Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: modlitwa za zmarłych biskupów i księży archidiecezji lubelskiej

Archidiecezja Lubelska/Screen

W archikatedrze lubelskiej w poniedziałek wieczorem została odprawiona żałobna Msza św. w intencji zmarłych biskupów, prezbiterów i diakonów archidiecezji lubelskiej. Eucharystii połączonej z nieszporami za zmarłych przewodniczył abp Stanisław Budzik. - Wspominamy biskupów oraz kapłanów, którzy odeszli do Pana; modlimy się za nich, by Chrystus, któremu służyli na ziemi obdarzył ich chwałą nieba, a nas kroczących drogami ojczyzny ziemskiej wprowadził do ojczyzny niebieskiej - powiedział metropolita. Jak przypomniał, listopad to miesiąc w którym natura przygotowuje się do zimowego snu i przypomina nieuchronne prawo przemijania i śmierci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Stanisław Budzik przywołał Jana Henryka Rosena, jednego z najważniejszych malarzy religijnych, i jego malarskie dzieła z katedry ormiańsko-katolickiej we Lwowie. Wśród nich unikalną kompozycją wyróżnia się pogrzeb św. Odilona, opata klasztoru benedyktynów z Cluny. Mnich w XI w. wprowadził do liturgii dzień zaduszny (następnego dnia po uroczystości Wszystkich Świętych), który z biegiem czasu rozpowszechnił się w całym świecie. W kontekście tego dzieła przywołał biskupów i kapłanów, którzy „życiem i gorliwością apostolską wpisali się w dzieje archidiecezji”.

Spośród licznych nazwisk hierarcha wymienił dwóch biskupów i dwóch kapłanów: abp. Józefa Życińskiego, abp. Bolesława Pylaka, ks. Grzegorza Pawłowskiego i ks. Stanisława Dziwulskiego. - W tym roku minęło 25 lat od przybycia do Lublina abp. Józefa Życińskiego, którego nagła śmierć poruszyła wielu ludzi. Był człowiekiem gorącego serca i głębokiego umysłu, życzliwym wobec bliźnich i bezkompromisowym wobec zła, który wprowadzał optymizm wiary w trudne ludzkie sprawy - przypomniał ksiądz arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywołując abp. Pylaka, metropolita zwrócił uwagę, iż był on pierwszym biskupem wyświęconym w drugim tysiącleciu chrześcijaństwa w Polsce, który dożył złotego jubileuszu biskupstwa i 70-lecia kapłaństwa. W pamięci pozostał jako ojciec dla duchowieństwa i wiernych, promotor wielu wspólnot religijnych, budowniczy kościołów i wielki czciciel Matki Bożej.

Reklama

Wspominając zmarłego przed rokiem ks. Grzegorza Pawłowskiego, abp Budzik zwrócił uwagę na niezwykłą drogę życia i powołania „żołnierza Mesjasza”, żydowskiego dziecka, które uratowane z Zagłady zostało duszpasterzem w Polsce i Ziemi Świętej. Ostatni z imiennie przywołanych zmarłych, ks. Stanisław Dziwulski, odszedł do Pana zaledwie kilka dni temu, 3 listopada. Jego pogrzeb w Lublinie i Niedrzwicy Kościelnej stał się znakiem kapłańskiej solidarności i wyrazem wdzięczności parafian i rodaków. - Wszyscy biskupi i kapłani nie żyli dla siebie i nie umarli dla siebie. W życiu i śmierci należeli do Pana, który dla nas umarł i zmartwychwstał; który przygotował dla nas mieszkanie w niebie - zakończył abp Budzik.

W modlitwie szczególnie polecano 11 biskupów lubelskich, od pierwszego ordynariusza bp. Wojciecha Józefa Skarszewskiego po zmarłych w ostatnich latach abp. Józefa Życińskiego i abp. Bolesława Pylaka, a także kapłanów zmarłych od listopada 2021 r. do listopada 2022 r. W ich gronie znajdują się śp. ks. Juliusz Iracki, ks. Zbigniew Kulik, ks. Piotr Patyk, ks. Andrzej Jeżyna, ks. Andrzej Chaber, ks. Jan Pęzioł, ks. Jan Mitura, ks. Grzegorz Janiec, ks. Czesław Przech, ks. Zdzisław Burza, ks. Józef Domiński i ks. Stanisław Dziwulski.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-08 09:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

© Rawpixel.fotolia.com

Pod hasłem "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (por. 1 P 2,9) inspirowanym słowami z 1 Listu św. Piotra (1 P,2-9, od dziś do 25 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady