Reklama

Świat

Niemcy: zmarł filozof religii ks. prof. Euglen Biser

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wieku 96 lat zmarł 24 marca światowej sławy niemiecki filozof religii i katolicki teolog, ks. prof. Eugen Biser. Uważany był za pioniera „chrześcijaństwa terapeutycznego” i jedną z największych postaci teologii katolickiej. W liście gratulacyjnym z okazji jego 95. urodzin w styczniu ub. roku arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhard Marx podkreślał jego „błogosławioną działalność w dziedzinie teologii” podczas wieloletniej pracy na Uniwersytecie w Monachium.

Ks. prof. Biser był w latach 1974- 1986 kierownikiem katedry światopoglądu chrześcijańskiego i filozofii religii im. Romano Guardiniego na uniwersytecie w Monachium. "W tej funkcji pomógł wielu osobom w zrozumieniu, że wiara wyzwala i w najgłębszym znaczeniu tego słowa czyni człowieka `błogosławionym`” – wspominał kard. Marx.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Urodził się 6 stycznia 1918 roku w Oberbergen w Bawarii. Studia rozpoczął na uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim. Miał do wyboru medycynę i teologię, jako jedyne kierunki, które pozwalały odciąć się od szalejącego wówczas narodowego socjalizmu. Rozpoczęte w 1938 r. studia teologiczne przerwała wojna. Powrócił z niej ciężko ranny w bitwie pod Stalingradem. W 1946 roku dokończył studia we Fryburgu i w tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie – do 1946 roku – pracował w Heidelbergu jako katecheta i pisał pracę doktorską z zakresu teologii, którą obronił w 1956 r. W 1961 r. uzyskał doktorat z filozofii, a w 1965 r. habilitował się w dziedzinie teologii fundamentalnej. Dorobek naukowy ks. Bisera obejmuje 150 książek i 1400 innych publikacji.

Od tego czasu był profesorem teologii fundamentalnej w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej w Pasawie i na Uniwersytecie w Würzburgu, a także w innych uniwersytetach niemieckich. W latach 1974-1986 kierował katedrą światopoglądu chrześcijańskiego i filozofii religii im. Romano Guardiniego w Monachium.

Po przejściu na emeryturę w 1987 r. zainicjował studium Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, którym kierował do 2007 r. Ponadto od 1979 r. był przez wiele lat kaznodzieją uniwersyteckim: niemal w każdą niedzielę wieczorem odprawiał Mszę św. i głosił kazania w uniwersyteckim kościele św. Ludwika w Monachium. Na te Msze św. przychodziło zawsze liczne grono wiernych.

Reklama

Pod koniec 2002 r. powstała Fundacja Eugena Bisera. Jej celem jest pielęgnowanie i kontynuacja dzieła wielkiego filozofa religii, a także wspieranie wolności, tolerancji i pokoju w państwie i społeczeństwie oraz umacnianie kultury europejskiej w jej aspekcie chrześcijańskim. Jednym z ważnych punktów działalności fundacji jest dialog między teologami chrześcijańskimi i islamskimi.

Laureat Nagrody Guardiniego opowiadał się nieustannie za tym, aby odkryć na nowo chrześcijaństwo jako „religię terapeutyczną”, jako antidotum na szerzącą się rezygnację. Rozwinął koncepcję teologiczną, która w oparciu o centrum wiary, osobę Jezusa Chrystusa, podejmuje dialog z ludźmi poszukującymi i kontestującymi.

Za swoje dzieło otrzymał liczne odznaczenia, m.in. najwyższy order Bawarii, a w 2002 r. Wydział Teologii Katolickiej w Grazu w Austrii przyznał mu doktorat honorowy. Przewodniczący Fundacji Eugena Bisera, Richard Heinzmann zwrócił uwagę na nieprzemijającą wartość prac ks. Bisera. Podkreślił, że dzieło wielkiego teologa uwzględnia całą koncepcję chrześcijaństwa w perspektywie przyszłości.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-26 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Jerzy Marszałkowicz – Brat Albert naszych czasów

Agnieszka Bugała

Dziś nad ranem (13 maja) w szpitalu w Nysie zmarł Jerzy Adam Marszałkowicz założyciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Miał 88 lat. Od 1981 r. mieszkał z bezdomnymi.

Więcej ...

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się Tobą zaopiekować

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 6, 24-34.

Więcej ...

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny