Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: potrzebujemy wierności, cierpliwości i wytrwałości

Karol Porwich/Niedziela

– Tak bardzo potrzebujemy w naszych zagmatwanych czasach wierności, cierpliwości i wytrwałości – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 26 marca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że elementami wierności są: poszukiwanie, przyjęcie wezwania Bożego, harmonia i zgodność życia z przyjętą wiarą, nawet za cenę niezrozumienia i prześladowania.

„Wierność jednak musi jeszcze przejść przez próbę bardziej wymagającą. Jest nią wytrwałość. I to jest czwarty wymiar wierności. Bardzo łatwo jest prowadzić życie zgodne z wiarą przez jeden lub kilka dni; trudno jest natomiast postępować tak przez całe życie. Łatwo wykazać zgodność wiary z życiem w chwili entuzjazmu – trudniej natomiast w chwilach udręki” – cytował papieża Polaka ks. Grabowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny zwrócił uwagę, że wytrwałość wiąże się z cierpliwością, bez której życie jest prawdziwą udręką. „Cierpliwość jest towarzyszem mądrości” – przypomniał za św. Augustynem.

– Potrzebujemy cierpliwości w wydarzeniach, które są często nie po naszej myśli, w przeciwnościach i w cierpieniach. Cierpliwość wymaga wytrwałości. Jedna i druga postawa nie przychodzą łatwo, są owocami duchowego rozwoju i skutecznej współpracy z Bogiem. „Dzięki swej wytrwałości zyskacie wasze życie” – mówi Jezus (Łk 21, 19). Chodzi tu nie tylko o perspektywę doczesną, lecz także o obietnicę nowego życia istniejącego poza doczesnością: „Ten, kto wytrwa do końca, będzie zbawiony” (Mk 13, 13). W świetle tej obietnicy nowego sensu nabiera wszystko, czego doświadczamy, a zwłaszcza wszelkie trudności i przeciwności, których nie brakuje – kontynuował redaktor naczelny „Niedzieli”.

Podkreślił, że „zło staje się tak wszechobecne, a przez to tak zwyczajne, że ludzie nie czują już zagrożenia”. Wskazał, że w czasach relatywizmu moralnego „nawet za cenę bycia społecznie przegranymi nie możemy akceptować kompromisów z niemoralnością”. – Przeciwnie, trzeba jasno i głośno zdefiniować w swoim sumieniu, co jest dobre, a co złe, co jest wymogiem etycznym, a co prywatnym interesem. Tylko w ten sposób ludzkość nie ulegnie rozkładowi! – przekonywał ks. Grabowski.

Reklama

Zaznaczył, że „w tym niezwykle trudnym zmaganiu się potrzeba nam dużo cierpliwości i wytrwałości. By je mieć, potrzebna jest nasza współpraca z Bogiem”. To przecież „cierpliwość Boga odkupiła świat” – powiedział za Benedyktem XVI, a cytując ks. Jana Twardowskiego, dodał: „Gdyby Bóg nie był cierpliwy wobec nas, wszyscy siedzielibyśmy w piekle”.

Redaktor naczelny „Niedzieli” dziękował Maryi za Jej opiekę nad redaktorami, pracownikami i czytelnikami pisma oraz prosił „o łaskę trwania i wytrwania w odważnym pisaniu, komentowaniu spraw, które wypełniają naszą codzienność”.

– Matko Słowa, w tym apelowym czuwaniu zawierzamy Ci naszą „Niedzielę”. My, redaktorzy, dziennikarze i inni pracownicy tygodnika, jesteśmy zobowiązani do wierności nauce Chrystusa i Jego Kościoła, do rzetelności w przekazywaniu informacji, do pisania o tym, o czym inni milczą. „Niedziela” stawia na formację religijną, dlatego nasz przekaz nie może być banalny czy tabloidowy – wskazał.

– Prosimy Cię, Matko Najświętsza, dopomóż nam, abyśmy jako wiarygodne pismo katolickie byli przewodnikiem na drogach wiary i mogli docierać do coraz szerszego grona czytelników – zakończył ks. Grabowski.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-26 21:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przekonywał, nie narzucał

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

W 2016 r.w Rzymie zapytałem abp. Georga Gänsweina: Jak się czuje ojciec Benedykt? Odpowiedział mi wtedy z uśmiechem: „Głowa pracuje dobrze, gorzej z nogami”.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Łódź: Nagroda Miasta Łodzi dla naszych dziennikarzy!

2024-05-18 07:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli