mediów mogły sugerować, że słowa dotyczyły tylko osób duchownych. Nie, dotyczą i zagrażają wszystkim, którzy „siedzą w internecie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugim spotkaniem, które przyciągnęło uwagę była audiencja dla młodych liderów Akcji Katolickiej, działającej przy włoskich parafiach. W słowach papieża najważniejsze było docenienie parafii, „która jest Kościołem pośród domów.” Środowiskiem w którym miłuje się Kościół i przestrzenią wspólnoty braterstwa tak potrzebnego w dobie, będącej pochodną kultury indywidualizmu, samotności. Parafia nie jest więc, jak czasem, nawet delikatnie sugerują niektórzy, przeżytkiem, ale ciągle przyszłością Kościoła. Ważne jedynie, by była żywa.

Poza tym informacje z Watykanu dotyczyły najbliższej przyszłości. Czyli czekającej papieża 39 podróży apostolskiej do Bahrajnu od 3 do 6 listopada. Papież spotka się tam z katolikami z Bliskiego Wschodu – we Mszy św. uczestniczyć będzie 20 tysięcy osób – oraz kontynuować dialog ze światem islamu. W przypadku Bahrajnu z drugą najważniejszą jego gałęzią – Szyitami.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-31 08:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Watykanie: Papież Franciszek robi wszystko, aby zagrożenie atomowe odsunąć

Monika Książek

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia w Watykanie była celebracja 60. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. 11 października 1962 r. zainaugurował go Jan XXIII.

Więcej ...

Zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak

2024-05-22 10:43
ks. prałat Mirosław Ratajczak

archiwum Niedzieli

ks. prałat Mirosław Ratajczak

21 maja 2024 roku zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 80 lat życia i 57 lat kapłaństwa.

Więcej ...

Łódź: Pożegnanie śp. ks. prał. Edwarda Wieczorka

2024-05-23 08:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele